Προς το περιεχόμενο

Fedora 10 στο VirtualBox και εγκατασταση NCTUns


dralexdim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω και παλι παιδες, θελω τη βοηθεια σας γιατι πρεπει να χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο προγραμμα για την πτυχιακη μου!!! Το NCTUns ειναι προσομοιωτης δικτυων (μονο για fedora).

Εβαλα λοιπον το τελευταιο VirtualBox, εγκατεστησα τα fedora 10 επιτυχως και θελω να εγκαταστησω και τον προσομοιωτη. Με linux δυστυχως δεν εχω ξανασχοληθει. Ο προσομοιωτης δουλευει με fedora 9 απο οσο ελεγε,λογικα αφου το NCTUns-5 βγηκε κατα τον Αυγουστο..με την εκδοση 10 λετε να υπαρχει προβλημα? (για να μην ξαναφτιαχνω συστημα στο virtualbox) Οποιος μπορει ας με βοηθησει να το εγκαταστησουμε να τελειωνω με αυτη την πτυχιακη επιτελους!

 

(προσομοιωτες δικτυων για DVB-H συστηματα δεν εχω βρει γενικως οποτε αναγκαστικα πρεπει να χρησιμοποιησω αυτο)

(αναφερομαι μονο σε software για την προσομοιωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Αλλά μια ερώτηση το προσομοιωτες δικτυων για DVB-H συστήματα αναφέρεται σε ψηφιακό video ; Γιατί με το virtual box θα έχεις πρόβλημα αν χρησιμοποιείς κάποια κάρτα video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαιρετω και παλι παιδες, θελω τη βοηθεια σας γιατι πρεπει να χρησιμοποιησω το συγκεκριμενο προγραμμα για την πτυχιακη μου!!! Το NCTUns ειναι προσομοιωτης δικτυων (μονο για fedora).

Εβαλα λοιπον το τελευταιο VirtualBox, εγκατεστησα τα fedora 10 επιτυχως και θελω να εγκαταστησω και τον προσομοιωτη. Με linux δυστυχως δεν εχω ξανασχοληθει. Ο προσομοιωτης δουλευει με fedora 9 απο οσο ελεγε,λογικα αφου το NCTUns-5 βγηκε κατα τον Αυγουστο..με την εκδοση 10 λετε να υπαρχει προβλημα? (για να μην ξαναφτιαχνω συστημα στο virtualbox) Οποιος μπορει ας με βοηθησει να το εγκαταστησουμε να τελειωνω με αυτη την πτυχιακη επιτελους!

 

(προσομοιωτες δικτυων για DVB-H συστηματα δεν εχω βρει γενικως οποτε αναγκαστικα πρεπει να χρησιμοποιησω αυτο)

(αναφερομαι μονο σε software για την προσομοιωση)

 

Λοιπόν επειδή χρησιμοποιώ το ίδιο πρόγραμμα για προσομοίωση WiMAX στην πτυχιακή μου, σου προτείνω να το εγκαταστήσεις σε vmware (linux έκδοση), γιατί στο virtualbox είχα ένα πρόβλημα. Συγκεκριμένα δε μου το εμφάνιζε σε full screen, γιατί σου εγκαθιστά μία τροποποιημένη έκδοση του πυρήνα, όπου το vboxguestadditions δεν παίζει πάνω εκεί με αποτέλεσμα να προκύπτει το πρόβλημα που ανέφερα παραπάνω. Σε fedora 10 παίζει μια χαρά (δοκιμασμένο)!;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω, θα το δοκιμάσω :lol:

 

Ό,τι άλλο χρειαστείς και το γνωρίζω, στη διάθεσή σου! Πάντως σε Fedora 10 το τρέχω και εγώ και παίζει κανονικότατα! ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...