Προς το περιεχόμενο

Καινουργιος σε Linux - απορίες


eSATA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

δε μπορω να χρησιμοποιησω το transmision....

Με ποια εννοια της λεξης "μπορω";

Δεν λειτουργει; Δε σε βολευει; ...

(Transmission FTW)

 

===

Το prime95 φαινεται να εχει και εκδοση για Linux, με το ονομα MPrime.

Για το everest, υπαρχει η εντολη lswh που φτανει μονο μεχρι το πληροφοριες για υλικο (ισως να δειχνει και θερμοκρασιες, δεν εχω sensors στο παλαιολιθικο pc μου για να τσεκαρω). Μαλλον ομως ψαχνεις για καποιο suite. Το Phoronix νομιζω εχει φτιαξει κατι τετοιο, και εχει και benchmarking.

Το memtest υπαρχει και στο Linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 138
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Με ποια εννοια της λεξης "μπορω";

Δεν λειτουργει; Δε σε βολευει; ...

(Transmission FTW)

 

===

Το prime95 φαινεται να εχει και εκδοση για Linux, με το ονομα MPrime.

Για το everest, υπαρχει η εντολη lswh που φτανει μονο μεχρι το πληροφοριες για υλικο (ισως να δειχνει και θερμοκρασιες, δεν εχω sensors στο παλαιολιθικο pc μου για να τσεκαρω). Μαλλον ομως ψαχνεις για καποιο suite. Το Phoronix νομιζω εχει φτιαξει κατι τετοιο, και εχει και benchmarking.

Το memtest υπαρχει και στο Linux.

 

 

Σε ευχαριστω πολυ.....

το transmision το εχω κατεαβασει γιατι δεν το εχει το synpatic..και εχει βγαζει errors..δε ξερω γιατι:rolleyes:

το ktorrent μου κολλαει συνεχεια αλλα το εκανα re-install τωρα θα δουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το transmission υπαρχει με την βασικη εγκατασταση του ubuntu...

τα αλλα υπαρχουν σιγουρα για λινουξ θα ψαξω και θα σου πω..παντως με gadgetakia που βαζεις μεσω gdesklet και screenlet υπαρχουν τετοιες πληροφοριες!λοιπον κανε λιγο αυτα για να βλεπει πιο πολλα το synaptic

 

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

sudo apt-get install ubuntu-restricted-extras

sudo wget http://www.medibuntu.org/sources.list.d/intrepid.list -O /etc/apt/sources.list.d/medibuntu.list

sudo apt-get update && sudo apt-get install medibuntu-keyring && sudo apt-get update

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

πηγαινε στο Συστημα->Διαχειρηση->Πηγες λογισμικου

καλυτερα πριν απο τις εντολες και κλικαρε στην πρωτη στηλη τα παντα εκτος απο το cd στην δευτερη ολα και στην τριτη επισης και βαλε τις ενημερωσεις καθημερινες και να σε ειδοποιει οταν θα υπαρχει κατι διαθεσιμο(τριτη επιλογη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

everest-πληροφοριες για υλικο,θερμοκρασιες,benchmark κτλ

 

Έχεις βάλει το WINE;

Έμενα με διπλό κλικ στο everest.bin τρέχει ! Αλλα σαν OS μου δείχνει τα XP :lol:

Μήπως επειδή έχω dual boot;;;

 

Επίσης υπάρχουν διάφορα άπλετς που κάνουν αυτό που θέλεις, αλλά εγώ δεν γνωρίζω ποια είναι... :sorry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

everest-πληροφοριες για υλικο,θερμοκρασιες,benchmark κτλ

prime95-ελεγχει το cpu για σφαλματα

memtest-ελεγχει τις ram για σφαλματα

 

αλλο:

δε μπορω να χρησιμοποιησω το transmision....

 

Ευχαριστω

 

Αναλογο του everest, ετσι οπως το εννοεις ειναι το hardinfo, αλλα δεν λεει θερμοκρασιες.

Για θερμοκρασιες θες το lm-sensors μαζι με καποιο gui οπως καποιο screenlet, το conky, το superkaramba κλπ ή καποιο applet για το gnome/kde panel.

 

Επιλογη για memtest υπαρχει στον grub.

 

Αυτο το prime95 τι ακριβως κανει οταν ελεγχει τον επεξεργαστη για σφαλματα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναλογο του everest, ετσι οπως το εννοεις ειναι το hardinfo, αλλα δεν λεει θερμοκρασιες.

Για θερμοκρασιες θες το lm-sensors μαζι με καποιο gui οπως καποιο screenlet, το conky, το superkaramba κλπ ή καποιο applet για το gnome/kde panel.

 

Επιλογη για memtest υπαρχει στον grub.

 

Αυτο το prime95 τι ακριβως κανει οταν ελεγχει τον επεξεργαστη για σφαλματα?

 

οταν ανεβαζεις το fsb και το ρευμα ελεγχει αν ειανι σταθερος:-)

 

Έχεις βάλει το WINE;

Έμενα με διπλό κλικ στο everest.bin τρέχει ! Αλλα σαν OS μου δείχνει τα XP :lol:

Μήπως επειδή έχω dual boot;;;

 

Επίσης υπάρχουν διάφορα άπλετς που κάνουν αυτό που θέλεις, αλλά εγώ δεν γνωρίζω ποια είναι... :sorry:

 

 

οκ ευχαριστω:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αυτο το prime95 τι ακριβως κανει οταν ελεγχει τον επεξεργαστη για σφαλματα?

 

Ο επεξεργαστής έτσι κι αλλιώς λίγο απίθανο να βγάζει σφάλματα (όπως οι μνήμες). Απλά τρέχει ένα ή δυο (μονοπύρηνο ή δυπήρηνο αντίστοιχα) δικά του processes στο 100% για να δει αν αντέχει ο cpu στην συγκεκριμένη συχνότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσα και να σου λένε αν δεν "οδηγήσεις" μια άλλη διανομή δεν θα καταλάβεις τη διαφορά.

Αλωστε αν το Ubuntu ήταν ότι το καλύτερο απλά δεν θα υπήρχαν οι άλλες διανομές,γιατί όλοι θέλουν το καλύτερο.Ωστόσο το Ubuntu είναι μια καλή διανομή.

Oil based είναι το μαζούτ το diesel το φωτιστικό πετρέλαιο και ...η βαζελίνη ;) βρίσκεις καμιά διαφορά σε αυτά ????

 

eSATA μπήκες με 1000 καλορίζικο.

Και μη ξεχνάς κάθε αρχή και δύσκολη.

 

Αν ήσουν στη θέση μου θα σε ικανοποιούσε μια τέτοια απάντηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα μη μαλωσετε τωρα...:P

 

Από που συμπέρανες ότι προσπαθώ να μαλώσω; Η ερώτηση είναι πολύ απλή και συγκεκριμένη. Τι καλύτερο κάνουν τα άλλα Linux από το Ubuntu; Δεν ξέρω όπως εσύ και προσπαθώ να μάθω από αυτούς που ίσως ξέρουν. Εγώ απλώς ξέρω ότι το fedora δε μου άρεσε (ίσως να έχω άδικο) ενώ το Ubuntu είναι πρακτικά μια debian διανομή. Επειδή το Ubuntu είναι πολύ καλό ίσως να δοκίμαζα και debian. Μπορεί όμως κάποιος να μου πει διαφορές;

 

ρε παιδιά με το wine μπορεί να μου πει κάποιος τι παίζει?οκ,ξέρω ότι μέσω αυτού,τρέχουν προγράμματα για win στο linux. αλλά το τι και πως δεν το ξέρω...

 

Το wine είναι ένα είδος μεταφραστή που σου επιτρέπει να τρέχεις εφαρμογές των windows στο Linux. Δεν υποστηρίζει τα πάντα και καλό είναι να δεις κάποια λίστα με τα προγράμματα που υποστηρίζονται. Θεωρείται πιο γρήγορο από το να εγκαταστήσεις windows σε virtual machine. Ειδικά αν υποστηρίζει κάποιο game είναι πολύ καλύτερο από το να πας σε VM.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

K3b >= Nero !!

Αυτά έκανες;

βάλε και το libk3b2-extracodecs ....

Και για το messenger δες Με ποιο πρόγραμμα - σου είχα γράψει πριν...

 

Και πριν κατεβάσεις οτιδήποτε δες μήπως είναι ήδη μέσα στο Synaptic ή στο Add/Remove !!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι ειναι το VM;

ακομα μπορειτε να μου πειτε που να κατεβασω μια σουιτα αντιστοιχη του Nero;

και ακομα καποιο messenger

 

thanks

 

virtualmachine στηνεις εικονικα αλλο συστημα

καποιον γνωστο στο ειδος ειναι το virtualbox http://www.virtualbox.org/

με το παραπανω μπορεις να βαλεις μεσα απο το λειτουργικο σου ενα αλλο λειτουργικο λινουξ, παραθυρια ,

 

υγ υπαρχει το Linux nero http://www.nero.com/enu/linux3.html

αλλα τι να το κανεις?

επισης καλυτερα gnome baker h brasero το k3b ειναι kde(οχι οτι υπαρχει κανενα προβλημα αλλα)

να σε ενημερωσω οτι οι messengers που εχει το λινουξ δεν υποστηριζουν ακομη ζωνtανη ομιλια(καμερα ναι)αλλα καλυτερα γιατι και που την ειχε ο μσν συνεχεια μας πετουσε

οποτε την δουλεια σου θα την κανεις αψογα με skype http://www.skype.com/download/skype/linux/choose/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΡΙΑ:

 

Επειδη δεν εχει τυχει ποτε να εχω χρησιμοποιησει linux θα ηθελα να ρωτησω απο drivers πως πανε (καρτας γραφικω, motherboard κ.α.)..δλδ οι drivers για τα xp/vista δν θα κανουν σε linux (κυριως σε ubuntu)..??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΑΠΟΡΙΑ:

 

Επειδη δεν εχει τυχει ποτε να εχω χρησιμοποιησει linux θα ηθελα να ρωτησω απο drivers πως πανε (καρτας γραφικω, motherboard κ.α.)..δλδ οι drivers για τα xp/vista δν θα κανουν σε linux (κυριως σε ubuntu)..??

 

οτιδηποτε χρησιμοποιεις στα windows σου ειναι αχρηστο σε οποιαδηποτε διανομη linux.

 

Δε μιλαω για emulation προγραμματων μεσω του wine για να μη μπερδευτεις βλεποντας οτι μιλανε για προγραμματα windows που διαβαζεις να τα χρησιμοποιουν σε linux διανομες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...