Προς το περιεχόμενο

ubuntu+games


gpapaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα θελα να αγορασω το 80ευρώ max καρτα γραφικών pci-e για να παιζω games κανα pes2000 και οχι μονο, αλλα και ειναι κυριως 100% συμβατή με τα UBUNTU!!!

 

σας ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον, δεν νομιζω να υπαρχει καν PES 2000. PES 2008 και PES 2009 υπαρχει.

 

Δευτερον, δεν νομιζω να τρεξει καποιο απο τα παραπανω ικανοποιητικα σε wine, αφενος μεν γιατι ειναι πολυ απαιτητικα και το wine δεν μπορει να αναδειξει απο το παιχνιδι ολα οσα θα φαινοταν αν αυτο ετρεχε σε περιβαλλον windows, αφετερου δε γιατι η χρηση wine (emulation) ειναι πιο απαιτητικη σε πορους συστηματος απο μια native λυση.

 

Εχοντας πει τα παραπανω, και επειδη το linux δεν κανει για παιχνιδια οπως τυχον το φανταζεσαι, παρε μια ati 3850 και βαλε windows για να παιξεις τα παραπανω παιχνιδια.

 

Η ati 3850 μπορει να εχει καλυτερη αποδοση στα παιχνιδια σε περιβαλλον windows (για τα λεφτα που θες), αλλα αν θες κατι που να παιζει απροβληματιστα στο linux, τοτε nvidia.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το pro 2009 και 2008 παιζουν κανονικα με cedega(6.11)εγω παλι επειδη εχω κανει απειρους πειραματισμους νομιζω οτι δυσκολα θα βρεις παιχνιδι που δεν θα το παιξεις ειτε μεσω wine ειτε μεσω cedega

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτον, δεν νομιζω να υπαρχει καν PES 2000. PES 2008 και PES 2009 υπαρχει.

 

Δευτερον, δεν νομιζω να τρεξει καποιο απο τα παραπανω ικανοποιητικα σε wine, αφενος μεν γιατι ειναι πολυ απαιτητικα και το wine δεν μπορει να αναδειξει απο το παιχνιδι ολα οσα θα φαινοταν αν αυτο ετρεχε σε περιβαλλον windows, αφετερου δε γιατι η χρηση wine (emulation) ειναι πιο απαιτητικη σε πορους συστηματος απο μια native λυση.

 

Εχοντας πει τα παραπανω, και επειδη το linux δεν κανει για παιχνιδια οπως τυχον το φανταζεσαι, παρε μια ati 3850 και βαλε windows για να παιξεις τα παραπανω παιχνιδια.

 

Η ati 3850 μπορει να εχει καλυτερη αποδοση στα παιχνιδια σε περιβαλλον windows (για τα λεφτα που θες), αλλα αν θες κατι που να παιζει απροβληματιστα στο linux, τοτε nvidia.

 

 

 

δεν νομιζω να θελει να παιξει προ σε ουμπούντου...

 

αποτι καταλαβα θελει να παιζει σε windows τα παιχνιδια απλα θελει ναχει και ubuntu sto pc του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα κ παλι... ο ποιητης καταλαβε ακριβως τι θελω να κανω...

ειμαι καινουργιος στ LINUX γενικα. θελω να εχω στ pc μου κ windows κ ubuntu...

αρα ποια καρτα αξιζει να αγορασω???max 80ευρω....

 

p.s.:εννοουσα pes2009...sorry

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το vdpau ειναι ενα "τεχνασμα" ανοιχτου κωδικα που εφτιαξε η nvidia προκειμενου η αποκωδικοποιηση video να γινεται απο την καρτα γραφικων και οχι απο τον επεξεργαστη. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα μικροτερη χρηση του επεξεργαστη κατα την αναπαραγωγη ενος HD βιντεο για παραδειγμα.

 

Για να δουλεψει ομως το vdpau θελει

- linux

- καρτα γραφικων της nvidia, σειρας 8xxx και πανω

- drivers της nvidia

- τον αναλογο media player που θα εχει vdpau "εξοδο" (ηδη η τελευταια εκδοση του mplayer το εχει απο default)

 

http://en.wikipedia.org/wiki/VDPAU

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνα με το wiki την επιλογη αυτη την εχει και ο vlc ομως εγω δεν την ειδα πουθενα και δευτερον αυτο δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερο αν εχεις ενα επεξεργαστη διπυρηνο και τετραπυρηνο

ετσι δεν ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη η καρτα που μου προτεινεις ειναι εξαντλημενη, καμια αλλη να μου προτεινεις??

 

Γενικά ότι βρεις σε 8600GT, 9600GSO, 9600GT (μάλλον αρκετά πιο ακριβή απ'ότι ζητάς η τελευταία) καλό είναι.

 

edit: Παίζει ρόλο και τι τροφοδοτικό έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...