Προς το περιεχόμενο

Σχετικά με gtk+ , QT


Lamiwtis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μία μικρή ενασχόληση το τελευταίο καιρό , αποκλειστικά με ubuntu , διαβάζω ότι gtk+ application καλο είναι να χρησιμοποιούνται με gnome ( και xfce ) ενώ QT με KDE ώστε να μην φορτώνεται περριτές βιβλιοθήκες το σύστημα και γίνεται ποιο αργό κτλ κτλ .

 

Το πρόβλημα είναι με μια γρήγορη ματιά app όπως Open Office , firefox είναι non-Qt ( gtk+ ϊσως ;) ενώ sun virtual box kile είναι QT .

 

δηλαδή να τρέχουμε δύο λειτουργικά ; είναι μήπως υπερβολικό αυτό που λένε ή υπάρχει πρόβλημα στη μνήμη ; Θα εκτιμούσα μια οποιαδήποτε απάντηση/ λινκσ μόνο για να διαβάσω περισσότερο . Γιατί προς το παρόν είμαι απλά πολύ μπερδεμένος με το θέμα .(ξέρω είναι πολύ γενικό και αόριστο αυτό που ρωτάω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι μεγαλο προβλημα να τρεχεις GTK σε KDE, το προβλημα ειναι οτι καποιες εκδοσεις της Qt δεν παιζουν καλα στο GNOME (ισως να φταιει το gnome, αν και δεν το νομιζω).

 

Τα περι μνημης και βιβλιοθηκων μην τα ακους. Το προβλημα υπαρχει οταν μια εφαρμογη καλει kde-libs/gnome-libs. Toolkit (qt, gtk...) παντα θα καλει το λειτουργικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πιστευω πως η διαφορα ειναι στην εκκινηση του προγραμματος. Αν ξεκινησεις τον konqueror σε kde ανοιγει παρα πολυ γρηγορα γιατι οι βιβλιοθηκες ειναι φορτωμενες. αν τον ανοιξεις σε gnome θα περιμενεις λίγο παραπανω να φορτωσει. Αν και με ενα καλο συστημα δεν θα εχεις και τιποτα τραγικες διαφορες. Εγω προτιμω να χρησιμοποιω τις εφαρμογες native (qt αφου ειμαι σε kde) για να εχω ομοιομορφια στο συστημα , στις ρυθμισεις και επικοινωνουν καλυτερα μεταξυ τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εγκατασταση βιβλιοθηκων απο το "αλλο" DE δεν καθυστερει το συστημα γιατι δεν φορτωνονται στη μνημη απο την εκκινηση, παρα μονο οταν χρειαστει.

 

Αν πας να τρεξεις πχ k3b σε gnome περιβαλλον, πρεπει να φορτωσει και τις αναλογες Κ-βιβλιοθηκες στη μνημη για το gui του και τις λειτουργιες του. Ναι, κανει περισσοτερο χρονο να ανοιξει η εφαρμονη σε σχεση με το χρονο που θα εκανε αν ηταν σε kde, που θα εβρισκε ηδη τις Κ-βιβλιοθηκες φορτωμενες στη μνημη, αλλα ως εκει.

 

Το αντιστροφο ισχυει για gtk2 εφαρμογη, πχ firefox, σε kde.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στην πρωτη μου επαφη με το linux (kde 2.0) πορωθηκα με 2 εφαρμογες, τον konqueror και τον amarok

με τον amarok 2.0 ξεπορωθηκα αλλα με τον konqueror οσο παει γινεται και πιο σοβαρη η σχεση μου.

Ειναι η εφαρμογη που ειναι μονιμα ανοιχτη στο desktop μου, τον χρησιμοποιω για browser, file manager, για να συνδεομαι στα αλλα pc με fish:// , γρηγορη ενσωματωμενη προβολη αρχειων και με βολευει πολυ που χωριζει σε frames, τοσο για το file ´οσο και για το internet browsing

επισης με βολευει πολυ η γραμμη εργαλειων bookmarks γιατι «πεταω» γρηγορα οτι θελω να διαβασω αργοτερα, και εκτος απο bookmarked sites εχω και φακελους που επισκεπτομαι συχνα ωστε να γινεται με ενα κλικ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μία μικρή ενασχόληση το τελευταίο καιρό , αποκλειστικά με ubuntu , διαβάζω ότι gtk+ application καλο είναι να χρησιμοποιούνται με gnome ( και xfce ) ενώ QT με KDE ώστε να μην φορτώνεται περριτές βιβλιοθήκες το σύστημα και γίνεται ποιο αργό κτλ κτλ .

 

Το πρόβλημα είναι με μια γρήγορη ματιά app όπως Open Office , firefox είναι non-Qt ( gtk+ ϊσως ;) ενώ sun virtual box kile είναι QT .

 

δηλαδή να τρέχουμε δύο λειτουργικά ; είναι μήπως υπερβολικό αυτό που λένε ή υπάρχει πρόβλημα στη μνήμη ;

 

Το πρόβλημα είναι ότι - δυστυχώς - το μόνο που θα ακούσεις γύρω από το συγκεκριμένο θέμα είναι αφορισμοί που θυμίζουν ταμπού και τοτέμ. Στην πραγματικότητα ο κόσμος συγχέει δύο εντελώς διαφορετικά πράγματα: τα widget toolkits και τα desktop environment runtimes. Και εξηγώ:

 

Το qt, το gtk+, το wxwidgets, το motif/lesstif κλπ. είναι τα λεγόμενα widget toolkits, δηλαδή παρέχουν στον προγραμματιστή έτοιμα χειριστήρια και αντικείμενα που μπορούν να τοποθετήσουν στα παράθυρα των εφαρμογών τους, καθώς και υψηλού επιπέδου συναρτήσεις για να χειρίζονται τα παράθυρα, το περιεχόμενό τους και την αλληλεπίδρασή τους με το χρήστη. Τα toolkits συνήθως έρχονται με τη μορφή C/C++ βιβλιοθηκών, οπότε μπορείς εύκολα να δεις ποια εφαρμογή χρησιμοποιεί τι, με την ldd. Φυσικά, κάθε toolkit έχει διαφορετικά widgets, δίνει δηλαδή διαφορετική εμφάνιση στις εφαρμογές, πράγμα που για μερικούς είναι ενολχητικό, αλλά σε καμία περίπτωση δεν προκαλεί πρόβλημα.

 

Από 'κει και πέρα, κάθε desktop environment έχει δημιουργήσει βιβλιοθήκες που φροντίζουν για το δέσιμο των εφαρμογών που το απαρτίζουν. Αυτές είναι οι διάφορες KDE libs, GNOME libs (gnome-vfs, gnomeui, gnomeprint) κλπ. Αυτές και πάλι είναι απλές βιβλιοθήκες, πράγμα το οποίο σημαίνει ότι όταν εκτελείς ένα KDE ή ένα GNOME πρόγραμμα, φορτώνει τις βιβλιοθήκες του όπως οτιδήποτε άλλο.

 

Τώρα, ο λόγος που υπάρχει όλη αυτή η παραφιλολογία, είναι το KDE 3.x runtime: επειδή οι εφαρμογές του KDE 3.x χρησιμοποιούν ένα IPC framework γνωστό ως DCOP, αλλά και κάποια άλλα βοηθήματα (π.χ. KIOslaves), την πρώτη φορά που θα τρέξεις μια KDE 3.x εφαρμογή, αυτή θα ξεκινήσει το kdeinit, το οποίο θα σηκώσει τον dcopserver, τον klauncher και διάφορα άλλα καλούδια και τα οποία θα παραμείνουν στο παρασκήνιο, ακόμα και για ένα διάστημα αφού κλείσεις την εφαρμογή. Όλα αυτά είναι processes, όχι βιβλιοθήκες, και μπορείς να τα δεις με την ps. Αυτός λοιπόν είναι ο λόγος για τον οποίο οι χρήστες GNOME παραπονιούνται ότι σηκώνουν «το μισό KDE» και δε γουστάρουν. Στην πραγματικότητα σηκώνουν κάτι πολύ μικρότερο από το μισό KDE (στο σύστημά μου το KDE runtime που σηκώνει το kpdf είναι περίπου 25ΜΒ μνήμης, έχω 2GB, οπότε ποσώς με απασχολεί).

 

Συμπέρασμα: για να τρέξεις μια KDE 3.x εφαρμογή χωρίς να τρέχεις KDE, πρέπει να σηκωθούν πρώτα 3-4 βοηθητικές εφαρμογές. Αυτό γίνεται αυτόματα, καθυστερεί μεν λίγο το σύστημα, πιάνει και καμια 20αριά MB RAM, ωστόσο δεν προκαλεί κάποιο άλλο «πρόβλημα» στο σύστημα. Επίσης, η συμπεριφορά αυτή απουσιάζει από τα προγράμματα του KDE4 (δείτε π.χ. kpdf vs okular) και τα προγράμματα του GNOME.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το ειπα πολυ πιο συντομα.

 

/οφφτοπικ

Τι να σας πω, εμενα ο Konq ειναι αυτος που με απωθησε απο το KDE, θυμαμαι τοτε, με Knoppix και SuSE ολο εσκαγε. Ο Dolphin παλι ειναι πολυ ωραιος, θα ηθελα να ηξερα γιατι οι KDEαδες δεν τον προτιμουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάνεις λάθος.

 

συμφωνώ

 

 

.....

Συμπέρασμα: για να τρέξεις μια KDE 3.x εφαρμογή χωρίς να τρέχεις KDE, πρέπει να σηκωθούν πρώτα 3-4 βοηθητικές εφαρμογές. Αυτό γίνεται αυτόματα, καθυστερεί μεν λίγο το σύστημα, πιάνει και καμια 20αριά MB RAM, ωστόσο δεν προκαλεί κάποιο άλλο «πρόβλημα» στο σύστημα. Επίσης, η συμπεριφορά αυτή απουσιάζει από τα προγράμματα του KDE4 (δείτε π.χ. kpdf vs okular) και τα προγράμματα του GNOME.

 

γειά σας κύριε

 

επιτέλους μαθήματα ! :mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω το ειπα πολυ πιο συντομα.

 

/οφφτοπικ

Τι να σας πω, εμενα ο Konq ειναι αυτος που με απωθησε απο το KDE, θυμαμαι τοτε, με Knoppix και SuSE ολο εσκαγε. Ο Dolphin παλι ειναι πολυ ωραιος, θα ηθελα να ηξερα γιατι οι KDEαδες δεν τον προτιμουν.

 

εγω που χρησιμοποιω και τα 2 συμφωνω απολυτα μαζι σου

προκειται για konquerror

απαραδεκτος ειναι μπορει να εχει πολλα να κανεις αλλα δεν με απασχολει αφου χρειζομαι 3 την ωρα kill

o dolphin ειναι πολυ καλυτερος ποτε δεν κολλησε ακομα και σε χαλασμενο σκληρο...περιμενα καποια ωρα αλλα σκοτωμα δεν χρειαστηκε

καλυτερος απο ολους μου φαινεται ο pcman....lxde....

 

τελειως οφ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...