Προς το περιεχόμενο

empty etc


miza

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σήμερα πήγα να bootaro στο debian και όλα πήγαιναν πολύ αργά, δεν ξέρω αν έπαιζε ρολο που δεν είχα internet, μήπως προσπαθούσε να κάνει κάτι και σκάλωνε. Αναγκαστικά να κάνω κάποια restart χειροκίνητα γιατί μέχρι και το restart πήγαινε αργά όλα πήγαιναν αργά. Μετά μου ήρθε το internet και είπα να δω αν έφταιγε αυτό που πήγαινε αργά, αλλα δεν μπόρεσα να μπω γιατί μου έλεγε όταν έκανα boot:

INIT: No inittab file found

Enter runlevel:

Μπήκα με live cd ubuntu και είδα ότι όλο το etc μου είναι αδιο. Τι μπορώ να κάνω ; Πως θα το διορθώσω αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείς με το dvd να κάνω format η κάτι άλλο; Σε περίπτωση που η μονη λύση είναι format τι γνώμη έχετε για το sidux;

 

Προχώρα άφοβα. Ουσιαστικά προκειται για debian sid με κάποιες επιπλέον λειτουργίες και υποστήριξη υλικού και μια κοινότητα που τρέχει την διανομή με χίλια και σε ενημερώνουν καθημερινά στις αναβαθμίσεις που κάνεις με πιθανά προβλήματα και τι να μην κάνεις.

Περίμενε όμως μερικές ημέρες, γιατί επίκειται μετάβαση σε KDE 4.2 μέχρι την Παρασκευή και μην τα βρεις μπαστούνια σε νέα εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να το βάλεις και τώρα αλλά να είσαι έτοιμος να κατεβάσεις αρκετά MB πακέτων στο 1ο dist-upgrade. αν ήδη τρέχεις sid δεν νομίζω να έχεις προβλήματα. αν όχι πριν κάνεις dist-upgrade διάβασε τις προειδοποιήσεις στο φόρουμ του sidux.com.

 

το kde4 δεν έχει έρθει ακόμη αλλά λένε ότι θα έρθει μέχρι το τέλος της εβδομάδας και μέχρι τότε μάλλον θα έχεις χρόνο για ένα dist-upgrade χωρίς kde4. και όταν με το καλό έρθει διάβασε και πάλι τις προειδοποιήσεις και ;)

οι ομάδα του debian που ασχολείται με το kde φαίνεται να είναι αρκετά οργανωμένη και έτοιμη για την μετάβαση και δεν νομίζω (ελπίζω) να υπάρξουν ιδιαίτερα προβλήματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και είδα ότι όλο το etc μου είναι αδιο.

 

Mου εχει διμιουργηθη η απορια πως μπορει να γινη αυτο σε μια διανομη αν μπορει καποιος να το εξηγηση ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου εχει διμιουργηθη η απορια πως μπορει να γινη αυτο σε μια διανομη αν μπορει καποιος να το εξηγηση ευχαριστω.

 

χτυπημένος δίσκος ?

ισως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mου εχει διμιουργηθη η απορια πως μπορει να γινη αυτο σε μια διανομη αν μπορει καποιος να το εξηγηση ευχαριστω.

 

Έλα ντε... αν ήταν Γουϊντοουζ θα έλεγα ότι είναι φυσιολογικό αλλά σε debian;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πατάτα πρέπει να την έκανα εγώ δεν νομίζω να έχει τίποτα ο δίσκος, αλλα δεν ξέρω κιόλας. Βασικά επειδή όπως είχα γράψει και στην αρχή όλα πήγαιναν πολύ αργά, μου ήρθε στο μυαλό να τρέχω fsck και μου έγραψε ότι μπορεί να δημιουργήσει πρόβλημα και αν είμαι σίγουρος ότι θέλω να το κάνω και του είπα να το κάνει. Τώρα δεν το έχω φτιάξει ακόμα γιατί μου έχουν τύχει πολλά τελευταία και με κούρασε λίγο. Θα το φτιάξω μια από τις επόμενες μέρες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανεις για καλο και για κακο εναν ελεγχο μεσω του smart για να εισαι σιγουρος για την κατασταση του δισκου?

Μπορείς να το μου το εξηγήσεις λίγο πως θα κάνω αυτόν τον έλεγχο, δεν έχω ιδέα :o.

Και γιατι να πηγαινει τοσο αργα η debian?

Eυχαριστω.

Θα έλεγχο το σκληρό, αλλα αν ο σκληρός είναι ok εγώ δεν είχα κάνει κάτι ιδιαίτερο στο debian πριν μου εφμανισή αυτό το πρόβλημα, δεν ξέρω τι σόι σκάλωμα ήταν αυτό και πήγαινε τόσο αργά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...