Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα: Epson, HP ή Canon?


sgiak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ξανά τα ίδια ρε γαμ^%$^

Στο ίντερνετ δεν βρίσκω τίποτα για αναγόμωση HP 901 που παίρνει το πολυμηχάνημα HP J4580.

Αντίθετα για τα μελάνια του Canon βρίσκω.

Το ερώτημα είναι, τι να κάνω? Να πάω αύριο το πρωί να ρωτήσω στο κατάστημα μελανιών της γειτονιάς μου αν έχει μελάνια HP 901 ?

Αφού δεν βρίσκω στο ίντερνετ πιστεύω πως ακόμη και να βρω σε κάποιο κατάστημα θα είναι γενικά δυσεύρετη μελάνι…

… ή κάτι θα παίζει με τσιπάκια, αντικλεπτικά και δεν ξέρω εγώ τι άλλο, όπως ανέλυσε (όσο μπόρεσα να διαβάσω) ο ειδήμον candlebox71 εδώ

 

Να το αφήσω δηλαδή το HP?

Πάλι από την αρχή!

Έχει κανείς να προτείνει κάτι? Μήπως κάνω λάθος στο θέμα των μελανιών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

εγω θα τα εβαζα με την συγκεκριμενη σειρα με βαση την εμπειρια μου. 1.canon 2. HP kai 3 Εpson.

 

H canon ειναι η αγαπημενη μου εταιρια στους εκτυπωτες. Είμαι υπερ-ευχαριστημενος.

Η ΗΡ ερχεται δευτερη λογω το οτι ειναι πιο αργει απο την canon

H Epson μην την ακουμπησεις καν. Εχω ενα πολυμηχανημα το οποιο το εχω βγαλει στην ακρη (ως εφεδρικο) γιατι δεν παλευεται. (Μπορει να εχει φθηνα μελανια αλλα δεν φτανουν ουτε το 1/5 την διαρκεια του CANON.

 

Επίσης αν ειναι για επαγγελματικη χρήση σου σινηστω να δωσεις κατι παραπανω για ενα καλυτερο εργαλειο και να εισαι σιγουρος οτι αυτο θα ειναι τελικα το πιο φθηνο.

(ΑΝ με ακουσεις θα το καταλαβεις στην πορεια με μια απλη συγκρηση με ενα πιο οικονομικο σε θεμα μελανης, χρονου, ποιοτητας, διαρκειας ζωης εκτυπωτη κ.α.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ερώτημα είναι, τι να κάνω? Να πάω αύριο το πρωί να ρωτήσω στο κατάστημα μελανιών της γειτονιάς μου αν έχει μελάνια HP 901 ?

 

 

Ακριβώς. Ρώτα σε τουλάχιστον 2 καταστήματα τι παίζει με τα συγκεκριμένα μελάνια PG-40, CL-41 από Canon και ΗΡ 901.

 

Διευκρίνησε αν πρόκειται για generic μελάνια ή όχι και καταστάλαξε.

 

 

Εγώ αυτό θα έκανα. Νομίζω ότι ήταν λάθος μου να πάρω θέση αβίαστα για το τι θα αγόραζα. Λυπάμαι που δεν μπορώ να βοηθήσω παραπάνω αλλά οι γνώσεις μου στους εκτυπωτές/μελάνια είναι περιορισμένες.

 

Αν δεν έχεις κάποιο συγκεκριμένο κατάστημα στα υπόψη σου κοίτα και εδώ:

 

http://www.inkcenter.gr/inkcenter/frontend/Index.iworx

 

http://www.cartridgeworld.gr/htm/stores.htm

 

http://www.123refills.gr/#

 

 

 

Αν περνάς κοντά από το κέντρο κοίτα και εδώ:

 

http://www.inkline.gr/inkjet/contact/

 

 

Αντε καλημέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι με νέα επιλογή και έχοντας αποφασίσει να βάλω λίγο πιο βαθιά το χέρι στην τσέπη.

Διάβασα την κουβέντα για εκτυπωτές και μελάνια εδώ και με διάφορους συνδυασμούς, συνειρμούς, αποκλεισμούς λόγω υψηλού κόστους που έκανα αλλά και λόγω περιορισμένων γνώσεων με έλλειψη διάθεσης να γίνω κι εγώ ειδικός στους εκτυπωτές αποφάσισα να πάρω ένα πολυμηχάνημα HP OFFICEJET 6310

Το βρήκα στα 140 ευρά και παίρνει μελάνια HP 337 Black και HP 343 Tri-colour (τα οποία είναι τσεκαρισμένο ότι ξαναγεμίζουν μια χαρά).

Σε σύγκριση με τον HP OfficeJet J4580 που είναι παλιότερο μοντέλο και είχα βάλει αρχικά στο μάτι, θα δώσω περίπου 45 ευρώ και θα έχω σύνδεση ethernet και διάφορα άλλα.

 

Τι λέτε? Καλή επιλογή? Μήπως να επιστρέψω στο φτηνότερο (τώρα που επιβεβαίωσα ότι υπάρχουν και γι' αυτόν μελάνια)?

 

Ή να πάω σε εντελώς άλλη επιλογή?

 

 

PS. Για Epson έχω καταλήξει ότι δεν χρειάζεται να γίνεται συζήτηση. Τα έχω απορρίψει.

Και στα canon δεν μου αρέσει που η κεφαλή εκτύπωσης δεν είναι πάνω στο μελανοδοχείο, όπως στα HP. Έτσι στα HP αν χαλάσει η κεφαλή εκτύπωσης απλά αγοράζεις καινούργια μελανοδοχεία με 20 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

canon γιατι τα μελανια τους 3αναγεμιζουν αρκετες φορες,. αντιθετα με ΗΡ και επσον.,που τα καινουργια παρουσιαζουν διαφορα. κολληματα.

 

(Ειδα οτι θα τα γεμιζεις με καποιο ΚΙΤ, δεν θα στο συνιστουσα, θα αντιμετωπισεις προβλημα στις εκτυπωσεις σου).

 

msg me!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως και της Canon έτσι και της HP τα μελάνια ξαναγεμίζουν πολλές φορές. Της Canon όμως είναι απλά μελανοδοχεία και η κεφαλή εκτύπωσης βρίσκεται πάνω στον εκτυπωτή. Έτσι αν βουλώσει η κεφαλή θέλει καθάρισμα, που αν δεν ξέρεις πώς να το κάνεις την πάτησες. Αντίθετα στα HP η κεφαλή εκτύπωσης είναι πάνω στα δοχεία μελάνης. Οπότε αν βουλώσει δίνεις 20 ευρώ και αγοράζεις καινούργιο μελανοδοχείο με επίσης καινούργια κεφαλή εκτύπωσης

Αυτά τουλάχιστο έχω καταλάβει διαβάζοντας εδώ. Αν κάνω λάθος να με διορθώσει κάποιος.

 

Επίσης,

 

για κολλήματα στα καινούργια μελάνια της HP δεν διάβασα. Και τέλος δεν σκοπεύω να αγοράσω το συγκεκριμένο σετάκι για ξαναγέμισμα. Απλά έβαλα το λινκ για να δείξω ότι τα μελάνια των HP που με ενδιαφέρουν είναι σίγουρο ότι ξαναγεμίζουν. (μερικά πράγματα τα γράφω εδώ για να μπορώ κι εγώ ο ίδιος να τα ξαναβρώ όταν τα χρειαστώ)

 

 

Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα δεν είμαι σίγουρος για το ποιο μηχάνημα να επιλέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω αντιθετα με ολους τους υπολοιπους θα σου συνιστουσα EPSON και πιο συγκεκριμενα για αυτα που θες EPSON STYLUS SX 405 .αξιζει μεχρι cent τα λεφτα του οσο για αναλωσιμα μελανιων στειλε πμ για να σου δωσω την μεγιστη λυση που θα σε κανει να ξεχασεις τα μελανια για οσο θα το εχεις.σαν επαγγελματιας σου μιλαω.με 180ευρω περιπου εχεις πολυμηχανημα και ξεχνας αναλωσιμα για σχεδον 2χρονια και δεν θα σκεφτεσαι να εκτυπωσεις για να μην χαλασει το μελανι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω καταλήξει στο HP OfficeJet 6310 μήπως γνωρίζει κανείς να με κατατοπίσει για το εάν με αυτό θα μπορώ αν θέλω να τυπώνω μόνο ασπρόμαυρα. Αν δηλαδή θέλω να τυπώνω μόνο κείμενα, θα είναι δυνατό να το χρησιμοποιώ ακόμη και χωρίς να έχω τα έγχρωμα μελάνια (ή αν τα έγχρωμα έχουν αδιάσει)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επανέρχομαι κι εγώ..

 

Το epson κι εγώ το έχω αποκλείσει. Συζητώντας με κάτι γνωστούς με κατάστημα υπολογιστών/service κτλ, με απέτρεψαν από το ν'αγοράσω το canon. Χαρακτηριστικά μου είπαν ότι αν θέλω να πάρω μόνο εκτυπωτή να επιλέξω canon που δεν έχει συναγωνισμό στην εκτύπωση. Εφόσον όμως θέλω πολυμηχάνημα, καλύτερα να επιλέξω HP. Επιπλέον όπως έχετε ήδη πει, οι κεφαλές που είναι πάνω στα μελανάκια είναι ένα μεγάλο υπέρ για τους HP.

 

sgiak με την πρόταση σου για το HP OfficeJet 6310 με έβαλες σε σκέψεις, αλλά πιστεύω πως σαν φοιτητής που το θέλω για νορμάλ εκτυπώσεις(μόνο η πτυχιακή μου θα είναι ολίγον βαρβάτη όσον αφορά την χρήση του) δεν χρειάζομαι κάτι τόσο ακριβό, οπότε κατέληξα στο J4580.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από τόσες μέρες ψάξιμο έμαθα πολλά και για μία ακόμη φορά σπατάλησα πολύ περισσότερο χρόνο από όσο ήθελα.

 

Η επιλογή σου sv2kgl για τον HP OfficeJet J4580 είναι πολύ καλή. Η διαφορά των δύο πολύμηχανημάτων (που έχει αποτέλεσμα και τη διαφορά τιμής) είναι ότι HP OfficeJet 6310 έχει σύνδεση ethernet και διαβάζει διάφορες κάρτες. Στην εκτύπωση κλπ οι επιδόσεις τους (ταχύτητα/ποιότητα) είναι ίδιες. Μικρό προβάδισμα έχει HP OfficeJet 6310 στην ταχύτητα σκαναρίσματος και επειδή εγώ θέλω να σκανάρω ολόκληρα βιβλία γι’ αυτό και τον διάλεξα.

Όσο για τα canon, πράγματι υπερτερούν στην εκτύπωση κυρίως των φωτογραφιών. Αλλά ο καθένας παίρνει ένα μηχάνημα για να κάνει τη δική του δουλειά. Εγώ δεν τυπώνω φωτογραφίες στο σπίτι.

 

Επίσης θα σου έλεγα sv2kgl να μην τυπώσεις πτυχιακή εργασία στο σπίτι. Τύπωσε όλα τα υπόλοιπα και άσε μόνο την πτυχιακή για κανένα φωτοτυπάδικο.

 

Τέλος περιμένω την επιβεβαίωση για το εάν θα μπορώ με τον εκτυπωτή HP OfficeJet 6310 που αποφάσισα να πάρω να τυπώνω μόνο ασπρόμαυρα χωρίς να χρειάζεται να έχω πάντα στη διάθεσή μου γεμάτα έγχρωμα μελάνια. Το ξέρεις κανείς αυτό να το επιβεβαιώσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανείς που να έχει χρησιμοποιήσει κανέναν από τους παραπάνω?

 

Επίσης, για το σκανάρισμα, που με ενδιαφέρει περισσότερο, γνωρίζει κανείς να κάνει σύγκριση έστω με βάση τα χαρακτηριστικά που αναφέρουν οι κατασκευαστές?

Δεν είχα ποτέ σκάνερ στο παρελθόν και τώρα που ανέκυψε η ανάγκη δεν ξέρω ούτε τι να αγοράσω ούτε τι να προσέξω.

 

Έχω τον canon mx300 είναι ο ίδιος με τον mx310 χωρίς το auto feeder χαρτιού στο σκάνερ). Εξαιρετικές εκτυπώσεις, πολύ καλό σκανάρισμα, διάφοροι τύποι μελάνης ανάλογα με τη χρήση (τιμές λίγο τσουχτερές), λίγο ογκώδες, με το φαξ κανένα πρόβλημα, μενού ικανοποιητικό - το μαθαίνεις γρήγορα.

 

Συμπέρασμα: είναι πολύ καλό για την τιμή του, η μελάνη του είναι λίγο ακριβή. Τα μεγάλα του μελάνια CL51 - PG50 σύνολο 45ε και διαρκούν περίπου 500σελ το μαύρο και καμιά 400σελ το έγχρωμο. Για αρχεία κειμένου μιλάω.

 

 

edit: δεν πρόσεξα ότι καταστάλαξες, αφήνω το ποστ μήπως ενδιαφέρεται και κανένας άλλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω διότι πριν το έγραψα στο τέλος και μάλλον δεν το διαβάζει κανείς:

 

Γνωρίζει κανείς εάν με το πολυμηχάνημα HP OfficeJet 6310 θα μπορώ να τυπώνω μόνο ασπρόμαυρα χωρίς να χρειάζεται να έχω πάντα στη διάθεσή μου γεμάτα έγχρωμα μελάνια?

 

PS. Άλλοι λόγοι που επέλεξα το συγκεκριμένο πολυμηχάνημα: Το βρήκα σε πολύ καλή τιμή στο κατάστημα με μελάνια που λειτουργεί στην γειτονιά μου. Αυτό σημαίνει ότι θα εξασφάλισα εκτός από μελάνια και σχετική υποστήριξη.

Επίσης όπως είπα και νωρίτερα είναι μικρότερος σε μέγεθος από τον canon. Aκόμη η είσοδος και έξοδος του χαρτιού είναι μπροστά καταλαμβάνοντας ακόμη λιγότερο χώρο, έναντι του canon που εκτός από το μεγαλύτερο μέγεθός του έχει την τροφοδοσία χαρτιού στο πίσω μέρος και την έξοδο εμπρός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω εναν HP εκτυπωτη. Καλή ποιότητα αλλά ακριβά αναλώσιμα. Και δυστυχώς χαλάνε τα μελάνια ύστερα απο κάποια γεμίσματα.

Για αυτο το λογο σκεφτομαι πολυμηχάνημα σε EPSON που από οσο ξερω δεχονται πολυ ευχρηστα μελανοδοχεία και μπορεις να τα γεμίζεις με χύμα..

Εχετε κάτι να μου προτείνετε;

Θέλω..

-Να εχει wifi ή ethernet(εχουμε γεμίσει με καλώδια και με usb)

-Nα είναι αξιοπρεπές το σκανάρισμα και αν γίνεται να λειτουργεί κ χωρις υπολογιστή.

Αυτά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα ρε παιδια αυτος που ανοιξε το θεμα δεν πηρε ακομα εκτυπωτη να ηρεμησουμε λολολολολολολολ,,3 μηνες το παλευει

 

dr.scholl, επειδή δεν είμαι σίγουρος αν θα αγοράσω φέτος το πολυμηχάνημα που έλεγα, ρίξε μια ματιά εδώ μπας και ηρεμίσεις κι άσε να την παλέψω χωρίς εσένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...