Προς το περιεχόμενο

kubuntu και youtube


josi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλημέρα σας. έχω εγκαταστίσει το kubuntu και όταν πάω με τον firefox στο youtube δεν μου εμφανίζει τα βίντεο. μου εμφανίζει στην περιοχή του βίντεο μια μαύρη οθόνη. λόγο ότι είμαι αρχάριος στο κόσμο των linux μπορείτε να μου πείτε τι φτέει?? (έχω εγγαταστίσει το flash player και άλες εφαρμογές μου τισ εμφανίζει κανονικά)

εάν μπορούσατε να μου δίνατε αναλιτικότατες οδιγίες.

(κάπου βρήκα ότι πρέπει να βάλω ένα dll στο φάκελο εγγατάστασης του firefox αλλά δεν ξέρω πως θα τον βρώ αυτόν τον φάκελο.)

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μέα απο το Synaptic δεν μου τα εμφανίζει. μου εφνανίζει το flashplugin-nonfree-extrasound που εγκατέστισα κιολάς. μέσα απο κονσόλα με apt get που τα έδωσα μου βγάζει τα παρακάτω.

giannis@ubuntu:~$ sudo apt-get install flashplugin-nonfree

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε

Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων

Reading state information... Ολοκληρώθηκε

το flashplugin-nonfree είναι ήδη η τελευταία έκδοση.

Τα ακόλουθα πακέτα που εγκαταστάθηκαν αυτόματα και δεν χρειάζονται πια:

libsm-dev libice-dev libglitz-glx1 x11proto-xext-dev libatk1.0-dev debhelper pkg-config intltool-debian x11proto-kb-dev libglib2.0-dev x11proto-xinerama-dev libpango1.0-dev

x11proto-render-dev gnome-menus libxi-dev libxrender-dev po-debconf libcairo2-dev mesa-common-dev libxdmcp-dev libpng12-dev cdbs libfontconfig1-dev libmail-sendmail-perl

x11proto-record-dev x11proto-composite-dev xtrans-dev intltool x11proto-core-dev libxcursor-dev gettext fdupes x11proto-randr-dev x11proto-damage-dev libdbus-1-dev

libxcb-render-util0-dev libgtk2.0-dev libxext-dev libxdamage-dev zlib1g-dev libxml2-dev x11proto-input-dev libfreetype6-dev x11proto-fixes-dev libglitz-glx1-dev

libpthread-stubs0-dev xlibmesa-gl-dev libxau-dev libdbus-glib-1-dev libpthread-stubs0 libglitz1-dev libxcomposite-dev libgl1-mesa-dev libxrandr-dev libexpat1-dev librsvg2-dev

html2text libpixman-1-dev libxft-dev libx11-dev libxcb-xlib0-dev libxml2-utils libxcb-render0-dev libxfixes-dev libxcb1-dev libxinerama-dev libxtst-dev

libsys-hostname-long-perl

Χρησμοποιήστε το 'apt-get autoremove' για να τα απομακρύνετε

0 αναβαθμίστηκαν, 0 νέο εγκατεστημένα, 0 θα αφαιρεθούν και 0 δεν αναβαθμίζονται.

giannis@ubuntu:~$

 

 

και για το δεύτερο

 

giannis@ubuntu:~$ sudo apt-get install libflashsupport

[sudo] password for giannis:

Ανάγνωση Λιστών Πακέτων... Ολοκληρώθηκε

Κατασκευή Δένδρου Εξαρτήσεων

Reading state information... Ολοκληρώθηκε

Το πακέτο libflashsupport δεν είναι διαθέσιμο, αλλά υπάρχει αναφορά για αυτό από άλλο πακέτο.

Αυτό σημαίνει ότι το πακέτο αυτό λείπει, είναι παλαιωμένο, ή είναι διαθέσιμο από άλλη πηγή

Πάραυτα το ακόλουθο πακέτο το αντικαθιστά:

flashplugin-nonfree-extrasound

E: Το πακέτο libflashsupport δεν είναι υποψήφιο για εγκατάσταση

giannis@ubuntu:~$

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχην το οτι δεν υπαρχουν βιντεο στην πρωτη εγκατασταση δεν ειναι θεμα λινουξ και στα παραθυρα ετσι γινοταν και επρεπε να εγκαταστησεις φλας

λοιπον θα πας usr/lib/mozila/plugin και δες αν εχεις flashplugin.so

64 η 32 bit λειτουργικο τρεχεις?

επισης κανε αναζητηση απο τον totem με την λεξη youtube πανω εκει που λεει λιστα αναπαραγωγης, ιδιοτητες και δες αν εκει το παιζει κανονικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. πλήγα εκεί που μου είπεσ και έχει το flashplugin-alternative.so που μιάζει. αυτό που μου είπες δεν το έχει.

το θέμα είναι ότι σε άλες σελίδες τo flash player δουλεύςι.

2.πρέπει να έχω 32 λητουργικό. (δεν είμαι σίγουρος το είχα κατεγάσει πολύ καιρό πρίν και δεν θημάμε.)πώς μπορώ να το δω??

3.τι είναι το totem ???

σιγνώμη αλλά είμαι πολύ αρχάριος....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οντως μπορει να μην υπαρχει στο kde

σε εμενα παντως υπηρχε σε αλλες διανομες

για βαλε τον απο το synaptic μαζι με τα plugins του(totem . totem-plugins) και επισης δοκιμασε να μπεις youtube με αλλο browser με opera η galeon

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σιγνώμη. δεν το βρίσκω πουθενά. μπορείς να μου πείς πως ακριβώς θα το βρώ???

 

Εγκατέστησε τους kmplayer, kplayer, smplayer, kaffeine

Προτίμησε smplayer ή kmplayer για video

Το totem δεν υπάρχει στο kde αν και βέβαια μπορείς να το εγκαταστήσεις

Τις εφαρμογές θα τις τρέξεις απ το kmenu > multimedia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω και εγω ενα προβλημα...εκει που βλεπω ενα video μερικεσ φορες στην περιοχη του βιντεο πεταει μια γκρι οθονη και σταματαει να παιζει:rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατέστησε τους kmplayer, kplayer, smplayer, kaffeine

Προτίμησε smplayer ή kmplayer για video

Το totem δεν υπάρχει στο kde αν και βέβαια μπορείς να το εγκαταστήσεις

Τις εφαρμογές θα τις τρέξεις απ το kmenu > multimedia

 

ωπα ωπα γιατι να τους βαλει ολους αυτους?ας βαλει λιγο τον τοτεμ που εχει το plugin youtube να τα παιζει απο κει και βλεπουμε

επισης δοκιμασες να ανοιξεις βιντεο στο youtube απο galeon η opera?

 

εχω και εγω ενα προβλημα...εκει που βλεπω ενα video μερικεσ φορες στην περιοχη του βιντεο πεταει μια γκρι οθονη και σταματαει να παιζει:rolleyes:

 

παιδια στο youtube εχω και εγω προβλημα και δεν φταιει το λειτουργικο ουτε οι browsers το flashplugin φταει το καινουργιο το 10

αλλα αν θελω κατι το βλεπω απο τον τοτεμ βεβαια σε καποια φαση θα το γυρισω σε 9 τωρα βαριεμαι

 

υγ βεβαια το να μην βλεπεις καθολου οπως το παιδι ειναι ΘΕΜΑ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι έχετε προβλήματα με το flash δοκιμάστε να κατεβάσετε και το deb πακέτο από το official site της adobe να δείτε να παίζει καλύτερα.

 

1. πλήγα εκεί που μου είπεσ και έχει το flashplugin-alternative.so που μιάζει. αυτό που μου είπες δεν το έχει.

το θέμα είναι ότι σε άλες σελίδες τo flash player δουλεύςι.

2.πρέπει να έχω 32 λητουργικό. (δεν είμαι σίγουρος το είχα κατεγάσει πολύ καιρό πρίν και δεν θημάμε.)πώς μπορώ να το δω??

3.τι είναι το totem ???

σιγνώμη αλλά είμαι πολύ αρχάριος....

 

Ανοιξε το adept και κάνε μια επανεγκατάσταση του πακέτου

 

flashplugin-nonfree

 

αν δεν δουλέψει κάνε και κάτι κομπογιανίτικο. Κάντο απεγκατάσταση και μετά ξανά εγκατάσταση και πες μας τι έγινε.

Μην βάλει totem και τέτοια πράγματα. Από την στιγμή που έχει kubuntu δλδ kde4 δεν χρειάζεσε προγράμματα του gnome.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...