Προς το περιεχόμενο

Νέος χρήστης για fedora


thakisn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 47
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Τον bootloader που τον εχεις εγκαταστησει; Στο default? (MBR?)

 

Δεν ξερω!με τo πoυ τελειωσε η εγκατασταση,εψαχνα τo μενoυ και εκει πoυ εγραφε booloader ειχε 2 επιλoγες 1. boot fedora 2.other. Επελεξα τo δευτερo..

Τωρα πoυ εχω 2 λoγιδμικα βρισκω ακρη πατωντας τo f12 οταν ξεκινα ο υπολογιστης και διαλεγω απο που θελω να μπουταρει. επειδη ομως θα βαλω κ αλλα λογισμικα,θα ηθελα να μπορουσα να βλεπω ολες τις επιλογες με το που ξεκινα..

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 20:46 ----------

 

Δεν ξερω!με τo πoυ τελειωσε η εγκατασταση,εψαχνα τo μενoυ και εκει πoυ εγραφε booloader ειχε 2 επιλoγες 1. boot fedora 2.other. Επελεξα τo δευτερo..

Τωρα πoυ εχω 2 λoγιδμικα βρισκω ακρη πατωντας τo f12 οταν ξεκινα ο υπολογιστης και διαλεγω απο που θελω να μπουταρει. επειδη ομως θα βαλω κ αλλα λογισμικα,θα ηθελα να μπορουσα να βλεπω ολες τις επιλογες με το που ξεκινα..

 

Τελικά το πέτυχα κι αυτό και τώρα ψάχνομαι για το πως κάνω partition με το gprted..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τρέχεις το live cd της διανομής σου

τρέχεις το gparted

αν δεν το βρίσκεις, ανοίγεις τερματικό και δίνεις την εντολή

sudo gparted

βρίσκεις τον δίσκο που σ' ενδιαφέρει

διαλέγεις ένα partition και το κάνεις πιό μικρό (shrink)

επιλέγεις τον κενό χώρο που δημιουργήθηκε (unallocated space) και κάνεις ένα καινούργιο

ζητάς να γραφτούν οι αλλαγές και είσαι έτοιμος

με προσοχή !

 

δές κι αυτό

http://www.howtoforge.com/partitioning_with_gparted

 

ψάξε στο insomnia με κλειδί gparted

έχει αναφερθεί ξανά

 

καλή επιτυχία

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόλις κάνω partition,μπορώ να φτιάξω ενα κομμάτι για swap ή έπρεπε να το κάνω κατά τη διάρκεια της εγκατάστασης? Αυτό υποτίθεται οτι λειτουργεί σαν έξτρα ram? Κάπου είδα οτι δεν κάνει να βάλω πάνω απο 3gb swap.Ισχύει κάτι τέτοιο? Έχω 3gb ram..

Και αν μπορείτε,ας μου στείλει κάποιος τι πρέπει να κάνω ή τι πρέπει να γράψω στο τερματικό για να εγκαταστήσω τον flash player για 64μπιτ..Εχω δοκιμάσει πολλά και διάφορα που εχω βρει σε οδηγούς στο ίντερνετ αλλά κανένα δε λειτουργει..Οπότε αν κάποιος το έχει κάνει και λειτουργεί,ας μου δώσει μια βοήθεια παρακαλώ..

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:51 ----------

 

Παιδιά μια βοήθεια σας παρακαλώ!!Πως εγκαθιστώ το flash player?? Δε μπορώ ουτε το youtube να χρησιμοποιήσω τώρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα, ποια ρυθμιση υπαρχει για να αποθηκευει την εργασια και να σβηνει το netbook μολις η μπαταρια ας πουμε πεφτει στο 5% ; Μιλαω παντα για fedora 10 ( 32 bit ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδμιν , εχει προεπιλεγμενη την επιλογη - κλεισιμο του υπολογιστη - οταν η μπαταρια ειναι σε χαμηλα επιπεδα. Εχθες εκλεισε αποτομα το netbook , θα το δω και σημερα και βλεπουμε. Οι αλλες επιλογες που εχει ειναι : Αδρανοποιηση , Καμια ενεργεια , Αναστολη.

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 22:39 ----------

 

Λοιπον, η εγκατασταση εχει γινει σε ενα Acer Aspire One D150X και δουλευει εξαιρετικα. Μπορω να πω πλεον το netbook παει "σφαιρα" κατι που δεν θα ελεγα με το προεγκατεστημενο λειτουργικο συστημα windows xp που ειχε. Το μονο προβλημα ειναι αυτο με την διαχεριση ενεργιας αφου φαινεται το fedora core 10 να μην "βλεπει" οτι πεφτει η λειτουργικοτητα της μπαταριας και ετσι σβηνει αποτομα το netbook χωρις να αποθηκευει και να κλεινει τον υπολογιστη οπως συμβαινει με πολλα λειτουργικα συστηματα. Εχω επιλεξει τωρα : Αναστολη , αφου με την επιλογη - Κλεισιμο Του Υπολογιστη - εσβηνε αποτομα οπως ειπα. Επισης να αναφερω οτι η εγκατασταση εγινε απο το usb flash drive ( kingston 1gb ) μεσω του προγραμματος Live Usb Creator.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε αδμιν το έχω δοκιμάσει αλλά δεν πιάνει...Εχω τα 64μπιτα,δοκιμάζω οτι ακριβώς γράφει ο οδηγός αλλά δεν...

Μ'εκνεύρίζει απίστευτα το οτι όλα δουλεύουν ρολόι εκτός απ αυτό!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thakisn, μπες ως root στο λειτουργικο συστημα πρωτα και μετα βαλε το σχετικο αρχειο στον φακελο που εχει τα plug in ο firefox.

 

Α,πολύ ωραία!Αυτό ήθελα να ρωτήσω.Πώς μπάινω ως root και οχι σαν απλός χρήστης??Επίσης, τα plugins του firefox είναι : Εργαλεία -> Πρόσθετα -> Πρόσθετες Λειτουργίες ?? Αν ναι,πως κάνω επικόλληση εκεί το αρχείο που πρέπει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις fedora core 10 πρεπει να κανεις πρωτα αυτο : http://www.cyberciti.biz/faq/fedora-10-root-login/ μετα θα κανεις ενα restart και θα πατησεις root για ονομα χρηστη και θα βαλεις το password υπερχρηστη. Αν θυμαμαι καλα ο φακελος που πρεπει να ψαξεις ειναι : /usr/lib/mozilla/plugins/ οπου θα βαλεις το αρχειο που εχεις κατεβασει. Μετα μπορεις να ξαναμπεις ως user και να ελεγξεις απο στο προσθετα του firefox αν εχει γινει σωστα η διαδικασια. Εχω καιρο να εγκαταστησω 64 bit λειτουργικο συστημα και δεν θυμαμαι τον φακελο στα σιγουρα αλλα αμα ψαξεις στο google θα υπαρχουν χιλιαδες σχετικα αποτελεσματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειαζεται να συνδεθει ως root. Μπορει απλα να κανει ενα su -c 'nautilus' για να ανοιξει τον file manager με δικαιωματα root.

 

Δεν εχω 64bit για να βοηθησω περισσοτερο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεία σας και πάλι!!Επιτέλους η φεδόρα δουλεύει άψογα!!Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια σας..Τώρα βοηθήστε με να λύσω και το τελευταίο που μ'ενοχλεί και μετά θα είμαι τζέτ!!

Λοιπόν,εχω φορητό υπολογιστή και η φεδόρα είναι εγκατεστημένη σε εξωτερικό.Το πρόβλημα είναι οτι αν δεν είναι συνδεδεμένος ο εξωτερικός,ο υπολογιστής δε λειτουργεί καθόλου.Με το που ανοίγει μου βγάζει "Hard Disc Error''. Αυτό που θέλω είναι όταν δεν εχω τον εξωτερικό συνδεδεμένο,να μπαίνει στα vista αυτόματα..Α,έχω βάλει ως MBR τον εσωτερικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...