Προς το περιεχόμενο

προβλημα με grub


giorgos1992

Προτεινόμενες αναρτήσεις

υπαρχει καποιος τροπος να επαναφερω το pc στην αρχικη κατασταση χωρις τπτ δηλαδη..??

 

οχι τα εσβησα τα xp εντελως

 

Αφού τα έσβησες πως θα επανέλθουν ! Πρέπει να τα κάνεις εγκατάσταση ξανά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οχι δεν εχει recovery disk..και μονο απο usb οτι κανω

 

Αφού τα έσβησες πως θα επανέλθουν ! Πρέπει να τα κάνεις εγκατάσταση ξανά.

 

εννοω να κανω τον δισκο κενο και να αρχησω απο κει να κανω εγκατασταση ή καπως να σβησω το grub

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο grub βρίσκεται στο MBR του σκληρού δίσκου και θα αντικατασταθεί αυτόματα στο τελευταίο στάδιο της εγκατάστασης των Windows με τον 1st stage Windows bootloader (ο οποίος στη συνέχεια εκκινεί το NTLDR).

 

Αλλά το πρόβλημα είναι ότι δε μπορείς να ξεκινήσεις την εγκατάσταση των Windows επειδή δεν έχεις cd drive; Εκεί δε ξέρω πώς μπορεί να γίνει, ίσως υπάρχουν πειραγμένες εκδόσεις για εγκατάσταση από usb flash.

 

Σε κάθε περίπτωση, το πρόβλημα δεν είναι ο grub, αυτόν αν θέλεις τον σβήνεις ανά πάσα στιγμή από οποιοδήποτε bootable μέσο (π.χ. από Linux μπορείς να δώσεις κάτι σαν: "dd if=/dev/zero of=/dev/null bs=512 count=1"), αλλά δε θα σε ωφελούσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εβαλα το auto super grub disk στο usb εκανα κατι ρυθμισεις(δεν θυμαμαι) μετα εκανα αυτο που ελεγε το λινκ που μου εδωσες και φορτωσε τα windows..τωρα βεβαια εχω vista και δουλευει μια χαρα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...