Προς το περιεχόμενο

ubuntu 8.10 to nc6120


pagratios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γινεται, αλλα ο network manager ειναι για να απλοποιει τις καταστασεις και να μην μπορει να κανει ουτε τα βασικα αν τρελαθει.

 

Ανοιγεις το παραπανω αρχειο

>sudo gedit /etc/network/interfaces

και προσθετεις τα παρακατω για να παρεις ip απο dhcp

>iface eth0 inet dhcp
#auto eth0

(αν θες να ξεκιναει η ενσυρματη συνδεση μαζι με την εκκινηση του pc, βγαζεις το # απο την 2η γραμμη)

Σωζεις, κλεινεις και επανεκκινεις το δικτυο με

>sudo /etc/init.d/networking restart

 

Αυτο ηταν. Τωρα παιρνεις δικτυο ενσυρματα, μεσω dhcp, δεν κρεμεσαι απο κανεναν network manager ή wicd ή αλλο βοηθημα και φυσικα κραταει για παντα. Για να σιγουρευτεις οτι πηρες ip κλπ, τρεξε ενα

>sudo ifconfig

και δες τα στατιστικα διπλα στο eth0.

Την υπολοιπη διαδικασια την ξερεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

>auto lo
iface lo inet loopback

 

Το παραπάνω είναι στο /etc/network/interfaces

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 17:39 ----------

 

Έβαλα αυτό που μου είπες και δούλεξε για λίγο αλλά μέχρι εκεί!O network manager είνα αυτο με τους 2 υπολογιστές που αίνεται δίπλα στην ημερομηνία?

 

αν βγάλω τον manager πως θα βλέπω τα διαθέσιμα ασύρματα δίκτυα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου εκανες τις αλλαγες που ειπα, επρεπε μετα να βγαλεις τον network manager και να βαλεις το wicd. Αφου δικτυο εχεις πλεον ενσυρματα.

 

Και network manager δεν ειναι μονο αυτο το applet στο tray. Ειναι ενα ολοκληρο προβληματικο backend πισω απο αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα αφου εβαλες να παρει τον ελεγχο της ενσυρματης συνδεσης ο πυρηνας (μεσω του προβλεπομενου αρχειου), γιατι ανησυχεις? Αφαιρεσε τον network manager να τελειωνεις, και βαλε το wicd. ΔΕΝ θα χασεις την ενσυρματη συνδεση._

 

Αν εχεις αμφιβολιες οτι η συνδεση σου δεν θα μεινει ενεργη με την αφαιρεση του network manager, σταματησε τον προσωρινα και δες και μονος σου.

>sudo /etc/init.d/network-manager stop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα δεν έχω στο σπίτι μου το λάπτοπ!!!ΚΑι όταν είχα κάνει τις ρυθμίσεις που έλεγες στο σπίτι έχασα την σύνδεση!Αυτό που μου είπες να προσθέσω το βάζω κάτω από αυτό

>auto lo
iface lo inet loopback

 

ή το σβήνω το παραπάνω?Ενώ έχω κάνει αυτά που λέει το wicd αλλά γιατί δεν φαίνεται στην επιλογή add/remove?Ακόμα και όταν βγάζω τον μανατζερ πάλι δεν φαίνεται!!!

 

 

Ξέρεις τι γίνεται με την κάρτα γραφικών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε απο την αρχη...

 

Το σκεπτικο της επιχειρησης.

Δεν δουλευει ο προβληματικος network manager και πρεπει να αντικατασταθει.

 

Ενεργειες.

Για να αντικατασταθει, πρεπει πρωτα να αφαιρεθει, να εξασφαλιστει μια συνδεση δικτυου χωρις βοηθηματα και τελος να μπει κατι αλλο στη θεση του. Εχω δωσει οδηγιες και για τα 3.

 

Και δεν σβηνεις σε καμια περιπτωση το lo και τα παρελκομενα του απο εκει, γιατι χρειαζεται για διαφορους λογους.

...και προσθετεις τα παρακατω για να παρεις ip απο dhcp...

 

Και μην κρεμεσαι απο το add/remove. Ενα υπεραπλο προγραμματιδιο του gnome ειναι, και δεν πιανει μια μπροστα στο synaptic και στο apt.

>sudo apt-get install wicd

 

Με την καρτα γραφικων τι προβλημα υπαρχει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τοτε θες το πακετο xserver-xorg-video-intel για να δουλεψει σε linux. Αν δεν το εχεις εγκατεστημενο, βαλτο.

 

Και δες ποιον driver χρησιμοποιει τωρα για την καρτα σου με

>lspci -k

πχ σε μενα

>01:00.0 VGA compatible controller: nVidia Corporation NV36 [GeForce FX Go5700] (rev a1)
Subsystem: Acer Incorporated [ALI] Device 006e
[b]Kernel modules: nvidiafb[/b]

:cry::cry::cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 03)

Kernel modules: intelfb

00:02.1 Display controller: Intel Corporation Mobile 915GM/GMS/910GML Express Graphics Controller (rev 03)

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 16:13 ----------

 

Το έβαλα!!!Αυτλο ανοίγει με το που ανοίγουν τα ubuntu ή θέλει να το ανοίγω εγώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...