Προς το περιεχόμενο

ubuntu vs xubuntu


chrissyg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

τι διαφορές έχει το ubuntu με το xubuntu?

 

εχω ένα netbook Acer AspireOne 110L με προεγκατεστιμένο linpus το οποίο όμως δεν με ικανοποιεί και αποφάσισα να του εγκαταστήσω το ubuntu το οποίο και έχω στο desktop-pc και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Το θέμα είναι όμως ότι απο έρευνα που έκανα σε διάφορα site είδα ότι το ubuntu είναι βαρύ για αυτο το netbook και πολλοί προτείνουν το xubuntu ως πιο ικανοποιητικό για το συγκεκριμένο netbook.

Γι'αυτό θα ήθελα να μάθω τι διαφορές τους γιατι όπως εγραψα και ποιο πάνω με το ubuntu έχω κάποια μικρή εμπειρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το γραφικο περιβαλλον του ενος ειναι xfce (xubuntu) και του αλλου ειναι gnome (ubuntu).

Αποτελεσμα αυτου ειναι να εχουν διαφορετικες εφαρμογες εγκατεστημενες απο default πχ mousepad αντι για gedit, thunar αντι για nautilus, xarchiver αντι για file-roller κλπ.

 

Αυτα. Τιποτα περισσοτερο, τιποτα λιγοτερο.

Σαν να λεμε το ιδιο αυτοκινητο, με ηλιοροφη, αλλο χρωμα, αλλες ζαντες κλπ αλλα με τον ιδιο κινητηρα, ιδια λαστιχα, ιδια φρενα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εννοείται πως το xubuntu είναι πολύ πιο σφαιράτο!

Πιο ελαφρύ desktop και τρέχει γρήγορα

Και από εφαρμογές από default διαφέρει λίγο απ το gnome αλλά βάζεις ότι θέλεις

Αυτό που εμένα λίγο με χαλάει είναι πως για να φτιάξεις μενού

της αρεσκείας σου πρέπει να γίνεις ούτε λίγο ούτε πολύ .. χάκερ! :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εννοείται πως το xubuntu είναι πολύ πιο σφαιράτο!

Πιο ελαφρύ desktop και τρέχει γρήγορα

 

Δε μου φένεται και τόσο ελαφρύ το xfce συγκριτικά με το gnome . Ένα σκέτο xfce με ένα σκέτο gnome , τα ίδια resources απαιτούνε , 10-15 mb ram λιγότερ το xfce τα οποία , κατά την προσωπική μου εκτίμηση πάντα , αξίζει να τα "πληρώσεις" σαν τίμημα για τον nautilus . Άλλωστε η canonical έχει βγάλει ειδική έκδοση για netbook .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περι gnome και xfce...

 

Σε προσφατη μινιμαλιστικη εγκατασταση debian (netinstall + xorg + gdm + gnome-core + xfce4 + htop) σε laptop χαμηλων επιδοσεων (K7 1800+, 240ΜΒ RAM + 16MB shared με την onboard vga) ειδα το εξης κουφο.

 

Απο το login στον gdm σε gnome μεχρι να ζωγραφισει ολο το desktop, επαιρνε ~15-20 δευτερολεπτα, δηλαδη οσο περιπου απο τον grub ως τον gdm, μιας και δεν ετρεχε σχεδον κανενα service! Το htop ελεγε οτι χρησιμοποιουσα 60MB μνημης αμεσως μετα το login.

 

Με xfce ειχα σε χρηση "μονο" 53MB, αλλα το desktop εμφανιζοταν σε λιγοτερο απο το μισο χρονο σε σχεση με το gnome και γενικα ηταν πιο σβελτο σε ανοιγματα μενου, εφαρμογων κλπ!

 

Ψαχνω να βρω μια λογικη εξηγηση για αυτο.

Το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι ο nautilus του πεφτει βαρυς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρωτο πραγμα που μου ερχεται στο μυαλο ειναι οτι ο nautilus του πεφτει βαρυς.

Πολύ πιθανόν , η δικιά μου μικρή και επιφανειακή εμπειρία , ήταν με ένα pc 256 mb ram , 2 gb swap , 2,8 ghz athlon xp , εξωτερική κάρτα nv tnt2 ;)

 

δε πρόσεξα ότι το σύστημα ανταποκρινόταν πιο γρήγορα , ( να σημειωθεί xubuntu , ubuntu δοκίμασα) οπότε και αποφάσισα να εγκαταστίσω ubuntu 8.04(δίοτι τότε ήταν η τρέχουσα έκδοση) μόνιμα .

 

Από τοτε έχουμε καινούργιο xfce , καινούργιο gnome ... πιθανόν να έχουν άλλαξει τα πράγματα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απ' οτι ξέρω όμως το xfce έχει αντι για nautilus το thunar το οποίο δεν βλέπει samba δικτυα πως λύνεται αυτο το πρόβλημα?

 

Ειτε με μονιμο mount του share μεσω του fstab σε καποιο υποφακελο του /mnt, ειτε με καποιο προγραμμα που κανει αποκλειστικα αυτη τη δουλεια, οπως το linneighborhood.

 

(καπου ειχα δει ενα αναλογο προγραμμα σε qt, το ψαχνω ακομα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...