Προς το περιεχόμενο

Απορια dual boot ubuntu & windows xp!


zvarthangalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ενας φιλος μου θελει να κανει install τα ubuntu και θελει να εχει και τα xp σε διαφορετικο δισκο γινεται να τα ενγκαταστησει και να αποφυγει τον boot loader και να ανοιγει το καθε λειτουργικο ξεχωριστα? δηλαδη να αποσυνδεει το καλωδιο του σκληρου που ειναι τα ubuntu και να bootaroun μονο τα xp και το αντιθετο?ευχαριστω.:X

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κανεις την εγκατασταση ενω εχεις τον σκληρο των παραθυριων εκτος..αλλα καθε φορα θα πρεπει να κανει το ιδιο....(δηλαδη φορτωνεις γουιν εξω το λινουξ,φορτωνεις λινουξ εξω τα παραθυρα..αλλα ξαναλεω οταν θα γινει η εγκατασταση του λινουξ να ειναi εκτος ο σκληρος των παραθυρων)

ποιος ο λογος αφου ρυθμιζεται ο grub?

για κατι παραπανω ας απαντησουν οι πιο ειδικοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γίνεται (εφ'όσον θα είναι σε διαφορετικό δίσκο) αλλά γιατί να θέλει να το κάνει κάποιος αυτό;;;;;;;;

 

Γιατι αυτος ο καποιος ειναι ξεροκεφαλος και εγωιστης. σας ευχαριστω για την πληροφορια

:-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι αυτος ο καποιος ειναι ξεροκεφαλος και εγωιστης. σας ευχαριστω για την πληροφορια

:-D

 

Ίσως είναι παρανοικός (θα μου χαλάσουν τα Windows) ή αισθάνεται άτυχος (σε εμένα θα πάει στραβά). Πάντως αυτό που θέλει να κάνει, γίνεται (επαναλαμβάνω: θα αλλάζει καλώδια ή τις ρυθμίσεις στο BIOS).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να είναι πολύ ήρεμος

 

τροφοδοσία off

"βγάζει" τον δίσκο με τα win

τροφοδοσία on

εγκαθιστά το linux στον άλλο δίσκο και βάζει τον grub στο mbr

τροφοδοσία off

μετά "ξαναβάζει" τον δίσκο με τα win

τροφοδοσία on

και βάζει στο bios ως πρώτη επιλογή τον δίσκο που έχει το OS που θέλει

 

κατά την γνώμη μου

πιό ήρεμος δεν γίνεται

 

εννοείται ότι συνδέει και αποσυνδέει το PC απο το ρεύμα !

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας φιλος μου θελει να κανει install τα ubuntu και θελει να εχει και τα xp σε διαφορετικο δισκο γινεται να τα ενγκαταστησει και να αποφυγει τον boot loader και να ανοιγει το καθε λειτουργικο ξεχωριστα? δηλαδη να αποσυνδεει το καλωδιο του σκληρου που ειναι τα ubuntu και να bootaroun μονο τα xp και το αντιθετο?ευχαριστω.:X

 

Να υποθεσω οτι ο φιλος σου γνωριζει οτι αναπασα στιγμη μπορει να μπη σε περιβαλλον linux τρεχοντας μια διανομη linux (η ubuntu ειναι μια υπαρχουν παρα πολλες) απλως boot-αρωντας απο το drive (εγω εχω 60 καμενα cd :lol:)και αργοτερα βλεπει γιατι καμμια μερα θα ξεχαστη και θα αλλαξη δισκο με την τροφοδοσια on πολλα παραδειγματα εδω http://www.insomnia.gr/forum/showthread.php?t=204911 καλη απολαυση:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...