Προς το περιεχόμενο

Κατάτμηση δίσκου με gparted.


ioannis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν δίσκο που έχει τα vista. Θέλω να τον χωρίσω και να βάλω και το ubuntu. Το ubuntu χρησιμοποιεί το gparted ως γνωστόν για αυτή τη δουλειά, θα ήθελα να ξέρω αν το gparted δεν θα με πειράξει κατά την κατάτμηση τα vista. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μικρυνεις λιγο το partition των vista, και τον ελευθερο χωρο που θα δημιουργηθει θα τον χωρισεις σε 2 partition για / και swap, ή 3 αν θες ξεχωριστο /home.

 

Το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι ο χρονος που χρειαζεται για να μικρυνει το ntfs partition και να μετακινηθουν τα δεδομενα μεσα σε αυτο. Τελευταια φορα που το εκανα, εκανε διψηφιο αριθμο ωρων για να τελειωσει το συγκεκριμενο task.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μικρυνεις λιγο το partition των vista, και τον ελευθερο χωρο που θα δημιουργηθει θα τον χωρισεις σε 2 partition για / και swap, ή 3 αν θες ξεχωριστο /home.

 

Το μονο προβλημα που υπαρχει ειναι ο χρονος που χρειαζεται για να μικρυνει το ntfs partition και να μετακινηθουν τα δεδομενα μεσα σε αυτο. Τελευταια φορα που το εκανα, εκανε διψηφιο αριθμο ωρων για να τελειωσει το συγκεκριμενο task.

 

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, ώστε μετακινούνται τα δεδομένα, πολύ ωραία, αν κανείς έχει 500 γιγα δίσκο και πάλι θα υπάρξει πρόβλημα με το χρόνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι ακριβώς πατάω?Η απλά μειώνω το διαμέρισμα των windows και τα κάνει μόνο του?

 

Εδώ από την τέταρτη εικόνα και μετά δες ... Απλα τα νούμερα είναι πλασματικά, βάλε τα δικά σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός από αυτό το πρόγραμμα όταν έβαλα το cd στα windows μου έβγαλε την επιλογή "εγκατάσταση μέσα από τα WIndows" Αυτό λέει κάτι η καλυτερα με το gparted???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κανεις boot με το live cd, δεν το τρεχεις απο τα windows!

 

Αν θες προγραμμα που να το τρεχεις μεσα απο τα windows, βαλε το partition magic, κανε τη δουλεια σου, και μετα βγαλτο γιατι δεν ειναι τζαμπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ από την τέταρτη εικόνα και μετά δες ... Απλα τα νούμερα είναι πλασματικά, βάλε τα δικά σου...

 

Έχω 2 κατατμήσεις, η c:\ που έχει τα vista και η d:\ που είναι η recover. Ο δίσκος έχει 1000GB. Θέλω να βάλω το ubuntu, σας παρακαλώ , αν έχετε την καλωσύνη, πληροφορήστε με πόσο χώρο να χρησιμοποιήσω για το ubuntu και τι κατατμήσεις; Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...