Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα: Epson, HP ή Canon?


sgiak

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να πάρω ένα πολυμηχάνημα 4 σε 1, δηλαδή εκτός από εκτυπωτής, φωτοαντιγραφικό και σκάνερ να λειτουργεί και ως fax.

Δεν θέλω να ξοδέψω πάνω από 100 ευρώ εκτός εάν υπάρχει ιδιαίτερος λόγος (δηλαδή αν υπάρχει ένα μοντέλο στα 120 ευρώ που θεωρείται αξεπέραστο ή ο εκτυπωτής του είναι laser κλπ).

Το μηχάνημα προορίζεται για μικρό γραφείο. Δεν θα τυπώνω κάθε μέρα και όταν το κάνω δεν θα ξεπερνάω τις 15-20 σελίδες (για μεγαλύτερες εκτυπώσεις έχω εναλλακτική επιλογή).

 

Τι με ενδιαφέρει πολύ:

- Να λειτουργεί πολύ καλά το σκάνερ. Η κύρια λειτουργία του μηχανήματος θα είναι σκανάρισμα κειμένων (επειδή όμως σε ένα μικρό γραφείο είναι απαραίτητο και ένα φωτοαντιγραφικό και ένας εκτυπωτής και ένα fax κατέληξα να ψάχνω πολυμηχάνημα)

- Να βρίσκω εύκολα και φτηνά μελάνια (είπα ότι δεν θα τυπώνω πολλές σελίδες αλλά μη μας βγει ο κούκος αηδόνι μετά από δύο αλλαγές μελάνης σε οκτώ με δέκα μήνες).

- Να μην έχω συχνές βλάβες (αξιοπιστία).

 

Τι με ενδιαφέρει λιγότερο:

Οι έγχρωμες εκτυπώσεις και οι εκτυπώσεις φωτογραφιών, όπως και η ταχύτητα εκτύπωσης μ’ ενδιαφέρουν σε δεύτερο επίπεδο, όπως σε δεύτερο επίπεδο με ενδιαφέρει ο θόρυβος. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι δεν με ενδιαφέρουν καθόλου. Απλά δεν βάζω το χέρι βαθιά στην τσέπη μόνο γι’ αυτά.

 

Τι δεν με ενδιαφέρει καθόλου:

- Ασύρματη σύνδεση, σύνδεση σε δίκτυο κλπ δεν χρειάζομαι.

 

Από τη μέχρι τώρα έρευνα κατέληξα σε τρεις οικονομικές επιλογές:

 

Epson Stylus BX300F – γύρω στα 70-80 ευρώ

 

HP OfficeJet J4580 - στα 92 ευρώ

 

Canon Pixma MX-310 - στα 99 ευρώ

 

Θα ήθελα τη γνώμη σας για τα παραπάνω και φυσικά οποιαδήποτε άλλη πρόταση.

 

PS. Δεν την αναφέρω ως τέταρτη επιλογή διότι υποθέτω ότι έγινε κάποιο λάθος στο site του καταστήματος που το πουλάει. Αναφέρομαι στο Panasonic KX-MB771GR, που όπως φαίνεται και στη λίστα το apothema.gr το έχει με δύο τιμές 92 και 325 ευρώ. Κρίνονται όμως από τις τιμές άλλων καταστημάτων νομίζω ότι για να το πάρει κάποιος πρέπει να δώσει πάνω από 250 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Σύμφωνα με αυτά που ζητάς,πιστεύω πως ο hp είναι αυτόσ που σε βολεύει.

Είναι αξιόπιστη εταιρία και επειδή εχω χρησιμοποίσει παρόμοια μηχανήματα το συνιστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανείς που να έχει χρησιμοποιήσει κανέναν από τους παραπάνω?

 

Επίσης, για το σκανάρισμα, που με ενδιαφέρει περισσότερο, γνωρίζει κανείς να κάνει σύγκριση έστω με βάση τα χαρακτηριστικά που αναφέρουν οι κατασκευαστές?

Δεν είχα ποτέ σκάνερ στο παρελθόν και τώρα που ανέκυψε η ανάγκη δεν ξέρω ούτε τι να αγοράσω ούτε τι να προσέξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν κάτοχος του Canon Pixma MX-310 θα πω τα εξής.

 

+

 

Πολύ καλή ποιότητα τόσο σάρωσης όσο και εκτύπωσης.

 

Καλός λόγος τιμής/απόδοση.

 

Ανεκτές ταχύτητες

 

Απουσία μετασχηματιστή...πολύ βολικό άμα δεν θέλεις να γεμίζεις το χώρο με "τούβλα".

 

-

 

Θηρίο! Πολύ ογκώδες όμως...

 

Οχι τόσο πρακτικό μενού (αν και αυτό είναι θέμα συνήθειας) και απουσία ελληνικών (για ορισμένους είναι πρόβλημα).

 

Σχετικά μέτρια ποιότητα κατασκευής

 

 

_____

 

Μελάνια δεν έχω αλλάξει ακόμα αλλά μπορεις πολύ εύκολα να συγκρίνεις τιμές σε αυτό. Επίσης σχετικά εύκολα βρίσκεις πολύ καλής ποιότητας "αναγεμισμένα" μελάνια ή refill kit.

 

_____

 

 

Epson δεν θα αγόραζα σε αυτή τη κατηγορία μηχανημάτων. Δυναμη στα επαγγελαμτικά μηχανήματα αλλά σε αυτές τις σειρές είναι νομίζω αναιμική.

 

______

 

 

Η ψήφος μου θα πήγαινε το ΗΡ. Αν και δεν έχω ίδια άποψη, παρά μόνον από ένα C4280 πολυμηχάνημα από το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, νομίζω ότι είναι συνολικά πιο ολοκληρωμένο.

 

Ήμουν μεταξύ αυτού και του Canon όταν έψαχνα αλλά είπα να κάνω και μια δοκιμή στο Κανόνι.

 

 

_______

 

 

Εχεις απόλυτο δίκιο και δεν κοιτάς κάτι πιο ακριβό. Στους εκτυπωτές/πολυμηχανήματα/σαρωτές ισχύει λιγότερο ίσως από οτιδήποτε άλλο στο χώρο των ηλεκτρονικών το "'ότι πληρώσνις παίρνεις".

 

_____

 

Θα έριχνα και μια ματιά στο LEXMARK X5075 (αν και έχω κακή άποψη για την εταιρία) λόγω της 5ετούς εγγύησης, αλλά μόνο αφότου διασταύρωνα ότι παίρνει εύκολα αναγεμισμένα μελάνια. Δεν ξέρω όμως κατά πόσο σε ενδιαφέρει το "χόμπι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς το ίδιο θέμα θ'ανοιγα κι εγώ και ακριβώς τα ίδια πολυμηχανήματα έχω βάλει στο μάτι. Πραγματικά δεν ξέρω τι να διαλέξω. Κι εγώ ποτέ δεν είχα scanner και δεν μπορώ να κρίνω. Απο εκτυπωτές έχουν περάσει από το χέρι που hp c840 και epson c46. Απλές οικιακές σειρές και οι δύο.

 

Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ είναι το εξής:

 

Οι κεφαλές στα μελάνια του canon αλλά και του epson είναι ενσωματομένες στα μελανάκια? Γιατί στο παρελθόν διάλεξα epson γι'αυτον ακριβώς τον λόγο(επειδή τα μελανάκια της epson είναι πιο οικονομικά καθώς δεν έχουν τις κεφαλές πάνω+το ότι είναι μικρότερα), αλλά αυτό που διαπίστωσα είναι το ότι όταν έκανα καθαρισμό των κεφαλών μέσω του προγράμματος της epson, άδειαζε το μισό μελανάκι!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσον αφορά στα μελάνια,

από το σκρουτζ διαπίστωσα ότι για το Epson το κόστος είναι περίπου το μισό έναντι των αντίστοιχων μελανιών του HP.

Δεν ξέρω όμως αν έκανα κάποιο λάθος και στην αναζήτηση μου βγάζει μόνο γνήσια μελάνια ενώ μπορώ να πάρω άλλων εταιριών ή ξαναγεμισμένα? Διότι αν και χρησιμοποιώ καθημερινά εκτυπωτές, fax και φωτοτυπικά (όχι όμως σκάνερ) μέχρι σήμερα δεν χρειάστηκε ούτε μία φορά να αγοράσω ο ίδιος τα μελάνια.

 

Με βάση όσα αναφέρθηκαν μέχρι τώρα καταλήγω στο συμπέρασμα ότι το Epson είναι η οικονομικότερη λύση (τιμή αγοράς και αναλώσιμα). Η διαφορά βέβαια από τα υπόλοιπα δεν είναι και ιδιαίτερα σημαντική, οπότε μπορούμε να προσπεράσουμε το οικονομικό. Επίσης για το Epson, σε ξένα review διάβασα ότι κάνει πολύ θόρυβο.

 

Ως καλή επιλογή αναφέρεται -γενικός και μάλλον αορίστως- το HP. Ίσως αυτό έχει να κάνει με το γεγονός ότι στη συγκεκριμένη κατηγορία (μικρά-οικονομικά σκάνερ, εκτυπωτές κλπ) η συγκεκριμένη εταιρία κυριαρχεί σε πωλήσεις.

 

Το Canon από κάποιους αναφέρθηκε ως μεσαία λύση. Τα υψηλά σκορ σε ξένα reviews φαίνεται να τα κερδίζει από την ποιότητα εκτύπωσης φωτογραφιών, που εμένα όμως δεν με ενδιαφέρει.

 

Όσο για το LEXMARK X5075 , αυτό δεν έχει επίπεδο σαρωτή και δεν θα μπορώ να σκανάρω βιβλία. Οπότε άκυρο.

 

Τέλος, αύριο θα πάρω τηλέφωνο για το Panasonic (μπας και το δίνουν κάτω από 100e, που δεν το βλέπω).

 

Έχω μπερδευτεί. Δεν μπορώ να καταλήξω. Και επίσης για το σκανάρισμα που με ενδιαφέρει περισσότερο δεν βρίσκω τίποτα να με διαφωτίσει. Φοβάμαι ότι στο τέλος θα διαλέξω ένα στην τύχη

Βοηθάτε βρε ειδήμονες!

 

 

PS. Επανέρχομαι εκτάκτως για το Canon. Διαπίστωσα ότι δεν έχει λειτουργία ADF. Το διάβασα στο ZDnet. Οπότε δεν καλύπτει τις ανάγκες μου. Το ξεχνάμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PS. Επανέρχομαι εκτάκτως για το Canon. Διαπίστωσα ότι δεν έχει λειτουργία ADF. Το διάβασα στο ZDnet. Οπότε δεν καλύπτει τις ανάγκες μου. Το ξεχνάμε.

 

To MX310 έχει κανονικά. Το MX300 δεν έχει.

 

 

Οι κεφαλές στα μελάνια του canon αλλά και του epson είναι ενσωματομένες στα μελανάκια? Γιατί στο παρελθόν διάλεξα epson γι'αυτον ακριβώς τον λόγο(επειδή τα μελανάκια της epson είναι πιο οικονομικά καθώς δεν έχουν τις κεφαλές πάνω+το ότι είναι μικρότερα), αλλά αυτό που διαπίστωσα είναι το ότι όταν έκανα καθαρισμό των κεφαλών μέσω του προγράμματος της epson, άδειαζε το μισό μελανάκι!!!

 

 

Ρίξτε και οι δύο μια ματιά στο παρακάτω θέμα. Εχει πολύ ενδιαφέρον για όποιον είναι στην εύρεση εκτυπωτή κτλ. Λίγο μεγάλο αλλά αξίζει το χρόνο. No Espon.

 

http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=230759

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστή η παρατήρηση michalis2610. Οπότε επιστρέφει στη μάχη ο Canon και μετά από τα λίγα που διάβασα στο link που έδωσες βγαίνει εκτός μάχης ο «φτηνός» Epson.

Τώρα δηλαδή πρέπει να αρχίσω να ψάχνω τι συμβαίνει με τα μελάνια του συγκεκριμένου canon και του HP αντίστοιχα.

 

Βρε συ sv2kgl, μήπως μπορείς να κάνεις τη δουλειά και για τους δυο μας και να μου πεις που κατέληξες, διότι πραγματικά αυτές τις μέρες δεν έχω καθόλου χρόνο? (ξημερώματα διαβάζω και απαντάω στο νήμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα όπως έγραψα και νωρίτερα και εγώ μεταξύ των δυο ήμουν (HP-CAnon) αλλά παρότι είχα ήδη ΗΡ και ήμουν ευχαριστημένος είπα να δοκιμάσω και κάτι άλλο. Νομίζω ότι και τα δύο είναι πολύ κοντά από απόδοση και δυνατότητες οπότε ίσως αξίζει να περάσεις από ένα κοντινό Πλαίσιο-Multirama και να τα δεις από κοντά. Μπορεί όντως κάποιο να μην σου κάνει κλικ. Καμιά φορά είναι αρκετό για να ξεμπερδεύεις σύντομα.

 

Τσέκαρε σίγουρα όμως τι ισχύει με τα μελάνια πρώτα. Εγω δεν μπήκα και πολύ στη διαδικασία. Μου αρκούσε να ξέρω ότι και τα δύο παίρνουν αναγεμισμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση - απορία, επειδή κι εγώ ενδιαφέρομαι για κάποια απ' αυτές τις συσκευές:

Κάνοντας χρήση του τροφοδότη, μπορείς να σκανάρεις αυτόματα πολλαπλές σελίδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εμένα με ενδιαφέρει πολύ αυτή η δυνατότητα. Ωστόσο...

 

Σαν κάτοχος του Canon Pixma MX-310 θα πω τα εξής...

+

Πολύ καλή ποιότητα τόσο σάρωσης όσο και εκτύπωσης.

Καλός λόγος τιμής/απόδοση.

Ανεκτές ταχύτητες

Απουσία μετασχηματιστή...πολύ βολικό άμα δεν θέλεις να γεμίζεις το χώρο με "τούβλα".

-

Θηρίο! Πολύ ογκώδες όμως...

Οχι τόσο πρακτικό μενού (αν και αυτό είναι θέμα συνήθειας) και απουσία ελληνικών (για ορισμένους είναι πρόβλημα).

Σχετικά μέτρια ποιότητα κατασκευής

 

Η ψήφος μου θα πήγαινε το ΗΡ. Αν και δεν έχω ίδια άποψη, παρά μόνον από ένα C4280 πολυμηχάνημα από το οποίο είμαι απόλυτα ευχαριστημένος, νομίζω ότι είναι συνολικά πιο ολοκληρωμένο.

Ήμουν μεταξύ αυτού και του Canon όταν έψαχνα αλλά είπα να κάνω και μια δοκιμή στο Κανόνι.

 

Αφού έχω αποκλείσει το Epson και αφού διάβασα διάφορα σχόλια χρηστών από το εξωτερικό για το Canon και το HP χωρίς να μπορέσω να βγάλω άκρη ( ο καθένας έλεγε τον καημό του)…

…νομίζω ότι michalis είσαι ο κατάλληλος άνθρωπος να με κατατοπίσει. Είσαι ο μοναδικός κάτοχος του Canon που μου απάντησε. Μάλιστα, παραδόξως, χωρίς να δηλώσεις δυσαρεστημένος από το μηχάνημά σου, μου προτείνεις να πάρω το HP. Θα σε ακούσω και ελπίζω να μην μετανιώσω.

Η αλήθεια είναι ότι μεταξύ δύο μηχανημάτων που φαίνεται να είναι ανταγωνιστικά και με μικρές αποκλείσεις σε δυνατότητες – ποιότητα, επιλέγω το HP διότι απλά… έχει λίγο μικρότερες διαστάσεις από το Canon (είναι κατά τρία εκατοστά μικρότερο σε μήκος, κατά τέσσερα μικρότερο σε πλάτος και κατά ένα σε ύψος).

 

PS. Η παραγγελία θα γίνει αύριο το πρωί. Προκαλώ οποιοδήποτε να με μεταπείσει έστω την ύστατη ώρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τσέκαρε σίγουρα όμως τι ισχύει με τα μελάνια πρώτα.

 

Eπιμένω εδώ. Ρώτησες? Εμαθες? Καλύφθηκες ή δεν σε πολυενδιαφέρει?

 

Που θα προμηθευτείς, πόσο θα κοστίζει, θα είναι generic ή specific για το μοντέλο σου? Τέτοια πραγματα εννοώ.

 

Επισης επιμένω στο να περάσεις μια βόλτα από ένα κατάστημα που τα έχει και τα δύο να δεις περί τίνος πρόκειται το καθένα (φυσικά αν είσαι σε μεγάλη πόλη και είναι δυνατόν).

 

Δε θέλω να σε μπερδέψω, άλλωστε ανέφερα εξαρχής πιο θα αγόραζα, απλά τσέκαρε πρώτα ο ίδιος τα πράγματα που σε αφορούν (πχ κόστος αναλώσιμων, πρακτικότητα κτλ) και μετά βασίσου στις γνώμες τρίτων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...