Προς το περιεχόμενο

Αρχάριος ζητά βοήθεια για UBUNTU


gpapaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μολις κατεβασα τ UBUNTU 8.10. ειμαι εντελως αρχαριος απο LINUX. καπου διαβασα οτι μπορω να τρεξω τ UBUNTU χωρις να κανω install...ισχυει κατι τετοιο???

αν ναι πως???

ευχαριστω προκαταβολικα////

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορείς να κάνεις και install μέσω Wubi έτσι και δεν θα χρειαστείς extra partition αλλά και θα έχεις κανονικά Ubuntu στο pc σου.

Εν συντομία το Wubi εγκαθίσταται σαν κανονικό πρόγραμμα στα windows και δημιουργεί ένα μεγάλο αρχείο που το χρησιμοποιεί σαν εικονικό δίσκο. Έτσι μπορείς να κάνεις κανονικά boot στα Ubuntu και να πειραματιστείς. Αν δεν σου αρέσουν κάνεις απλά uninstall από windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα!

Έχω κατεβάσει απο το wubi τα uduntu, ξέρει κάποιος πως μπορώ να ενσωματώσω και ελληνικούς χαρακτήτρες;;;;

 

Δηλαδη?

Να γραφεις και ελληνικα? Ή να γυρισεις ολο το περιβαλλον στα ελληνικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη?

Να γραφεις και ελληνικα? Ή να γυρισεις ολο το περιβαλλον στα ελληνικα?

 

βασικά να μπορώ να γράφω και ελληνικά! αλλά μια και το ανέφερες ξέρεις και πως μπορώ να γυρίσω το περιβάλον στα ελληνικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να γραφεις μονο, πας

System > Preferences > Keyboard > Layout > Add > Greece > Add

 

μετα πας Layout options > Keys to change layout > και βαζεις το συνδιασμο που σε βολευει.

 

Για να γυρισεις ολο το interface στα ελληνικα, ανοιγεις ενα τερματικο και δινεις

>sudo dpkg-reconfigure locales

Μετακινησε με τα βελακια και πατας spacebar για να επιλεξεις (να βαλεις αστερισκο * ) τα παρακατω layouts

 

el_GR ISO-8859-7

el_GR.UTF-8 UTF-8

en_US ISO-8859-1

en_US.ISO-8859-15 ISO-8859-15

en_US.UTF-8 UTF-8

 

και με το tab μετακινησε στο OK. Στην αμεσως επομενη ερωτηση που ρωταει για την default γλωσσα του συστηματος, απαντας την

 

el_GR ISO-8859-7

 

και τελειωσες. Οι αλλαγες εφαρμοζονται μετα απο επανασυνδεση ή επανεκκινηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ jim_p! είχα κάνει τις απαρέτητες ενέργειες αλλά δεν είχα κανει restart....Το περιβαλον το είχα γυρίσει στα ελληνικα απο το μενού και οχι απο το τερματικο....

Ευχαριστώ πολυ πάντως!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μολις κατεβασα τ UBUNTU 8.10. ειμαι εντελως αρχαριος απο LINUX. καπου διαβασα οτι μπορω να τρεξω τ UBUNTU χωρις να κανω install...ισχυει κατι τετοιο???

αν ναι πως???

ευχαριστω προκαταβολικα////

 

Έχω κατεβάσει και εγώ το UBUNTU 8.10 . Οταν πάω να το εγκαταστήσω σε έναν παλιό IBM Netfinity 5000 server (Raid5 ) φτάνει σε ένα σημείο οπου πρέπει να ορίσω το CDROM . Δεν μπορώ να το κάνω με τίποτε και κολάω εκει . Μπορεί κάποιος να μου δώσει μια βοήθεια να ξεκολίσω απο εκεί ?

**η εγκατάσταση γίνεται απο την αρχή (δεν υπάρχει αλλο λογισμικο στον server)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκανα τον αντιστοιχο ελεγχο που μου λες και το εγραψα με το προτινομενο προγραμμα στο CD Αυριο θα πρεπει να κανω τον έλεγχο για την ταχυτητα καθως και για τον controler (αλλα που και πως όμως ) και θα σε ενοχλησω πάλι με νεοτερα αυριο

 

Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Εκανα τον αντιστοιχο ελεγχο που μου λες και το εγραψα με το προτινομενο προγραμμα στο CD Αυριο θα πρεπει να κανω τον έλεγχο για την ταχυτητα καθως και για τον controler (αλλα που και πως όμως ) και θα σε ενοχλησω πάλι με νεοτερα αυριο

 

Ευχαριστω πολυ

 

νομίζω ότι η λύση είναι στο http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=818210

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...