Προς το περιεχόμενο

linux σε εξωτερικό


AfterForever

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Επειδή δεν έχω πολύ χρόνο να ψάξω, να τι θέλω να κάνω.

Θέλω να βάλω σε έναν εξωτερικό σκληρό που πήρα ubuntu.

ΑΛΛΑ

1) Να μην εγκατασταθεί grub (στον εσωτερικό που έχω vista) για κανένα λόγο. Το μόνο που θέλω είναι αν επιλέγω από το BIOS να γίνεται boot από αυτό το δίσκο, να εκκινεί το ubuntu.

2) Ο δίσκος είναι και usb και e-sata. Προφανώς λόγω ταχύτητας το e-sata συμφέρει. Θα έχω πρόβλημα με την εγκατάσταση; (γιατί το μόνο που έχω δει είναι install to usb drive σαν επιλογή αν θυμάμαι καλά). Αν το εγκαταστήσω σα usb και μετά απλά το συνδέω και bootάρω ως e-sata δε θα έχω πρόβλημα, ε;

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

{Προταση} Linux Mint LiveCD - An Ubuntu-based LiveCD! -

Linux Mint 6 Felicia http://www.linuxmint.com/download.html

Ευκολο/πρακτικο/γρηγορο/φορητο/ελαφρυ/με εγκατασταση προγραμματων στο στικ σου!/καταπληκτικο controlpanel/και αλλα πολλα. ;o)

Mint6USB_bootsplash.png

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά εξαρτάται απ'το αν υποστηρίζει η μητρική σου boot από e-sata. Πάντως, μια απλή εγκατάσταση ubuntu θα κάνεις, απλά στο τελευταίο βήμα, θα αλλάξεις την θέση του grub (αν έχει σαν προεπιλογή τον εσωτερικό δίσκο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέρα από την εγκατάσταση της μητρικής ΟΚ, παίρνουμε ως δεδομένο ότι υποστηρίζει.

Θα με ρωτήσει σίγουρα όμως που να εγκαταστήσει τον grub, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά αυτό ήθελα να αποφύγω, βαριέμαι να ανοίγω τον υπολογιστή τώρα και να αποσυνδέω 2 δίσκους. Τι στο καλό, δε θα με ρωτήσει; Τόσες εγκαταστάσεις έχω κάνει και δε θυμάμαι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς όπως το είπε ο Τόλης είναι.

Προσέξτε όμως τι παίζει.

Όταν το συνδέω στο esata δε μπόρεσε να φτιάξει καθόλου partitions και ούτε να γίνει εν τέλει η εγκατάσταση.

Σε usb όλα μια χαρά.

Έχει κανείς καμιά ιδέα; Άσε που όταν μπούταρα από esata (αφού είχε γίνει πλέον η εγκατάσταση) κόλλαγε σχετικά και μετά από λίγο κόλλησε τελείως.

Περίεργα πράγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...