Προς το περιεχόμενο

ubuntu 8.10 to nc6120


pagratios

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω το λάπτοπ που αναφέρω και δεν ξέρω πως να βάλω το bluetooth όπως και το wi-fi. Όπως επίσης δεν πρέπει να έχουν γίνει install οι driver της intel κάρτα γραφικών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει μια περιπτωση, αν το ασυρματο και το bluetooth ανοιγουν απο το ιδιο κουμπι ή διακοπτη, o network manager να αποφασιζει ποιο απο τα δυο θα δουλεψει, λανθασμενα παντα. Βγαλτον και βαλε κατι σωστο.

 

Κανε ενα

>lspci | grep Wireless

να δουμε τι καρτα εχεις και ποιο module θες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 ανοίγουν από το ίδιο κουμπί που το πατάω και δεν ανοίγει κανένα!

Και με την εντπολή μου έβγαλε

02:04.0 Network controller: Intel Corporation PRO/Wireless 2200BG [Calexico2] Network Connection (rev 05)

 

Κατάφερα μόνο το κουμπί για τον ήχο αλλά δεν λειτουργεί όταν έχω ηχεία πάνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το module που χρειαζεται για να δουλεψει η καρτα σου ειναι το ipw2200, ειναι μεσα στον πυρηνα και λογικα ειναι φορτωμενο αυτη τη στιγμη. Για να το δεις και να σιγουτευτεις, κανε ενα

>lsmod | grep ipw2200

και ενα

>sudo iwlist scan

για να δεις οτι σκαναρει, αρα δουλευει, και οτι εχεις ενα interface-πατεριτσα του network manager, το wmaster0.

 

Αρα το προβλημα ως εδω ειναι ο network manager. Βγαλτον και βαλε wicd ή network-config ή gnome-network-admin. Οδηγιες για το wicd εδω, οπου λεει hardy εσυ βαζεις intrepid. Τα αλλα υπαρχουν απλα μεσα στο repo και μπαινουν ειτε απο το synaptic, ειτε με το apt.

>sudo apt-get install gnome-network-admin
sudo apt-get autoremove network-manager --purge

Να εχεις στο νου σου οτι με την αφαιρεση του network manager θα κοπει οποιαδηποτε συνδεση δικτυου εχεις ενεργη εκεινη τη στιγμη και πρεπει να την κανεις παλι απο το προγραμμα που μολις εβαλες.

 

Μετα απο αυτα, οι δρομοι bluetooth και ασυρματου χωριζουν και τα διαχειριζεσαι απο το αναλογο προγραμμα του gnome για το καθενα. Εξακολουθουν να ανοιγουν απο το ιδιο πληκτρο :P

 

Για τον ηχο...

Υπο την προυποθεση οτι δουλευεις με alsa μονο (System > Preferences > Sound > Γυρνας τα παντα στο alsa και πατας ok), κανεις τα παρακατω βηματα.

 

1) Βρισκεις ποιο τσιπακι ακριβως αναλαμβανει την αναπαραγωγη του ηχου.

>cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec

Θα σου βγαλει κατι σαν αυτο

>jim@lenny:~$cat /proc/asound/card0/codec#* | grep Codec
[b]Codec: Realtek ALC885[/b]

 

2) Πας στην μεγαααλη λιστα των παραμετρων εδω και βρισκεις μεσα εκει το τσιπακι σου.

 

3) Βρισκεις ποιο layout ταιριαζει καλυτερα σε αυτο που βλεπεις στο laptop σου. Σε μενα πχ ειναι

ALC882/885

3stack-dig 3-jack with SPDIF I/O

6stack-dig 6-jack digital with SPDIF I/O

arima Arima W820Di1

targa Targa T8, MSI-1049 T8

asus-a7j ASUS A7J

asus-a7m ASUS A7M

macpro MacPro support

mbp3 Macbook Pro rev3

imac24 iMac 24'' with jack detection

w2jc ASUS W2JC

auto auto-config reading BIOS (default)

 

4) Ανοιγεις το /etc/modprobe.d/alsa-base και προσθετεις την παρακατω γραμμη, πχ για μενα

>options snd-hda-intel [b]6stack-dig[/b]

σωζεις, κλεινεις και επανεκκινεις.

 

Συγγνωμη που δεν απαντησα νωριτερα, αλλα ειχα ενα κεφαλι καζανι... απο τα τσιπουρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά για τις 2 πρώτες εντολές μου έβγαλε

 

>ipw2200               151244  0 
ieee80211              38088  1 ipw2200

 

>lo        Interface doesn't support scanning.

eth0      Interface doesn't support scanning.

eth1      No scan results

pan0      Interface doesn't support scanning.

 

Ενώ έκανα το πρώτο κομμάτι για την εγκατάσταση του wicd δεν έχει γίνει εγκατάσταση και δεν υπάρχει στα πρόγράμματα προς εγκατάσαση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου πέταξε κάποιο σφάλμα με κάποιον E: αλλά δεν έχω κάτι πάνω!

 

Και το έκανα με ενσύραμτη σύνδεση

 

Τα γύρισα όλα σε alsa αλλά δεν υπάρχει το

 

/proc/asound/card0/codec#*

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 13:22 ----------

 

Κάτι γίνεται με το ασύρματο!!!!Δεν λέει να μπει το wicd ενώ του έχω κάνει format!Με συνέπεια να μην έχω ασύρματο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενσυρματη συνδεση εχεις? Οχι με τον network manager κλπ.

Να μπορεις να βαλεις καλωδιο απο το router ως το laptop σου εννοω, και φυσικα να δουλευει στο linux η καρτα δικτυου.

Αν ναι, απλα κανεις μια μικροαλλαγη στο /etc/network/interfaces για να παρει ip μεσω dhcp και να σε απαλαξει απο οποιονδηποτε network manager και συνδεεσαι για να βαλεις το wicd.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...