Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα HP L7480.Τι παίζει;


sfakattack

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το εν λόγω πολυμηχάνημα εδώ και λίγο καιρό παίζει στα 99ευρώ.Πριν από 1 μήνα τα περισσότερα μαγαζιά το πουλούσαν γύρω στα 250ευρώ.Μου έκανε φοβερή εντύπωση η πτώση της τιμής και πήγα και το είδα κι από κοντά.Πολύ στιβαρό και 'επαγγελματικό' φαίνεται.Το θέμα είναι γιατί η τιμή του έπεσε σε τέτοια επίπεδα.Μήπως το μοντέλο έχει βγάλει προβλήματα και προσπαθούν να ξεφορτωθούν το στοκ;Απλή σκέψη κάνω και υποθέσεις.Κάνω το ποστ αυτό μήπως κάποιος από σας έχει εμπειριά με το συγκεκριμένο μηχάνημα,για να την πει,επειδή ενδιαφέρομαι να αγοράσω το πολυμηχάνημα.Ευχαριστώ.

 

Επίσης μόλις συνειδητοποίησα πως δεν υπάρχουν καθόλου σχεδόν reviews και κριτικές.Ύποπτο;Δε ξέρω τι να κάνω.Να το αγοράσω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Είναι κρίμα τα θέματα με τους εκτυπωτές να εντάσσονται και να χάνονται στην κατηγορία των hardware γενικά.Μόλις χθες άνοιξα το θέμα,δεν απάντησε κανείς,και ήδη πήγε στην 2 σελίδα και πάει για την τρίτη,οπότε θα χαθεί,πιθανότατα χωρίς να πάρω καμία απάντηση για την απορία μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Βοηθάει πολύ να παραθέτεις και ένα λινκ για κάθε τι που ρωτάς, γιατί οι περισσότεροι, μαζί και εγώ, βαριόμαστε να κάνουμε μόνοι μας την αναζήτηση...Φιλικά πάντα

 

2)Το πολυμηχάνημα που παραθέτεις, από όσο βλέπω εγώ, πέρα από τα ανεξάρτητα μελάνια που λέει ότι έχει, δεν έχει καμία διαφορά με το δικό μου της ΗΡ που είχα αγοράσει πριν από 2 έτη, σε τιμή 130€!!!

 

Οπότε, μάλλον υπερ-υπερ-υπερτιμημένο ήταν το εν λόγω, και τώρα απλά "ξεφούσκωσε"....Στα 200€ υπάρχουν και καλύτερα μηχανήματα με αυτόματη τροφοδοσία φύλλων, φαξ, όπως επίσης και με εκτύπωση διπλής όψης...Εξαρτάται τι ψάχνει ο καθείς...

 

Επίσης στο ΑΜΑΖΟΝ εχει παντα αρκετα reviews αν θες να δεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο για το λινκ,μεγάλη παράλειψη μου.

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450149

 

Φαίνεται να είναι ευκαιρία,γιατί το αγοράζεις ουσιαστικά 70ευρώ με 3 χρόνια εγγύηση και σχετικά φθηνά αναλώσιμα (με 30ευρώ τυπώνει 2500σελίδες...).Μου κάνει φοβερή εντύπωση,γιατί στα ίδια λεφτά παίρνεις πολύ υποδεέστερα μηχανήματα.

Όσο για τα reviews το πρώτο site που πήγα να δω ήταν το amazon,αλλά έχει μόλις 1 review.Μετα βίας βρήκα άλλα 2 reviews σε άλλες σελίδες,αλλά ήταν στα γερμανικά.Τίποτε άλλο.Γιατί άραγε;

Σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω,γιατί μου φαίνεται ευκαιρία,αλλά φοβάμαι μην την πατήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bασικά τα μελάνια εκ πρώτης όψης μοιάζουν τέλεια ευκαιρία...μέχρι να συνειδητοποιήσει κανείς ότι ΥΠΑΡΧΟΥΝ και κεφαλές...περί τα 50€ το κουτί των 2(δηλ. για τα 4 μελάνια σύνολο 100€). Κάνε μία χάρη στον εαυτό σου, μπες στο ΠΛΑΙΣΙΟ στην αναζήτηση και πάτα το νούμερο 88(επίσης μπες και στο ίδιο το site της ΗΡ, καθώς τις πλείστες των φορών είναι ανακριβή τα νούμερα των σελίδων που τυπώνει και καλά κάθε μελάνι) και δες ΟΛΑ τα αναλώσιμα που αφορούν τον εκτυπωτή σου...Τεσπα, μερικές από τις κεφαλές αυτές, από όσο είχα δει σε άλλους εκτυπωτές με τα ίδια μελάνια, έχουν ζωή μικρότερη(σε πλήθος σελίδων φυσικά) από ό,τι τα ίδια τα μελάνια τους...

 

Τέλος, η εμπειρία θα σου δείξει, ότι στον εκτυπωτή, δεν μετράει τόσο η τιμή, αλλά το κόστος των μελανιών...Θα το καταλάβεις στην πορεία αυτό ΣΙΓΟΥΡΑ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σόρρυ ρε παιδιά που επιμένω,απλά εφόσον οι κεφαλές χαλάσουν,δεν είναι υποχρεωμένοι να μου τις αλλάξουν αυτοί λόγω εγγύησης;Θα πρέπει να καλύψω εγώ το κόστος;Για ποιο λόγο;Είναι οι κεφαλές αναλώσιμο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο συγκεκριμένο είναι...Από ό,τι έχω καταλάβει σε άλλου τύπου μελάνια, είναι ενσωματωμένες πάνω τους, όπως στα δικά μου και στα περισσότερα της ΗΡ...

 

Αλλά ας μιλήσει καλύτερα κανείς που να έχει προσωπικη εμπειρία με τέτοια μελάνια, γιατί εμένα ακόμα δεν μου έχει τύχει...

 

Δες για παράδειγμα αυτό που σου έλεγα

 

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=24&product=797448

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τυχαινει να το εχω το εν λογω μηχανημα και ειμαι αρκετα ικανοποιημενος...Τους δυο μηνες που το εχω, έχω εκτυπωσει αρκετες φωτογραφιες και πολλες σελιδες και μολις τωρα αρχιζει και κατεβαινει η ενδειξη για τα μελανια(για ενα απο ολα πιο συγκεκριμενα)!Το μονο που με χαλαει ειναι οτι για μηχανημα των 200 ευρω, περιμενα καλυτερη εκτυπωση στις φωτογραφιες αλλα δεν με πειραζει μιας και η ποιοτητα κατασκευης ειναι πολυ καλη.Απιστευτα στοιβαρο μηχανημα και πολυ βαρυ...καμια σχεση με καποια αλλα πολυμηχανηματα των 100 ευρω που εχω κατα καιρους συναντησει σε σπιτια φιλων μου.Ισως σε προβληματισει το μεγεθος του.Δεν εχει εντυπωσιακα φωτακια και εφετζιδικες οθονουλες πανω του και για να μην τα πολυλογω ειναι πιο πολυ ενας εκτυπωτης για εργασιακο περιβαλλον παρα σπιτιου.Τα φυλλα κυριολεκτικα τα φτυνει , παρα πολυ γρηγορος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το είδα αυτό στο Πλαίσιο,απλά μου κάνει εντύπωση το αν θεωρούνται αναλώσιμες.Δεν είναι μελάνι να πεις τέλειωσε,πρέπει να το αλλάξω.Αν ξέρει κανένας,αν καλύπτονται οι κεφαλές από την εγγύηση.Όντως είναι ανυπόφορο το κόστος,αν πρέπει να το επωμίζομαι εγώ.Πάντως τα μελάνια του,ακόμα κι αν αποκλίνουν αρκετά οι δοθείσες τιμές από τη πραγματικότητα,είναι πολύ οικονομικά.

 

Μόλις βρήκα το manual της συσκευής και αναφέρει στο τμήμα της εγγύησης πως συμπεριλαμβάνονται και οι κεφαλές.Δε ξέρω κατα πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα αυτό,αλλά για να υπάρχει στο επίσημο manual τότε λογικά ισχύει.

 

rikos ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση.Με κάλυψες.Θα επικοινωνήσω με την HP για να μάθω αν οι κεφαλές καλύπτονται από την εγγύηση,κι ισχύει όντως,κάνω παραγγελία.Δεν πιστεύω να βρει κανείς γρήγορο,οικονομικό,ημι-επαγγελματικό πολυμηχάνημα με 70ευρώ (100-30 το refund) και με 3(!) χρόνια εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα πήρα τηλέφωνο λοιπόν για τις απαραίτητες διευκρινίσεις.Ρώτησα για την 3ετή εγγύηση και τις λεπτομέρειες της (πχ αν περιλαμβάνονται οι κεφαλές σε αυτή) και η απάντηση της κοπέλας ήταν "Δεν ξερω κύριε.Το τμήμα πωλήσεων έχει καταργηθεί και βρισκόμαστε σε μεταβατικό στάδιο."

Ρωτάω έστω για το refund των 30ευρώ και παίρνω την ίδια απάντηση.

Πραγματικά απαράδεκτο.Να παίρνεις τηλέφωνο σε μια τόσο μεγάλη εταιρία και να σου λένε πως δεν ξέρουν τίποτα.Ούτε σε τοπικό μαγαζί δεν γίνεται αυτό.Πάντως το πολυμηχάνημα μάλλον θα το πάρω τελικά,μιας και μου φαίνεται φοβερή ευκαιρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι αγχος ειναι αυτο με τις κεφαλες?

Εαν προκυψει οποιοδηποτε προβλημα εκτιμω πως θα ειναι μετα τις ~30.000 σελιδες...

 

Ειναι πραγματικα διαμαντακι ο συγκεκριμενος για τα χρηματα του.

Μονο αρνητικο ειναι το μεγεθος/βαρος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά βρήκα τη συζήτησή σας αναζητώντας πληροφορίες για το L7480.

 

Είδα κι εγώ την προσφορά προχτές και από τότε το ψάχνω το θέμα.

Σύμφωνα με το manual οι κεφαλές είναι στην εγγύηση (του 1ος έτους). Αλλά το να μην μπορείς να πάρεις καμία απάντηση από την ελληνική HP είναι λίγο ανησυχητικό. Ειδικά αν δεν ξέρουν για το refund.

 

Εγώ έκανα το άλλο. Ρώτησα σε chat τεχνικό της hp (κατά πάσα πιθανότητα αμερικάνο) και μου απάντησε ότι οι κεφαλές κρατάνε περίπου 18 μήνες. Σε site του εξωτερικού αναφέρουν ότι είναι για περίπου 40.000 σελίδες. Αν στις αλλάζουν στην εγγύηση το κρατάς για 3 χρόνια και μετά αν χαλάσουν παίρνεις άλλο (σιγά μη δώσεις 100€ για κεφαλές).

 

Το ανησυχητικό για μένα είναι που η HP δείχνει να προσπαθεί να σπρώξει όλα τα officejet που έχουν αυτό το συνδιασμό κεφαλών - μελανιών.

 

Αν ψάξετε στο amazon για τα άλλα μοντέλα και ειδικά για το 5400 αναφέρουν πολλά παράπονα για τις κεφαλές. Είναι πιθανό αν δεν το χρησιμοποιείς πολύ συχνά να πήζει το μελάνι και να θες κεφαλές.

 

Εγώ τουλάχιστον είμαι σε δίλημα. Φαίνεται ποιοτικό & οικονομικό μηχάνημα. Αλλά ακόμα και με τα 3 χρόνια εγγύηση δεν έχω διάθεση να πάρω κάτι που να μου χαλάει και να περιμένω ανταλλακτικά κτλ - δεν ξέρω τι παίζει και με το service της HP.

 

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο σε πολυμηχάνημα ή εκτυπωτή κάτω των 100€ που να έχει σχετικά φτηνά μελάνια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά δεν κάνει,ούτε 100 ευρώ...69ευρώ κάνει.Αφού ναι μεν δίνεις 99 για να τον πάρεις,αλλά μετά έχεις 30ευρώ refund.Συνυπολόγισε ότι με αυτά τα 69 παίρνεις και 3 χρόνια εγγύηση.

Διάβασα στο amazon τα reviews.Δεν υπάρχουν έντονα παράπονα για τις κεφαλές των παραπλήσιων μοντέλων,αλλά για τις δυσκολίες εγκατάστασης και γενικά της χρήσης του μηχανήματος.

Πάντως αλήθεια σκοπεύω να το αποκτήσω το μηχάνημα.Στο κάτω κάτω αν όντως έχουν πρόβλημα οι κεφαλές,τότε με τα 3 χρόνια εγγύηση,θα τις αλλάζω δωρεάν.Μετά τα 3 χρόνια,το πετάμε και παίρνουμε άλλο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...