Προς το περιεχόμενο

Πως να αλλάξω το option


skiabox

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε μπορω να αλλαξω τη φωτεινοτητα της οθονης μου και βρηκα και την αιτια αλλα δε μπορω να προχωρησω παραπερα και χρειαζομαι λιγη βοηθεια.

 

Πληκτρολογωντας στο terminal

lshal | grep laptop_panel

 

προκυπτει η παραμετρος laptop_panel.brighness_in_hardware = false

 

Πως μπορω να κανω αυτην την παραμετρο true?

 

Εχω ενα vaio vgn-fw21z με ati καρτα γραφικων και ubuntu.

 

Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι θέμα των σχετικών modules; Εδώ διαβάζω ότι υπάρχουν δύο τέτοια στον kernel: sony-laptop και sonypi. Υπάρχουν και περαιτέρω οδηγίες για την παραμετροποίησή τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προκυπτει η παραμετρος laptop_panel.brighness_in_hardware = false

 

Πως μπορω να κανω αυτην την παραμετρο true?

 

Δυστυχώς δεν είναι αυτή η λύση στο πρόβλημά σου.

laptop_panel.brighness_in_hardware = true θα σήμαινε ότι όταν πατάς το κουμπί στο πληκτρολόγιο του laptop, το laptop αλλάζει τη φωτεινότητα μόνο του χωρίς να παρεμβαίνει το λειτουργικό,

και επομένως να μην προσπαθήσει το λειτουργικό να την ξανα-αλλάξει - απλά αν θέλει να διαβάσει τη νέα τιμή της φωτεινότητας από τους σχετικούς καταχωρητές και να την εμφανίσει στον χρήστη με το κλασσικό παραθυράκι ρύθμισης φωτεινότητας.

 

 

Άρα, στο laptop σου που δεν ρυθμίζεται αυτόματα από το hardware η φωτεινότητα χρειάζεσαι laptop_panel.brighness_in_hardware = false ώστε να προσπαθήσει το λειτουργικό να ρυθμίσει τη φωτεινότητα - και εκεί είναι το πρόβλημα, ότι τα σχετικά modules δεν το καταφέρνουν, επομένως ψάξε αυτά που σου λέει ο parsifal.

 

 

Η ρύθμιση του laptop_panel.brighness_in_hardware σε true ή false (που επαναλαμβάνω ΔΕΝ θες να πειράξεις) γίνεται από το /usr/share/hal/fdi/information/10freedesktop/10-laptop-panel-hardware.fdi

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εχω ενα Sony Vaio VGN-FW21Z και εβαλα ubuntu αλλα κοντευω να τυφλωθω απο τη φωτεινοτητα οποτε πρεπει να βρω ενα τροπο να μειωσω τη brightness.

Η καρτα γραφικων ειναι μια Ati Mobility Radeon HD 3650.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...