Προς το περιεχόμενο

kubuntu και δικαιωματα + ρυθμισεις...


jannos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδια τρεχω Kubuntu-Ubuntu 8.10 χ64 και παρατηρησα το εξης:

 

Eγκαθιστω ενα προγραμμα οπως το Gshutdown η τον Akonadi server που ηταν απαραιτητος μαζι με κατι αλλο (ουτε θυμαμαι τι ) και ενω απο λογαριασμο root δουλευουν κανονικα απο τον λογαριασμο που τα εγκατεστησα δειχνουν οτι δουλευουν αλλα τιποτα! Το G shutdown κανει την αντιστροφη μετρηση για να κλεισει ο υπολογιστης αλλα δεν κλεινει εκτος και το κανω απο λογαριασμο Root!

O Akonadi παλι στο root login φορτωνει στην task bar ενω στον κανονικο τιποτα....

 

Και κατι αλλο ... Εγκατεστησα Tork -Privoxy αλλα δεν παιζει...

Δεν μπορει να ξεκινησει ο Privoxy .

Υπαρχει καπου οδηγος για Ubuntu?

 

Με ποια εντολη μπορω να ειμαι σιγουρος οτι ο λογαριασμος μου ειναι στα σωστα group και δικαιωματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το δεύτερο υπάρχουν οδηγίες εδώ

 

https://help.ubuntu.com/community/TOR

 

θα πρέπει δλδ να κάνεις ένα edit σε ένα αρχείο και μετά να βάλεις τα plugin σε firefox και τέλος να τρέχεις δύο εντολές για να ξεκινάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να κανεις τερματισμο ή επανεκκινηση με δικαιωματα απλου χρηστη, πρεπει ο χρηστης σου να ειναι στην ομαδα powerdev ΚΑΙ o gdm/kdm να επιτρεπει την αναλογη ενεργεια απο τον απλο χρηστη.

 

Μπορεις να δεις ποιο script τρεχει το gshutdown προκειμενου να κανει τερματισμο? Ισως να ειναι εκει το προβλημα, και να απαιτει πχ gdm ενω εσυ τρεχεις kdm.

 

Για τον akonadi δεν εχω ιδεα και δεν τον εχω χρησιμοποιησει ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...