Προς το περιεχόμενο

ΜΟΝΟΜΑΧΟΣ Greek Linux operating system σε LIVE DVD


emcp4433

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μη το βάζεις κάτω κάθε καλή προσπάθεια προκαλεί αισθήματα φθόνου.

 

ΟΙ Lixurαδες ήθελαν να είναι κλεισμένοι στο club τους .

 

Το popolo δεν τους ενδιέφερε αυτοί στο κοσμο τους .

 

Αν σκέπτονταν λίγο βαθύτερα θα έβλεπαν οτι μιά τέτοια προπάθεια αν πάρει διαστάσεις και αρχίζουν να ανεβαίνουν διανομές εύκολες και εξειδικευμένες για όλα τα επαγγέλματα και ενδιαφέροντα τότε ολαός θα έχει λειτουργικό και προγράμματα δωρεάν .

 

Η microsoft και οι λοιπές εταιρείες λογισμικού θα έβλεπαν τα κέρδη τους να λιγοστέυουν .

 

Μήπως κάποιοι απο αυτούς που σε κατηγορούν είναι απο εταιρείες ;

 

Εγώ πάντως το έβαλα στο laptop έβγαλα τα vista και έβαλα τον Μονομάχο .

 

Σε ευχαριστώ

 

Άρχισε η συνομωσιολογία. Όποιος διαφωνεί, είναι από εταιρίες, βαλτός δεν τον νοιάζει ο "λαός" κτλ

 

Τι θέλετε; Εύχρηστες διανομές; Πάρε ubuntu, fedora, και άλλες. Προσαρμογή για τους έλληνες χρήστες; Ηere http://transifex.org/ https://launchpad.net/

Μεταφράζοντας ή κάνοντας τις 10-20 ρυθμίσεις που μπορεί να κάνει και ο αρχάριος χρήστης για να χρησιμοποιήσει αυτές τις μεταφράσεις στη βασική εγκατάσταση του ubuntu πχ, προσφέρεις περισσότερα;

Υπάρχουν πολλάαααααα πράγματα να κάνει κανεις για να προσφέρει στο linux και την εξάπλωση ελεύθερου λογισμικού, το να προσθέτει ο καθένας διανομές χωρίς κάποια σημαντική διαφοροποίηση, δεν νομίζω πως είναι ένα από αυτά

 

Ας κάνει ό,τι θέλει ο καθένας, ας βγάλει ό,τι διανομή θέλει, εγώ δεν έχω δικαίωμα να τον σαμποτάρω αλλά δεν είμαι και υποχρεωμένος να τον ευχαριστήσω κιόλας.

 

Πέραν του λόγου για τον οποίο διαφωνούμε ή όχι με τη διανομή, δεν μπορώ επίσης να καταλάβω το επιχείρημα "προσπάθησε, άρα πες του μπράβο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 126
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Μωρε, λιγο περιμενετε να βγαλω εγω ενα respin της Fedoraς με ολα τα προγραμματα των repo preinstalled και τα εφφε του compiz enabled by default και θα δειτε εσεις οι ελιτιστες... Tο Linux θα ξεπερασει το 90% του marketshare σε μια νυχτα, οι vendors θα το γυρισουν σε open-hardware και η Microsoft θα κυρρηξει πτωχευση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όποιος κάνει κατι για το κοινό καλό αξίζει μιά καλή κουβέντα το αντίθετο υποκρύπτει εμπάθεια κτλ

 

Καταλαβαίνω τους Linuxραδες οτι σαν γνώστες του αντικειμένου θέλουν κάτι να ασχολούνται να το βελτιώνουν να ανταγωνίζονται να ασχολούνται .Το θεώρούν δικό τους , κτήμα τους και ερχόμαστε εμείς οι βάρβαροι ,οι ασχετοι και θέλουμε να μπούμε στα χωράφια τους .

 

Θέλουμε την κοινή ιδιοκτησία να την ακόμη πιό κοινή .Να τη χρησιμοποιεί ο καθένας που δεν ανήκει στο club.

 

Πρέπει όμως να καταλάβουν οτι τα πράγματα ωρίμασαν .Τo Linux έγινε κοινό αγαθό πέρασε τα όρια του club και βγήκε στη κοινωνία και οι γνωρίζοντες πρέπει να βοηθήσουν και να μην δυσανασχετούν .

 

Στο κάτω κάτω μπορεί τα πράγματα να πάρουν τέτοιο δρόμο και το linux να γίνει το αντίπαλο λειτουργικό των windows .

 

Την εξέλιξη δεν μπορούμε να τη σταματήσουμε .Κάποτε είχαμε το Dos με την γραμμή εντολών ,μετά άρχισαν δειλά δειλά να εμφανίζονται τα windows.

(γνωρίζετε οτι ο Bill μαζί με το αντιπρόεδρο της microsoft σε ένα γκαράζ ξεκίνησαν αλλά επειδή έβλεπαν μακριά το προιόν τους το προώθησαν και εφτασαν στα σημερινά windows )

 

Ποιός ξέρει μπορεί κάποιος απο εσάς να κάνει μιά τέτοια διανομή που να έχει παγκόσμια απήχηση και να δούμε ένα δεύτερο Bill.

 

Οσο για εσάς μην σταματάτε συνεχίστε να εξελίσετε τις γνώσεις σας και τις ενέργειες σας πάλι κάτι θα προκύψει στο μέλλον που θα δοθεί στη κοινωνία .

 

Ετσι προχωρά η εξέλιξη και ο πολιτισμός . Αλλοίμονο αν καθένας απο του παλιούς μεγάλους αυτό που ανακάλυπτε το κρατούσε γιατον εαυτό του .

 

Ηρθε ο καιρός αυτό που τόσα χρόνια το εξελίσατε να το δώσετε στη κοινωνία .

 

Κάποτε κανένας δεν γνωριζε το linux τώρα αρχισαν να γράφουν το in.gr , η ζούγλα , βγήκαν περιοδικά ,γράφονται blogs, το χρησιμοποιούν δημόσιες υπηρεσίες ,εταιρείες

 

Απο αυτό να καταλαβαιτε οτι το πλέον οτι το linux βρήκε στη κοινωνία . Δεν μπορείτε να το σταματήσετε.

 

:-)

 

Άρχισε η συνομωσιολογία. Όποιος διαφωνεί, είναι από εταιρίες, βαλτός δεν τον νοιάζει ο "λαός" κτλ

 

Τι θέλετε; Εύχρηστες διανομές; Πάρε ubuntu, fedora, και άλλες. Προσαρμογή για τους έλληνες χρήστες; Ηere http://transifex.org/ https://launchpad.net/

Μεταφράζοντας ή κάνοντας τις 10-20 ρυθμίσεις που μπορεί να κάνει και ο αρχάριος χρήστης για να χρησιμοποιήσει αυτές τις μεταφράσεις στη βασική εγκατάσταση του ubuntu πχ, προσφέρεις περισσότερα;

Υπάρχουν πολλάαααααα πράγματα να κάνει κανεις για να προσφέρει στο linux και την εξάπλωση ελεύθερου λογισμικού, το να προσθέτει ο καθένας διανομές χωρίς κάποια σημαντική διαφοροποίηση, δεν νομίζω πως είναι ένα από αυτά

 

Ας κάνει ό,τι θέλει ο καθένας, ας βγάλει ό,τι διανομή θέλει, εγώ δεν έχω δικαίωμα να τον σαμποτάρω αλλά δεν είμαι και υποχρεωμένος να τον ευχαριστήσω κιόλας.

 

Πέραν του λόγου για τον οποίο διαφωνούμε ή όχι με τη διανομή, δεν μπορώ επίσης να καταλάβω το επιχείρημα "προσπάθησε, άρα πες του μπράβο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς και αγνοείς οτιδήποτε σου λέω, καθώς δεν απαντάς σε τίποτα από αυτά και επαναλαμβάνεις τα ίδια και τα ίδια.

 

Δεν έχω φτιάξει κάτι για το linux, το χρησιμοποιώ.

 

Θέλω να χρησιμοποιήσουν όλοι ελεύθερο λογισμικό, όχι να το σταματήσω, τη διαφωνία μου για το με ποιον τρόπο θα γίνει αυτό σωστά την διατύπωσα και την αγνόησες.

 

Δε θα πω ευχαριστώ που να σκάσεις.

 

Συγγνώμη θα πω στο φίλο πάντως γιατί καθόμαστε και αναλωνόμαστε για άλλα θέματα στο θέμα που αφορά τη διανομή του και τις ενημερώσεις της.

 

Είσαι ελεύθερος να αγνοήσεις και πάλι ό,τι έγραψα και να επαναδιατυπώσεις όσα έχεις πει με άλλο τρόπο.

 

Good night and Good luck

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ λές

"Ας κάνει ό,τι θέλει ο καθένας, ας βγάλει ό,τι διανομή θέλει, εγώ δεν έχω δικαίωμα να τον σαμποτάρω αλλά δεν είμαι και υποχρεωμένος να τον ευχαριστήσω κιόλας.

 

Δεν σε αναγκάζει κανείς να πεις ευχαριστώ .

 

Εμένα όμως με βοήθησε να μπώ στο κόσμο του Linux και πρέπει να του πώ ευχαριστώ

 

Αν η διανομή του Μονομάχου πιάσει και αρχίζουν τα PC να την έχουν σαν βασικό λειτουργικό ( βλέπε Dell) τότε θα καταλάβεις τι καλό έκαναν στο να βγεί το linux στο κόσμο .

 

Ο κόσμος θέλει κάτι έτοιμο .Δεν μπορεί τις ρυθμίσεις και τα μαθήματα .

 

Εγώ που ήμουν ορεξάτος έφαγα μιά βδομάδα με τα buntu 8.04 και 9.04.

 

Εκανα 5 ερωτήσεις εδώ στο φόρουμ ( με απάντησαν και τους ευχαριστώ )

 

Τελικά όμως κατέληξα στο Μονομάχο γιατί δεν χρειάστηκε να κάνω καμία ερώτηση και όλα δουλευαν .

Αυτό θέλει ο κόσμος :-D

 

Άρχισε η συνομωσιολογία. Όποιος διαφωνεί, είναι από εταιρίες, βαλτός δεν τον νοιάζει ο "λαός" κτλ

 

Τι θέλετε; Εύχρηστες διανομές; Πάρε ubuntu, fedora, και άλλες. Προσαρμογή για τους έλληνες χρήστες; Ηere http://transifex.org/ https://launchpad.net/

Μεταφράζοντας ή κάνοντας τις 10-20 ρυθμίσεις που μπορεί να κάνει και ο αρχάριος χρήστης για να χρησιμοποιήσει αυτές τις μεταφράσεις στη βασική εγκατάσταση του ubuntu πχ, προσφέρεις περισσότερα;

Υπάρχουν πολλάαααααα πράγματα να κάνει κανεις για να προσφέρει στο linux και την εξάπλωση ελεύθερου λογισμικού, το να προσθέτει ο καθένας διανομές χωρίς κάποια σημαντική διαφοροποίηση, δεν νομίζω πως είναι ένα από αυτά

 

Ας κάνει ό,τι θέλει ο καθένας, ας βγάλει ό,τι διανομή θέλει, εγώ δεν έχω δικαίωμα να τον σαμποτάρω αλλά δεν είμαι και υποχρεωμένος να τον ευχαριστήσω κιόλας.

 

Πέραν του λόγου για τον οποίο διαφωνούμε ή όχι με τη διανομή, δεν μπορώ επίσης να καταλάβω το επιχείρημα "προσπάθησε, άρα πες του μπράβο".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί κάποιος για να κάνει την μετάβαση στο linux θα πρέπει "να το μάθει σωστά πρώτα". Να'ναι καλά τα παιδιά να βγάζουν μονομάχους, mint και ultimate. Αφού δουλεύει, δεν μας κόφτει ούτε αν προωθείται το linux με τον λάθος τρόπο, ούτε το ότι δεν θα μάθουμε κονσόλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη για να καταλαβω, δεν εχω βαλει ουτε το ubuntu ουτε τον μονομαχο, τι ειναι αυτο που δουλευει με τη μια στον μονομαχο και δεν δουλευει στο ubuntu ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη για να καταλαβω, δεν εχω βαλει ουτε το ubuntu ουτε τον μονομαχο, τι ειναι αυτο που δουλευει με τη μια στον μονομαχο και δεν δουλευει στο ubuntu ;

 

Οι ταινίες που κατεβάζεις από το internet και οι υπότιτλοι τους σε όποια μορφή κι αν βρίσκονται.

Ο msn, χωρίς να κάθεσαι να ψάχνεις ποιο είναι το αντίστοιχο του msn στο linux.

To e-radio.gr χωρίς να σπάς το κεφάλι σου για το αν χρειάζεται το mplayer-mozillaplugin ή το vlc-mozillaplugin ή το totem-mozillaplugin (το υποθέτω αυτό, δεν ξέρω).

κλπ.

 

Επίσης:

- Χρησιμοποιώ ubuntu.

- Δεν έχω δοκιμάσει καν τον μονομάχο.

- Το θεωρώ χαζή ιδέα να βάλω τον μονομάχο αφού ξέρω ήδη να κάνω τα βασικά είτε σε ubuntu, είτε σε mandriva είτε σε fedora. Θα τον συνέστηνα όμως σε κάποιος φίλο/γνωστό που δεν ασχολείται πολύ με το pc (γιατί αν κάποιος έχει εμβαθύνει στα windows, και το linux παιχνιδάκι θα του φανεί).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτο και τελευταιο ποστ μου εδω γιατι αν αρχισω να λεω, δεν θα σταματαω.

 

@DIMITRISG

Ο Μονομαχος, οπως και πολλες remastered "διανομες", προσφερουν αυτο που η "μαμα" διανομη δεν μπορει να προσφερει, κυριως για λογους copyright, δηλαδη

- προεγκατεστημενους drivers για ati και nvidia

- flash

- codecs

- προγραμματα σαν το opera που δεν ειναι opensource ή/και εχουνε καποια EULA.

Για ολα τα παραπανω υπαρχουν περιορισμοι (copyright) που αποτρεπουν την οποιαδηποτε σοβαρη διανομη να τα διανεμει με τη βασικη της εγκατασταση.

Φυσικα, η οποιαδηποτε εταιρια κατασκευης λογισμικου κλειστου κωδικα μπορει να κινηθει νομικα εναντιον οποιασδηποτε διανομης δεν τηρει τα παραπανω, αλλα... σιγα μην κατσει ολοκληρη adobe να ασχοληθει με ενα remaster του ubuntu.

Αν ηταν το ιδιο το ubuntu το εκανε αυτο, την επομενη μερα κιολας θα ειχε κινηθει νομικα η adobe.

 

Ειναι περιπου το ιδιο περιστατικο με το mozilla foundation και το debian (firefox και iceweasel).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συγγνωμη για να καταλαβω, δεν εχω βαλει ουτε το ubuntu ουτε τον μονομαχο, τι ειναι αυτο που δουλευει με τη μια στον μονομαχο και δεν δουλευει στο ubuntu ;

 

τιποτα επι της ουσιας λες και εκατσε να φτιαξει οδηγους για συσκευες και δικο του kernel...

παντως απο μονη της μια διανομη ηδη εχει αρκετα περισσοτερα απο οποιοδηποτε λειτουργικο...λες και οι ταινιες απο το διαδικτυο σε αλλα παραθυρια παιζουν με τους υποτιτλους τους...εδω καλα καλα δεν παιζει ουτε ενα frame..δεν διαβαζεται κανενα ppt pdf doc chm rar κα μην τρελαθουμε

ουσιαστικα κανει χαρη σε ατομα που δεν υπηρχε περιπτωση ουτε να δουν πως ειναι ενα λινουξ

 

Αντικειμενικα δεν ειναι δυσκολο να βαλεις τα restricted με μια copy paste εντολη και οτι αλλο απο το synaptic E... L.... E... OS ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Μονομάχος μέχρι τώρα ήταν βασισμένος στο Ubuntu 8.10.

 

Σήμερα έκανε αναβάθμιση στο Ubuntu 9.04

 

Για 20 λεπτά έσβημε και έγραφε αρχεία .

 

Στο τέλος όλα ΟΚ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...