Προς το περιεχόμενο

Καινουργιος σε Linux - απορίες


eSATA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Υπάρχει στο system->administration αν θυμάμαι καλά. Ίσως το λέει σαν "partition manager". Αν δεν το βρίσκεις, απλά δώσε sudo gparted σε κονσόλα.

 

κατι βρηκα:lol:

format to...τι να πατησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι σαν να ρωτάς : Έπιασα ένα ψάρι ασημί με δυο ρίγες μαύρες ,τι ψάρι είναι ?

 

Προσπάθησε να καταλάβεις σε τι χρησιμεύει η εντολή

sudo fdisk -l

 

Και επειδή μάλλον win θα περάσεις στον δίσκο googlare How to grub restore.

Θα χρειαστει :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι βρηκα:lol:

format to...τι να πατησω

 

Ανάλογα το τι θέλεις να κανεις τον δίσκο (το gparted νομίζω δεν φορμάρει σε ntfs). Άρα μάλλον ext3 ή fat32 (αν θες να τον διαβάζουν και windows).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ σας ευχαριστω ολους τα καταφερα:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

ποπο :rolleyes:

τι να κανω για να το διαβασει;;;:cry:

��� �� ������������ �� Windows Vista Ultimate,��������� ���: με open office

 

και με το αλλο το deafult

 

Ãéá íá îåêëåéäùóåôå ôá Windows Vista Ultimate,ìåôáâåéôå åäù:

 

:cry:

 

και ρε παιδια κατι αλλο...μπορει καποιος να μου πει πως θα εγκαταστησω vista σε ενα partition των 40gb ;; και να βγαζει στην αρχη απιλογη συστηματος...μη κανω παλι καμια μαλακια

 

Ευχαριστω!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Hello, ας ρωτήσω κ εγώ μιας κ το προσπαθώ το Ubuntu, εχω ήδη εγκατεστημένα winxp σε ένα partition και θέλω στο άλλο να βάλω το Ubuntu. Γίνεται; ή θα πρέπει να ξανακάνω νέα partition; Μου δείχνει την επιλογή dual boot αλλά γράφει πιο κάτω πως η εγκατάσταση θα μου σβήσει τα windows, οπότε δεν το επιχειρώ...!

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:24 ----------

 

Ok το προσπέρασα! sorry για τη διπλή καταχώρηση!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Να ρωτήσω και εγώ κάτι σαν αρχάριος...

 

Μόλις έκανα καθαρή εγκατάσταση του Ubuntu 9.04 στο λάπτοπ μου (Fujitsu Amilo L1300 - πριν είχα 8.04 και όλα δούλευαν ρολόι) και δε μπορώ να λειτουργήσω την εξωτερική οθόνη σε widescreen 16:10 ανάλυση. Αν και υπάρχει η επιλογή της ανάλυσης 1680χ1050 στις ρυθμίσεις, όταν την επιλέγω η εικόνα μου τρελένεται. Μαζεύεται στο πάνω αριστερό μέρος της οθόνης, παραμορφώνεται και ο υπολογιστής σταματάει να αποκρίνεται για τα επόμενα 25 δευτερόλεπτα μέχρι να επιστρέψει στη προηγούμενή της κατάσταση. Να αναφέρω ότι το αρχικό πρόβλημα στην 8.04 (που εύκολα ξεπεράστηκε) ήταν στη μη εμφάνιση της ανάλυσης και όχι στην αδυναμεία υλοποίησης της...

 

H κάρτα γραφικών του λαπτοπ μου, είναι της ενσωματομένης σειράς της ιντελ. Δυστηχώς δεν θυμάμαι ακριβές μοντέλο και για κάποιο λόγο στο /etc/x11/xorg.conf δεν δείχνει να την αναγνωρίζει.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα παιδια κι εγω ολοκαινουριος στo Ubuntu(8.04 νομιζω).

 

Προσπαθω να συνηθισω καποια πραγματα και εχω μερικες αποριες.

 

Προσπαθω να βαλω drivers για την καρτα γραφικων μου(geforce 9800gtx). Κατεβασα το αρχειο απο το site της nvidia και οταν το εκτελω μου γραφει "You appear to be running an X server please exit X before installing."

 

Εψαξα σε φορουμ αλλα δεν καταφερα να εγκαταστησω τους drivers.Τι ειναι ο Χ server και γιατι πρεπει να τον κλεισω?

Εν κατακλειδι, πως θα βαλω τους drivers?

Επισης, οταν παω να βαλω τα effects της επιφανειας εργασιας, ειτε extras ειτε νορμαλ, αποτυγχανει λεγοντας desktop effects could not be enabled.Φανταζομαι βασικα πως φταιει το οτι δεν εχω τους drivers της καρτας γραφικων.

 

Τελος, drivers για καρτα ηχου κλπ δεν χρειαζεται να εγκαταστησω?Οταν παιζω mp3 η ενταση ειναι αρκετα χαμηλη ακομα και οταν την ανεβαζω στο 100%(και απο τις ρυθμισεις ηχου αλλα και απο τα speakers).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι 8.04?βαλε 9.04 η εστω 8.10

οι οδηγοι μπαινουν μονοι τους αρκει να ενεργοποιησεις το ubuntu-restricted-extras

x-server ->εξυπηρετητης για γραφικα

δωσε σε τερματικο

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

 

μετα πηγαινε στις πηγες λογισμικου στην καρτέλα Third party Software κανε add

 

deb http://packages.medibuntu.org/ jaunty free non-free

 

και μετα δωσε σε τερματικο

sudo apt-get update && sudo apt-get install medibuntu-keyring && sudo apt-get update

 

*ολα αυτα για ubuntu 9.04 για 8.10 αντι για jaunty βαζεις intrepid

 

ποια καρτα ηχου εχεις?δωσε στο τερματικο alsamixer και ανεβασε τις εντασεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8.04 γιατι αυτα βρηκα προχειρα απο ενα φιλο και ουτως η αλλως δεν θα τα εχω σαν μονιμο λειτουργικο, μοναχα για εργασιες κλπ τα χρειαζομαι.Παρ'ολα αυτα θα ηθελα να τα σεταρω σχετικα καλα γι'αυτο και θελω drivers κλπ.

 

Επισης εκανα sudo apt-get install nvidia-glx-new

και sudo nvidia-xconfig

 

αλλα μετα στο System->Διαχειριση συστηματος -> hardware drivers δεν μου εμφανιζει κανεναν driver να ενεργοποιησω.

 

Το προβλημα με τον ηχο το ελυσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην κανεις οτι διαβαζεις απο εδω και απο κει.

βαλε τα σε μια σειρα..κανε αυτο που λεω παραπανω αν και ιντερνετ εχεις κατεβασε την 9.04 σε ενα μισαωρο και περασε την σιγα

δεν σου προτεινω να βαλεις αυτους που κατεβασες απο το σαιτ αλλα ο τροπος για τον x ειναι alt-ctrl-f1 βγαινεις σε τερματικο δινεις τα στοιχεια εισοδου και μετα δινεις

sudo telinit 3

cd στο αρχειο και εγκατασταση απο κονσολα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...