Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα: Epson, HP ή Canon?


sgiak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω εναν HP εκτυπωτη. Καλή ποιότητα αλλά ακριβά αναλώσιμα. Και δυστυχώς χαλάνε τα μελάνια ύστερα απο κάποια γεμίσματα.

Για αυτο το λογο σκεφτομαι πολυμηχάνημα σε EPSON που από οσο ξερω δεχονται πολυ ευχρηστα μελανοδοχεία και μπορεις να τα γεμίζεις με χύμα..

Εχετε κάτι να μου προτείνετε;

Θέλω..

-Να εχει wifi ή ethernet(εχουμε γεμίσει με καλώδια και με usb)

-Nα είναι αξιοπρεπές το σκανάρισμα και αν γίνεται να λειτουργεί κ χωρις υπολογιστή.

Αυτά!

 

αν δινεις μεχρι 80ευρω παρε EPSON STYLUS SX405 >>>

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.450629

 

αν δινεις λιγο παραπανω παρε το ιδιο μηχανημα αλλα με wifi>>>

http://www.megastores.gr/product_info.php?cPath=25_82_86&products_id=19355 114ευρω

 

υπαρχουν μελανοδοχεια στο εμποριο που γεμιζουν πολυ ευκολα και δεν θα σκεφτεσαι καν μην σου τελιωσει το μελανι...αυτο πηρα και σωθηκα.απλα τελειο...πολυ γρηγορο μηχανημα και για εκτυπωση και για σκαναρισμα ...για περισσοτερες πληροφοριες πες μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
Εχω εναν HP εκτυπωτη. Καλή ποιότητα αλλά ακριβά αναλώσιμα. Και δυστυχώς χαλάνε τα μελάνια ύστερα απο κάποια γεμίσματα.

Για αυτο το λογο σκεφτομαι πολυμηχάνημα σε EPSON που από οσο ξερω δεχονται πολυ ευχρηστα μελανοδοχεία και μπορεις να τα γεμίζεις με χύμα..

Εχετε κάτι να μου προτείνετε;

Θέλω..

-Να εχει wifi ή ethernet(εχουμε γεμίσει με καλώδια και με usb)

-Nα είναι αξιοπρεπές το σκανάρισμα και αν γίνεται να λειτουργεί κ χωρις υπολογιστή.

Αυτά!

 

EPSON STYLUS SX405 στα 74ευρω η 114 αν θες το ιδιο μηχανημα με wifi.οσο για τα μελανια ισχυει αυτο που ειπες.περνουν quickfill μελανοδοχεια που τα γεμιζεις με χυμα και κοστιζουν πααααρα πολυ φτηνα σε σχεση με αναλωσιμα αλλων εταιριων.οσο απο εκτυπωσεις ειχα τοσα χρονια ΗP και δεν πολυεμπιστευομοθν αλλες εταιρειες.οταν ομως δοκιμασα το συγκεκριμενο μηχανημα εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο την ταχυτητα και απο τις εκτυπωσεις σε φωτο και για την πατεντα με τα μελανοδοχεια που τοσα χρονια σκεφτομουν τι θα εκτυπωνω μην ξεμεινω παλι απο μελανια.στο συστηνω με κλειστα ματια...με καταλαβαινουν οσοι εχω epson

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.plaisio.gr/product.aspx?product=1200143&catalog=23&category=69978136&MSCSProfile=DCCDF22EB27065BEEB660F3E97ED09F093520CEAEDD475F258DC23104BFFC755D6011F28292F3AD3CC7331FF4BF54ED21DA6251CA2B831301EE842198A00BDE33395283B5474EE06813FE3A30EB61A9E4A81382613A3368093EFDB10C7E6415D4086179D75DCEA0DE6B771E591413A093635D399380F6DBCDDFEB199F800C4AF

 

Παιδιά τι γνώμη έχετε γι'αυτόν? Εϊχα έναν hp laser εκτυπωτή και δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος..πάνω στα 2 χρόνια μου χάλασε. εννοώντας οτι οι εκτυπώσεις ήταν χάλια...λές και είναι χαλασμένο φωτοτυπικό!

 

και το πήγα στην αντιπροσωπεία και μου ζητάγαν να το στείλουν στο εξωτερικό για να το φτιάξουν εκεί και θα πλήρωνα αρκετά χρήματα για να πάει και να έρθει. και απογοητεύτηκα πολύ και από τον εκτυπωτή και από το service. για την epson διάβασα ότι τα μελάνια της δεν αλλάζουν εύκολα....δεν με ενδιαφέρει αν ξαναγεμίζουν βασικά. αλλά για τους canon έχω ακούσει καλά λόγια. ο συγκεκριμένος έχει καλή ανάλυση ως scanner και από εκτύπωση οκ δεν θέλω να βγάζω φωτογραφίες. άντε κανά εξώφυλλο από cd. αν θέλετε σας παρακαλώ πείτε μου την γνώμη σας!

 

και κάτι άλλο...διάβασα ότι στους canon οι κεφαλές δεν είναι πάνω στα cartridge...και ότι άμα βουλώσει θέλει καθάρισμα. έχω πολλά χρόνια χωρίς inkjet εκτυπωτή..βουλώνουν εύκολα οι κεφαλές???

 

και το καθάρισμα τους γίνεται από μένα ή πρέπει να πάει σε αντιπροσωπείες και τα σχετικά???

 

και άλλη μια ερώτηση αν δεν κάνω χρήση του εκτυπωτή πολύ συχνά...2 φορές στο 2μηνο-3μηνο... τα μελάνια έχουν πρόβλημα? στεγνώνουν???

 

σας έπρηξα λίγο...σας ευχαριστώ προκαταβολικά για τις πιθανές απαντήσεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα λίγα που έμαθα τις τελευταίες δύο εβδομάδες:

- Πράγματι τα canon έχουν την κεφαλή εκτύπωσης πάνω στον εκτυπωτή σε αντίθεση με τα HP που την έχουν πάνω σε κάθε δοχείο μελάνης. Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις HP δίνοντας 15-20 ευρώ για να πάρεις καινούργια - γνήσια μελάνια αγοράζει μαζί και καινούργιες κεφαλές εκτύπωσης.

- Βέβαια στην περίπτωση των canon υπάρχει η δυνατότητα καθαρισμού της κεφαλής, που θεωρητικά μπορείς να κάνεις και μόνος σου, αρκεί να ξέρεις τον τρόπο.

- Αν κάνεις χρήση του εκτυπωτή μόνο δύο φορές το τρίμηνο είναι πολύ πιθανό να σου βουλώνει η κεφαλή εκτύπωσης, οποιοδήποτε μηχάνημα κι αν επιλέξεις.

- Στη θέση σου, για δύο εκτυπώσεις το τρίμηνο, θα επέλεγα HP για να είμαι σίγουρος ότι θα μπορώ να αντικαταστήσω εύκολα τις κεφαλές εκτύπωσης. Επειδή όμως -με τόσο λίγες εκτυπώσεις- ακόμη κι αυτή η επιλογή μπορεί να αποδειχθεί δαπανηρή, ίσως θα πρέπει να μάθεις πως γίνεται ο καθαρισμός κεφαλής.

- Για να μη σε πάρω στο λαιμό μου, διότι ειδικός δεν είμαι (για την ακρίβεια μέχρι πριν από δύο εβδομάδες ήμουν στην ίδια θέση μ’ εσένα) καλύτερα ρίξε μια ματιά εδώ που τα γράφουν όλα αναλυτικά.

 

PS: Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο να μην αγοράσεις καθόλου εκτυπωτή και δύο φορές το τρίμηνο να πας για εκτύπωση σε ένα κατάστημα για φωτοτυπίες - εκτυπώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα λίγα που έμαθα τις τελευταίες δύο εβδομάδες:

- Πράγματι τα canon έχουν την κεφαλή εκτύπωσης πάνω στον εκτυπωτή σε αντίθεση με τα HP που την έχουν πάνω σε κάθε δοχείο μελάνης. Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις HP δίνοντας 15-20 ευρώ για να πάρεις καινούργια - γνήσια μελάνια αγοράζει μαζί και καινούργιες κεφαλές εκτύπωσης.

- Βέβαια στην περίπτωση των canon υπάρχει η δυνατότητα καθαρισμού της κεφαλής, που θεωρητικά μπορείς να κάνεις και μόνος σου, αρκεί να ξέρεις τον τρόπο.

- Αν κάνεις χρήση του εκτυπωτή μόνο δύο φορές το τρίμηνο είναι πολύ πιθανό να σου βουλώνει η κεφαλή εκτύπωσης, οποιοδήποτε μηχάνημα κι αν επιλέξεις.

- Στη θέση σου, για δύο εκτυπώσεις το τρίμηνο, θα επέλεγα HP για να είμαι σίγουρος ότι θα μπορώ να αντικαταστήσω εύκολα τις κεφαλές εκτύπωσης. Επειδή όμως -με τόσο λίγες εκτυπώσεις- ακόμη κι αυτή η επιλογή μπορεί να αποδειχθεί δαπανηρή, ίσως θα πρέπει να μάθεις πως γίνεται ο καθαρισμός κεφαλής.

- Για να μη σε πάρω στο λαιμό μου, διότι ειδικός δεν είμαι (για την ακρίβεια μέχρι πριν από δύο εβδομάδες ήμουν στην ίδια θέση μ’ εσένα) καλύτερα ρίξε μια ματιά εδώ που τα γράφουν όλα αναλυτικά.

 

PS: Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο να μην αγοράσεις καθόλου εκτυπωτή και δύο φορές το τρίμηνο να πας για εκτύπωση σε ένα κατάστημα για φωτοτυπίες - εκτυπώσεις

 

και οι EPSON εκτυπωτες εχουν τις κεφαλες στα μελανια και οχι στον εκτυπωτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τα λίγα που έμαθα τις τελευταίες δύο εβδομάδες:

- Πράγματι τα canon έχουν την κεφαλή εκτύπωσης πάνω στον εκτυπωτή σε αντίθεση με τα HP που την έχουν πάνω σε κάθε δοχείο μελάνης. Αυτό σημαίνει ότι αν έχεις HP δίνοντας 15-20 ευρώ για να πάρεις καινούργια - γνήσια μελάνια αγοράζει μαζί και καινούργιες κεφαλές εκτύπωσης.

- Βέβαια στην περίπτωση των canon υπάρχει η δυνατότητα καθαρισμού της κεφαλής, που θεωρητικά μπορείς να κάνεις και μόνος σου, αρκεί να ξέρεις τον τρόπο.

- Αν κάνεις χρήση του εκτυπωτή μόνο δύο φορές το τρίμηνο είναι πολύ πιθανό να σου βουλώνει η κεφαλή εκτύπωσης, οποιοδήποτε μηχάνημα κι αν επιλέξεις.

- Στη θέση σου, για δύο εκτυπώσεις το τρίμηνο, θα επέλεγα HP για να είμαι σίγουρος ότι θα μπορώ να αντικαταστήσω εύκολα τις κεφαλές εκτύπωσης. Επειδή όμως -με τόσο λίγες εκτυπώσεις- ακόμη κι αυτή η επιλογή μπορεί να αποδειχθεί δαπανηρή, ίσως θα πρέπει να μάθεις πως γίνεται ο καθαρισμός κεφαλής.

- Για να μη σε πάρω στο λαιμό μου, διότι ειδικός δεν είμαι (για την ακρίβεια μέχρι πριν από δύο εβδομάδες ήμουν στην ίδια θέση μ’ εσένα) καλύτερα ρίξε μια ματιά εδώ που τα γράφουν όλα αναλυτικά.

 

PS: Κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να εξετάσεις το ενδεχόμενο να μην αγοράσεις καθόλου εκτυπωτή και δύο φορές το τρίμηνο να πας για εκτύπωση σε ένα κατάστημα για φωτοτυπίες - εκτυπώσεις

 

Χμ μάλιστα...κατάλαβα..οι εκτυπωτές εκεί έξω είναι λίγο για τα μπάζα ακόμα! Νόμιζα ότι έιχαν ξεπεραστεί αυτά τα προβλήματα με τα μελάνια και τις κεφαλές που βουλώνουν, και όχι τίποτα άλλο με ξενέρωσε και ο laser ΗP Που μόλις τελείωσε η εγγύηση μας άφησε... γκκρρρ έχουν μείνει πίσω!!!

 

thanx για τις απαντήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Είστε σίγουροι για τους EPSON? ...μια ζωή πάνω στον εκτυπωτή είχαν κεφαλή (Έτσι πέταξα κ των πρώτο μου EPSON πριν πολλά χρόνια). Αντίθετα οι Canon, που έχω έναν pixma ip1600 έχει τις κεφαλές πάνω στα μελάνια. μοιάζουν πολύ τα μελανάκια με αυτά των HP. Άμα πράγματι ο SX405 έχει κεφαλές πάνω στα μελάνια πάω και αύριο να τον πάρω. Ας το επιβεβαιώσει κάποιος διότι είμαι το άτομο που εκτυπώνει κάθε "τρίμηνο". Μήπως τελικά ανάλογα με το μοντέλο παίζει και αν η κεφαλή είναι πάνω στον εκτυπωτή ή όχι?

 

Επίσης κάποιος ανέφερε στο φόρουμ πως οι micro-piezo κεφαλές των epson κάνουν πολύ καλή δουλειά αλλά μετά από κανα χρόνο αυτα τα πιεζοηλεκτρονικά χάνουν σε ευαισθησία και ο εκτυπωτής σε ποιότητα αντίστοιχα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...