Προς το περιεχόμενο

ExtHD φορμαρισμένος σε M$WinXP GR και αρχεία με ελληνικούς χαρακτήρες


Nonokhan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Την καλησπέρα μου στην κοινότητα.

 

Εχθές που λέτε ήρθε ένας φίλος από την Ελλάδα επίσκεψη στη Γερμανία όπου και διαμένω.

Έφερε και τον σκληρό του δίσκο μαζί για να του τον "ενημερώσω".

 

Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι ο δίσκος έχει "φορμαριστεί" κατά την windows ορολογία σε M$ Win XP GR. Αποτέλεσμα το όνομα του δίσκου να είναι "Νέος Τόμος" και σαφώς (!!!) και περιέχει και αρχεία με ελληνικά ονόματα.

 

Το Kubuntu μου αρνείται πεισματικά να τον κάνει mount και για να μην προσπαθήσω να ξαναανακαλύψω τη φωτιά είπα να σας ρωτήσω γιατί όλο και κάποιος θα έχει σκοντάψει στο παρελθόν σε κάτι τέτοιο.

 

Οι ερωτήσεις μου συγκεκριμένα:

1. Πως μπορώ να κάνω mount έναν εξωτερικό σκληρό δίσκο του οποίου το όνομα είναι με ελληνικούς χαρακτήρες?

2. Πως χειριζόμαστε αρχεία με ονόματα που περιέχουν ελληνικούς χαρακτήρες από κονσόλα?

 

Σας ευχαριστώ για όποια βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω σε debian οτι ειναι σε ntfs και εχει ελληνικους χαρακτηρες εχω βαλει στο /etc/fstab το iocharset=utf8 στις παραμετρους του mount.Ετσι οταν κανω mount την συσκευη τα ενφανιζει κανονικα.Δοκιμασε το

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σας!

 

Κατ' αρχήν ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Έχω το Kubuntu 8.04

Βρε Iant, γιατί να δοκιμάσω το KDE 4? Διαφήμιση? :P

 

Τρίτωνα θα το δοκιμάσω και θα σας πω...

Ίσως και σήμερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 μικροπαρατηρησεις

 

α) Αν η ετικετα (label) του σκληρου ειναι γραμμενη στα ελληνικα, το πολυ πολυ να σου την βγαζει στο gparted και τα συναφη προγραμματα με _ πχ ____ _____ (=νεος τομος). Αλλη παρενεργεια περαν αυτης δεν υπαρχει.

 

β) Το ntfs-3g ΔΕΝ αναγνωριζει αρχεια με μη-αγγλικους χαρακτηρες αν δεν του δωσεις εσυ το καταλληλο encoding να τα μετατρεψει. Αυτο λυθηκε προσφατα, στην εκδοση 2009.2.1 του ntfs-3g που μετατρεπει αυτοματα τα μη-αγγλικα ονοματα αρχειων και φακελων σε utf8.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...