Προς το περιεχόμενο

Καινουργιος σε Linux - απορίες


eSATA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.

 

Θελω να αρχισω να σχολουμαι με Linux αλλα ειμαι εντελως ασχετος....εχω δουλεψει σε Linux το πολυ 1 ωρα χωρις ιδιαιτερη ευκολια:P:p:p:p

 

Οι αποριες μου ειναι οι εξης:

 

 

  1. Απο αυτα που εχω δει μου αρεσει πολυ το Ubuntu..θα τα καταφερω ή πρεπει πρωτα να δουλεψω σε καποιο αλλο;;
  2. Το συστημα μου ειναι της υπογραφης μου....και εχω ακουσει οτι υπαρχουν προβλημτα με ati θα βρω ακρη;;
  3. Λενε οτι ειναι πολυ πιο "ελαφρυ" απο τα windows ειναι αληθεια;;
  4. Πως μπορω να χωρισω ενα partition στον σκληρο ετσι ωστε οταν ανοιγω τον υπολογιστη να επιλεγω το OS που θελω;;Ακομη ποσα gb χρειαζεται το Linux για να λειτουργει κανονικα;
  5. Αν τελικα το περασω στον σκληρο θα γινει το συστημα μου πιο αργο;Δηλαδη οταν τρεχω Windows δεν θα εχω την ανταποκριση που ειχα πριν;
  6. Εχει το Linux x64 και x32 εκδοσεις οπως τα windows;;

000201F9.gif

 

Σας ευχαριστω ολους!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

1. εγώ προσωπικά προτιμώ τα ubuntu.τώρα αν θες κάτι πιο "προκαταρκτικό" υπάρχουν πολλές διανομές.δοκίμασε και το OpenSusse

 

2.???

 

3.ναι,πολύ πιο ελαφρύ

 

4.οταν εγκαταστησεις το linux θα γινει αναγκαστικα partition για αυτα.εκτος αν επιλεξεις να "πιασουν" ολο το δισκο,μη σε νοιαζει.το dual boot "μπαινει" απο μονο του.δωσε στο linux οσα GB χρειαζεσαι.εγω τα εχω για να φτιαχνω τα προγραμματα που μας ζητανε απο τη σχολη,και εχω δωσει 20,τα οποια ειναι υπεραρκετα για αυτο που το θελω.αμα τα θελεις για πιο "βασικο" λειτουργικο,δωσε παραπανω,ωστε να "χωρεσεις" πολλα προγραμματα και εφαρμογες

 

5.τα windows δεν θα εχουν καμοια καθυστερηση.μην φοβασαι τπτ

 

6.ναι,αλλα προσωπικα δεν εχω ψαχτει για αυτο και δεν ειμαι σιγουρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ubuntu + compiz θα ξετρελαθείς

2 Ati άνετα.

3 ναι,πολύ πιο ελαφρύ

4 θα επιλέξεις εσύ στην εγκατάσταση.

5 Τα win δεν θα καταλάβουν τίποτα

6 Ναι, πρέπει να βάλεις την σωστή διανομή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις προκαταληψεις κλπ...

 

1) Δοκιμασε και κατι αλλο ωστε να εχεις πιο ολοκληρωμενη αποψη. Το ubuntu (και οτι μπορει να κανει) δεν ειναι η αρχη και το τελος του linux. Για να ειμαι σαφης, δεν ειναι ουτε το 1% απο αυτα που μπορει να κανει το linux.

 

2) Προβληματα με τις ati υπαρχουν. Ειμαι 1+ χρονο με ati και μπορω να πω οτι οσα κουλα εχω δει αυτο τον ενα χρονο, δεν τα ειδα παλιοτερα που ημουν με nvidia.

 

3) Για το συστημα που εχεις, ολες οι διανομες ειναι ελαφριες! Δεν μπορεις να κρινεις μια διανομη αν ειναι ελαφρια η βαρια με 4GB ram και cpu στα 3,2 Ghz! Το ποσο ελαφρια ή βαρια ειναι μια διανομη φαινεται στα δυσκολα. Το laptop του αδερφου μου (k8 3000+, 512ΜΒ ram, nvidia 5700) και το desktop μου (E4500, 2GB ram, ati 3850) κανουν boot σε λιγοτερο απο 25 δευτερολεπτα το καθενα και η μονη διαφορα τους ειναι το virtualbox service στην εκκινηση που τρεχει μονο στον desktop.

Αρα ειναι θεμα σωστου στησιματος της διανομης.

 

4) Απλα πες του εσυ ποσο χωρο θες για το linux, και ο installer θα αναλαβει τα υπολοιπα. Εχω δωσει στο linux 15GB, με το /home στο ιδιο partition με το / και εχω πιασει τα 6 ΜΟΝΟ! Και αυτα με εγγραφα και λοιπα αρχεια.

 

5) Καμια ανησυχια.

 

6) Εχει και το linux 64bit και φυσικα θα προτιμησεις αυτα για να μπορεις να κανεις χρηση ολης της μνημης. Και ολα τα προγραμματα τρεχουν native σε 64bit, πλην ελαχιστων εξαιρεσεων (flash, skype κλπ)

 

Και το cd της εγκαταστασης δεν το "αλλαζεις" με καποιο τροπο (στυλ nlite κλπ). Αυτο ειναι ενα και εχει ενα πληθος επιλογων που εχεις για την τελικη εγκατασταση.

 

Αν δεν θες να κανεις format, να κανεις ενα μικρο partition.

 

Τελος, μην κρινεις μια διανομη απο την εμφανιση της και μονο. Υπαρχουν αλλα, πολυ πιο βασικα κριτηρια για να κρινεις.

Η εμφανιση αλλαζει, οπως το χρωμα σε ενα αυτοκινητο. Η ποιοτητα κατασκευης ομως? Δεν ειναι ιδια μια ασπρη mercedes με ενα ασπρο fiat!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου το λέμε παραπάνω. Το cd του linux έχει την δυνατότητα να ρυθμίζει και partitions.

 

ααα οκ δε το επιασα ευχαριστω!!

Αρχιζω την εγκατασταση:-)

 

υπαρχει αντιστοιχω του driver genious για linux;;

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στράτα στρατούλα. Κατά την εγκατάσταση στο λέει μόνο του , πόσο χώρο θέλετε να δώσετε στο ubuntu? Τόσα θα του πεις και θα τα κάνει όλα μόνο του μετά. Αφού εγκατασταθεί, όταν ανοίξεις το pc θα δεις και τα δύο OS στην οθόνη εκκίνησης και θα επιλέξεις εσύ ποιό θέλεις.

 

Και όταν εξοικιωθείς με το λίνουξ γενικώς, άν ξαναμπείς σε win (εκτός ειδικών περιστάσεων) γράψε μου.:devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στράτα στρατούλα. Κατά την εγκατάσταση στο λέει μόνο του , πόσο χώρο θέλετε να δώσετε στο ubuntu? Τόσα θα του πεις και θα τα κάνει όλα μόνο του μετά. Αφού εγκατασταθεί, όταν ανοίξεις το pc θα δεις και τα δύο OS στην οθόνη εκκίνησης και θα επιλέξεις εσύ ποιό θέλεις.

 

Και όταν εξοικιωθείς με το λίνουξ γενικώς, άν ξαναμπείς σε win (εκτός ειδικών περιστάσεων) γράψε μου.:devil:

 

μακαρι να ειναι οπως τα λες:P:p

 

μου την δινουν οι καπιταλιστικες εταιροες...αν και ποτε δεν εχω αγορασει αυθεντικα windows:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει αντιστοιχω του driver genious για linux;;

 

Υπαρχει κατι περιπου το ιδιο...

 

Το ubuntu εχει μια μικροεφαρμογη που λεγεται "hardware manager" και στην ουσια σε πληροφορει για drivers κλειστου κωδικα που πρεπει να εγκαταστησεις.

 

Φυσικα υπαρχει και ο πυρηνας που ειναι γεματος drivers πολλων ειδων, και ειναι κατι παραπανω απο genius οσο αφορα το hardware detection.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...