Προς το περιεχόμενο

radeonhd χωρις internet


BonJovi1000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα πρεπει να δεις αν εχει ηδη εγκατεστημενα τα παρελκομενα που αναφερονται εδω με τη γνωστη μεθοδο

>dpkg -l | grep paketo

 

Απορω παντως για ποιο λογο θελει να βαλει καποιος linux αν δεν εχει προσβαση στο ιντερνετ.

Και δεν ειναι μονο οι drivers. Στην χειροτερη περιπτωση, κανεις την δουλεια σου με vesa και δεν εχεις 3d acceleration.

Τι θα γινει αν θελει να βαλει καποιο πακετο οπως το w32codecs ή το libdvdcss2 για να βλεπει τα βιντεο και τα dvd του?

 

Και για να λεμε και του στραβου το δικιο...

Μια χαρα και σβελτα ειναι τα xp μου μακρια απο τις κακοτοπιες του ιντερνετ, εχουν και σωστους drivers για την ati (γιατι για να θελει radeonhd παει να πει οτι εχει καρτα τουλαχιστον 3xxx), εχουν λιγα codecs απο τη μανα τους για να παιζουν mp3 και avi, μπορω να βαλω οτι προγραμμα και παιχνιδι θελω, και μπορω παντα να παω σε ενα αλλο pc που εχει προσβαση στο ιντερνετ, να κατεβασω οτι θελω και να το βαλω πολυ πιο απλα απο το να καθομαι να επιλυω μονος μου πραγματα που το apt θα τα εκανε σε κλασματα δευτερολεπτου.

 

Φιλικα παντα, αν ο σκοπος του ειναι να πειραματιστει, γιατι δεν βλεπω καποιο αλλο λογο, τοτε virtualization και τελος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα θα του βαλω crunchbang που τα χει ολα απλα δεν εχει drivers χωρις νετ

θελει κομπιζ οποτε μιλαμε για 3d

λοιπον καλο θα ταν να εχω πχ ενα dvd με repositories επεσα πανω σε αυτο αλλα που να βγαλεις ακρη

http://wiki.ubuntu-id.org/DistribusiDvdReposUbuntu

το namaapicati τι χρειαζεται η ειναι και καλα παραδειγμα αφου προσθεσουμε το dvd?

η μαλλον ftp://kambing.ui.edu/pub/ubuntu-repository/intrepid/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες πολλα πακετα, κατεβασε και καψε το dvd του ubuntu και χρησιμοποιησε το σαν repo με ενα απλο apt-cdrom add.

 

http://cdimage.ubuntu.com/releases/intrepid/release/

 

To live cd δεν μπορει να χρησιμοποιηθει σαν repo.

To alternative cd μπορει, με τον ιδιο τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ξερω εγω απο εσενα εχω μαθει οτι ειναι η καλυτερη λυση radeonhd ...λες να του βαλω catalyst 9.2 και αν ποτε μπει νετ και αναβαθμιστει να εχει στο νοου του απο τον grub να μπαινει στο Linux με kernel 2.6.27-7-generic ?και οχι στην update για να μην χρειαστει να περασει τιποτα απο πανω?αλλα το ερωτημα μου ειναι το εξης αν θα αναβαθμιστει σε 9.04 θα εχει καποιο προβλημα?εννοω θα μπορει να τρεχει το παλιο πυρηνα και να ειναι σε 9.04 εκδοση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν εχει ιντερνετ, πως θα αναβαθμηστει στην 9.04? Ο μονος τροπος ειναι να κατεβασεις εσυ το αντιστοιχο dvd/alternative cd και να κανεις την ιδια διαδικασια + dist-upgrade.

 

Ναι, μπορει να ειναι σε 9.04 και να τρεχει τον παλιο πυρηνα αν τον επιλεξει απο το grub.

 

Εξακολουθω να πιστευω οτι το virtualization ειναι η καλυτερη λυση. Θα σε γλυτωσει απο πολλα παρατραγουδα με την ελευση του 9.04 και, αν βρεις πως γινεται, θα μπορεις να εχεις και 3d acceleration μεσα στο virtualbox.

Θες virtualbox 2.2 (beta) τουλαχιστον για να εχεις 3d acceleration σε linux σαν guest λειτουργικο.

 

Στην χειροτερη περιπτωση, σβηνεις το virtual pc και καθαρισες.

 

---edit

Linux guests must have kernel 2.6.27 and higher as well as X.org server

version 1.5 and higher. Ubuntu 8.10 and Fedora 10 have been tested and

confirmed as working.

Δηλαδη, μια χαρα εισαι με το 8.10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεει οτι θα βαλει καποια στιγμη

καλα θα του βαλω λινουξ για να αρχισει να ^%$@^#$@$^# τα παραθυρα!

ας το εχει στον grub του ας ειναι πληρως λειτουργικο(γιαυτο θελω λυση με την καρτα +κομπιζ)και βλεπουμε!

 

jim εσυ catalyst εχεις δοκιμασει?video και compiz τρεχουν καλα μαζι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω με catalyst (fglrx) ειμαι απο περυσι και δεν προκειται να αλλαξω συντομα!

Και αφοτου εφτιαξα την αναπαραγωγη βιντεο να μην τρεμοπαιζει σε xv video output χωρις compiz, δεν ασχοληθηκα ξανα. Μονο τα updates κανω και βασανιζομαι!

 

Και κατι ακομα...

Το να βαλεις crunchbag, δηλαδη ελαφρια διανομη με fluxbox κλπ, δεν ειναι τραβηγμενο για εναν αρχαριο?

Επισης ειναι τραβηγμενο να βαλεις compiz σε μια εκ γενετης ελαφρια διανομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το πολυ πολυ να φτιαξω ενα iso απο εμενα(ubuntu) και να το κανω Install που να εχει μεσα ολα τα καλουδια αλλα απο οτι ειδα οδηγους δεν μπορει να εχει..

δηλαδη δεν δοκιμασες ποτε compiz και βιντεο?με catalyst?θα μπορουσες για να μου πεις?η θα μπλεξεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, το παραδεχομαι, εβαλα fglrx και compiz τοτε που ημουν ενθουσιασμενος με το νεο μου hardware και την σουπερ ντουπερ καρτα γραφικων μου.

Ειδα τα χαλια του, με fglrx 8.2 ή 8.3 τοτε, και μετα απο λιγη ωρα το εβγαλα και δεν το ξανακοιταξα απο τοτε. Ενας πονοκεφαλος λιγοτερος και ενας ελεγχος λιγοτερος μετα απο καθε update του fglrx, που στο debian εγινε 3-4 φορες σε ενα χρονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια αρα το συμπερασμα για εμενα ειναι του βαζω radeonhd και τελειωνει ετσι?εχω κατεβασει και το dvd με reps εχω στο χερι μια μια και τις εξαρτησεις για τον οδηγο σε περιπτωση που δεν!

 

παντως εκτος απο τα αλλα το κομπιζ ειναι πολυ λειτουργικο η το kwin

εσυ με gnome και χωρις compiz?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...