Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ θυμάμαι στην Παιανία που τους έλεγε πριν λίγο καιρό ο Νιόπλιας ότι πρέπει να σοβαρευτούν. Μια δυο μέρες μετά τηλεφώνημα στο Γ.Γ.

-"Έλα Γιώργο, εγώ μπάλα δε ξέρω, δεν έχω παίξει το τόπι... αλλά είμαι τέρας σοβαρότητας. Τι λες, έχω ελπίδες για βασικός στην Πανάθα;" ... κάπως έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 19,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Ξεχεσμα και βλακειες...

Αν δεν παρει ενα-δυο κεφαλια, δουλεια δεν γινεται

Ειναι ενα θεμα το "δεν μπορω" και αλλο το "στα παπαρια μου"

Η ΑΕΚ που εχανε για πλακα απο τον Βολο ας πουμε πως εριξε 4 στον Αρη και νικησε τον Παναθηναικο?

Προφανως καποιοι παικτες ειχαν παραπανω να δωσουν και δεν το εκαναν.

Βεβαια η θεληση σε φτανει μεχρι ενος σημειου-γιαυτο και δεν εκανε τιποτα κοντρα στην Αντερλεχτ-αλλα απο το μηδεν...

 

Οσο στον Παναθηναικο ζουμε εποχες ΔΥ Βαρδινογιαννη οπου επρεπε να "στηριζουμε" τον Μαντζιο και τον Τζιωλη και να κανουμε υπομονη...

Οσο ο Πατερας δεν λεει "Κατσουρανη βρες ομαδα το Γεναρη, τελειωσες" απο φοβο μπας και γινει μανουρα ή μπας και παει ο Κατσουρανης στην ΑΕΚ, βαλει 2 γκολ και μας το χτυπανε οι εφημεριδες, χεστε με.

 

Οσο δεν καταλαβαινουν οτι στον Παναθηναικο καποιοι παικτες ειναι τελειωμενοι, και ας πανε στη Ρεαλ και ας γινουν βασικοι, δεν εχει σημασια, τοτε δεν κανουμε δουλεια

 

Το θέμα δεν είναι να τελειώνεις όποιους πάικτες δεν τραβάνε, αλλά να τους αξιοποιείς με τον καλύτεροδυνατό τρόπο. Ο Τεν Κατε έβαζε τον Κατσουρανη σε θέση που δεν του άρεσε - και για αυτό το λόγο έκανε αγώνα να τον φάει - αλλά η ομάδα σας τράβαγε με αυτό το σύστημα και έβαλε πολλά σημαντικά γκολ στην αρχή.

 

Το πρόβλημα δημιουργείται όταν προπονητές είτε δεν θέλουν να προσαρμόσουν το σύστημα στις πραγματικές ικανότηες των παικτών τους αλλά στήνουν την ομάδα με το πως θα ήθελαν να παίζει (βλέπε Μπάγεβιτς) είτε βάζουν ποδοσφαιριστές στη θέση που παίζανε παλιότερα με επιτυχία αλλά πλέον δε μπορούν (βλέπε Νιοπλια).

 

Ατίθετα οι πρποπνητές που παίρνουν αποτελέσματα είναι αυτοί που προσαρμόζουν το παιχνίδι της ομάδας στις ικανότητες των παικτών τους (πχ ο Βαλβερδε στον Ολυμπιακό καλύπτει τον Ιμπαγάσα που δεν έχει πλέον αντοχές με 3ο κεντρικό χαφ που βοηθάει και στην ανάπτυξη ενώ παίζει και ο Φετφατζιδης που είναι χαφ και όχι εξτρεμ όπως ο Ρομενταλ οπότε έχει λιγότερα τρεξίματα - αν είχε λογική Μπαγεβιτς ή Νιοπολια θα παίζανε 4-3-3, ο Ιμπαγασα θα σέρνονταν στο 20' και θα τον βγάζαμε παλτο). Αντίστοιχα ο Χιμενεθ συνειδητοποίησε ότι η άμυνα μας είναι παιδική χαρά και έχει δώσει εντολή στα 2 μπακ να μην ανεβαίνουν και ψάχνει διαφορετικό τρόπο ανάπτυξης.

 

Ο προπονητής δεν πρέπει να ζητάει περισσότερα πράγματα από αυτά που μπορούν να κάνουν οι παίκτες του. Είναι πολύ ωραίο άλλοθι για αυτόν να λέει ότι "δεν μπορούν τα παλικάρια" αλλά δεν έχει αποτέλεσμα και οι παίκτες το καταλαβαίνουν ότι τους εκθέτει και δεν νομίζω πως έχουν διάθεση να σκιστούν για αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δεν είναι να τελειώνεις όποιους πάικτες δεν τραβάνε, αλλά να τους αξιοποιείς με τον καλύτεροδυνατό τρόπο. Ο Τεν Κατε έβαζε τον Κατσουρανη σε θέση που δεν του άρεσε - και για αυτό το λόγο έκανε αγώνα να τον φάει - αλλά η ομάδα σας τράβαγε με αυτό το σύστημα και έβαλε πολλά σημαντικά γκολ στην αρχή.

 

Πρωτον, ειναι ενα θεμα αν μπορουν καπου να αξιοποιηθουν καλυτερα και καπου αν κανουν

Και η πικρη αληθεια ειναι οτι ο Κωστας Κατσουρανης και ο Γιωργος Καραγκουνης αυτη τη στιγμη ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ

Τωρα, αν σαν αμυντικα χαφ ειναι του 4 και σαν σεντερ μπακ ή αριστερα μονοζυγα ειναι του 5,5 δεν με νοιαζει.

Υπαρχουν παικτες που οπου και να τους βαλεις, αντε να γινουν απλα υποφερτα γελοιοι

 

Δευτερον, ο Τεν Κατε κανεναν Κατσουρανη δεν εβαζε εκει που ηθελε.

Ο Τεν Κατε, ξεκινησε τον Κατσουρανη στο κεντρο σαν Box to box. Ο Κατσουρανης λοιπον καρφωσε μερικα κρισιμα γκολ στην αρχη.

Το προβλημα ομως ειναι, και λιγοι το λεγαμε τοτε και λυπαμαι παρα πολυ που κατανταω σε ενα θεμα να συμφωνω με τον Γκοντζο, οτι "Παιδια, ωραια τα γκολ, αλλα ο Κατσουρανης κανει μονο αυτο. Και δεδομενου οτι δεν ειναι ο Ζινταν τα γκολ θα σταματησουν. Και τοτε θα καταλαβουμε τι ΔΕΝ κανει ο Κατσουρανης"

 

Και τα γκολ σταματησαν.

ΚΑΙ ΜΕΤΑ, προσπαθησε ο Τεν Κατε να αλλαξει θεση στον Κατσουρανη. Ειτε ως 8αρακι ειτε ως σεντερ μπακ.

Ελα μου ομως που στα 31 του ο κος.Κατσουρανης αποφασισε οτι ειναι ο Πιρλο της Ελλαδας χωρις να ειναι ουτε μια τριχα απο τα @@ του Πιρλο της Ιταλιας.

Και τοτε πηγε να τον φαει

 

Δεν ειναι οτι υπαρχει θεση που να αποδιδει ο Κατσουρανης. Υπαρχει θεση που αποδιδει υποφερτα(σεντερ μπακ) αλλα δεν θελει να παιζει, θεση που ειναι ΑΘΛΙΟΣ(κεντρικο χαφ) και απλα την αποδεχεται και θεση που ο ιδιος νομιζει οτι σπερνει αλλα η αληθεια ειναι οτι σπερνει σε 1 ματς και σε 10 τρωει την θεση πραγματικων ποδοσφαιριστων(επιτελικος)

Επομενως, αν οι εναλλακτικες μου είναι ΕΙΤΕ να παιξει οπου θελει αλλα ειναι γραφικος ΕΙΤΕ μια θεση που δεν θελει με ταβανι του το να ειναι απλα λιγοτερο αστειος απο τον Σαριεγκι, Bite me που λενε και στο χωριο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βρισκουν και τα κανουν. αν δεν επεμβει εισαγγελεας δεν προκειται να κοψουν οι αθλητικες εφημεριδες τις καφριλες

 

edit:

Κάκος στο ντέρμπι. τον φοβαμαι πολυ, μας εχει κανει μανταρα στο παρελθον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν φαγωθει οι ΑΡΔ να φυγει ο Νιοπλιας.Σα να τους τρωει το ψωμι ενα πραγμα.

 

Κοιταξτε στο sport24 τα blogs μια ματια.

 

Αν φερουμε Χ τι πιστευετε οτι θα γινει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Γάτα έβαλε και τον Pellegrini στο κόλπο. Φέτος έχει παίξει και για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

Μια ερώτηση: ο άμοιρος ο Manuel (όχι ο insomniac) τα ξέρει αυτά; Προφανώς όχι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Γάτα έβαλε και τον Pellegrini στο κόλπο. Φέτος έχει παίξει και για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ.

Μια ερώτηση: ο άμοιρος ο Manuel (όχι ο insomniac) τα ξέρει αυτά; Προφανώς όχι..

 

Ο Πελεγρινι παιζει και για Λιβερπουλ ρε απ'οτι ακουσα ... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν φαγωθει οι ΑΡΔ να φυγει ο Νιοπλιας.Σα να τους τρωει το ψωμι ενα πραγμα.

 

Κοιταξτε στο sport24 τα blogs μια ματια.

 

Αν φερουμε Χ τι πιστευετε οτι θα γινει?

Γιατί ρε συ John σού έχει δώσει δείγματα ότι μπορεί να προσφέρει κάτι περισσότερο ο Νιόπλιας απ' ότι έχει δώσει ως τώρα? Δηλαδή τίποτα? Απλή διαχείρηση υλικού κάνει και αυτή δεν ξέρει να τη κάνει. Ούτε αγωνιστική ταυτότητα έχει η ομάδα, ούτε πλάνο(το είπε ο ίδιος λες και εγώ θα της δώσω το πλάνο) και το κυριώτερο δεν έχει ψυχολογία. Εγώ πιστεύω ότι ανεξαρτήτως αποτελέσματος το Σάββατοι, ο Νικόλας πρέπει να μας αποχαιρετήσει. 'Οσο είναι καιρός.Γιατί και να νικήσει τον Ολυμπιακό, θα στραβοπατήσει με καμιά Καβάλα στο ΟΑΚΑ όπως πέρυσι. Εγγυάσαι εσύ ότι θα νική σει την Κάβάλα? Εγώ πολύ αμφιβάλλω.

Και τα λέω εγώ αυτά που ήμουν σφόδρα υπέρ του Νικόλα. Αλλά πρέπει να είμαστε με την ομάδα και όχι με τα πρόσωπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...