Προς το περιεχόμενο

Fedora 10 x64 και dell laptop


andreas_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα ενα laptop dell (http://www.zero1.gr/product_info.php?cPath=566&products_id=81800) και εχω μερικα προβληματα με την fedora 10 X64 που εβαλα πανω.........

Πρωτα απο ολα δεν μπορω να μπω σε wireless δικτυο.......

Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν μπαινει μπαινει αν και εχω βαλει κατι drivers με το yum........

Γραφοντας lspci -nn σε ενα τερματικο απο οτι καταλαβαινω η καρτα μου ειναι αυτη "Network controller [0280]: Broadcom Corporation BCM4312 802.11b/g [14e4:4315] (rev 01)".

Μπορεις να μου δοσεικανεις καμια συμβουλη για το τι να κανω μπας και συνδεθω????????????!!!!!!!!

Απο εκει και περα εχω προβλημα και με το compiz..........

Δεν μπορω να καταβω τι παιζει με αυτο το προγραμμα...............

Ηταν ενα απο τα πρωτα προγραμματα που εβαλα και ενεργοποιησα τα effects αμεσως...........

Ολα μια χαρα......δουλευαν τα παντα.............

Μετα απο αυτο απο της 12 μεχρι της 6 το πρωι εβαζα διαφορα πραγματα που ηθελα και ολα αυτα με τα effects.........

Την επομενη μερα ομως οταν ανοιξα το laptop..... μου κολισε.............και σε gnome και σε kde........

Και οταν λεω κολισε, εννοω οτι δεν επιανε ουτε ctrl+Alt+backspace, ουτε ctrl+Alt+del.........μονο το κουμπι on/off.

Τωρα αναγκαστηκα γραφω απο kwin.......

Ξερει κανεις τι γινεται και εδω..........????????????????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω fedora...

 

1) Μιας και η καρτα σου ειναι της broadcom, λογικα τα modules για να λειτουργησει περιλαμβανονται στον πυρηνα. Επειδη ομως εισαι στην περιπτωση 802.11b/g, οπως φαινεται στον πινακα εδω, ισως χρειαστει να κανεις κατι παραπανω

 

2) Συνεχεια του 1. Σιγουρεψου οτι ο network manager δεν εμπλεκεται στην διαχειρηση δικτυων. Για να το καταλαβεις, πρεπει τρεχοντας, σαν root παντα,

>ifconfig

να μην εχεις το interface-πατεριτσα wmaster0 που ειναι σημαδι του network manager, και να σιγουρευτεις οτι μπορει να σκαναρει απο το τερματικο με

>iwlist scan

 

3) Για να μην τρεχει το compiz, παει να πει οτι δεν ειναι ενεργη η λειτουργια για compositing για την καρτα σου. Ο μονος λογος να σταματησει ξαφνικα αυτο ειναι να κανεις αναβαθμιση τους drivers της καρτας γραφικων και να μην μπηκαν κανονικα.

 

Δωσε ενα κανονικο url για το laptop, γιατι αυτο που εχεις εκει βγαζει σε 404 error.

 

---------- Το 1.000o μου post ----------

Να τα χιλιασω * 2!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

---------- Το 1.000o μου post ----------

Να τα χιλιασω * 2!

 

Να τα εκατομμυριασης καλη δυναμη σε αυτο που προσφερεις ευεργετημενος και εγω πολλες φορες απο τα ποστ σου ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το wireless δεν ξερω τιποτα μιας και δεν εχω ασχοληθει ποτε...αλλα και μια φορα που μου χρειαστηκε χρησιμοποιησα με ενα εργαλειο που ειχε ετοιμο η διανομη μου το sys του οδηγου των win και επιασε.τωρα για το compiz θα σου προτεινα να το βγαλεις τελειως και να το ξαναβαλεις με την διαδικασια που αναφερεται

http://www.fedoraguide.info/index.php?title=Main_Page#Compiz-fusion_.283D_effects.29

 

τελευταια ερωτηση μην μου πεις οτι εβαλες αυτη που ξεκιναει με kde?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηρα ενα laptop dell (http://www.zero1.gr/product_info.php...ducts_id=81800) και εχω μερικα προβληματα με την fedora 10 X64 που εβαλα πανω.........

 

εκτός από την fedora και το λινκ έχει πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παράθεση:

Αρχικά καταχωρημένο από jim_p Εμφάνιση Μηνύματος

 

---------- Το 1.000o μου post ----------

Να τα χιλιασω * 2!

Να τα εκατομμυριασης καλη δυναμη σε αυτο που προσφερεις ευεργετημενος και εγω πολλες φορες απο τα ποστ σου ευχαριστω.

επίσης

 

εκτός από την fedora και το λινκ έχει πρόβλημα...

ευχαριστούμε και τον πρόεδρο

που μας προσέχει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λινκ το εκανα................:whistle::whistle::whistle::whistle::whistle::whistle:

Η καρτα μου ειναι "VGA compatible controller [0300]: Intel Corporation Mobile GM965/GL960 Integrated Graphics Controller [8086:2a02] (rev 0c)".

Τωρα τι drivers εχω μεσα δεν ξερω γιατι ενας fedoras φιλος μου πηγε να μου το στεισει το pc αλλα τελικα δεν μπορεσε............

Πως μπορω να το δω......?????????????!!!!!!!!!:shifty::whistle::whistle::whistle:

Sorry ρε παιδια που δεν ξερω τι μου γινεται μου τους drivers γιατι το sabayon τα εβρισκε ολα στο desktop..............!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δεις τον driver που χρησιμοποιει τωρα για την καρτα σου, κανεις ενα

>lspci -k

και μεσα στις αντιστοιχιες συσκευης-module ψαχνεις να βρεις την καρτα γραφικων σου. πχ για εμενα

>01:00.0 VGA compatible controller: ATI Technologies Inc RV670PRO [Radeon HD 3850]
Subsystem: ASUSTeK Computer Inc. Device 0228
Kernel driver in use: fglrx_pci
Kernel modules: [b]fglrx[/b]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...