Προς το περιεχόμενο

openSUSE 11 και προβλημα συνδεσης με το internet μεσω onboard καρτας δικτυου


Lex9117

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καταρχιν καλημερα σας και ευχαριστω εκ των προτερων για τον χρονο που θα διαθεσετε να διαβασετε το μηνυμα μου.

 

Επειτα δηλωνω εντελως ασχετος απο linux.

 

Νωριτερα σημερα το πρωι εγκατεστησα το openSUSE 11 με dual boot απο Win XP. Συνδεομαι στο ιντερνετ μεσω της onboard καρτας δικτυου (Atheros L2 Fast Ethernet 10/100 Base-T Controller). Ολο αυτο βεβαια μονο απο τα Windows. Γιατι απο το Suse δεν μπορω καθολου να συνδεθω. Το μηνυμα που μου βγαζει ειναι το εξης:

 

L2 100 Mbit Ethernet Adapter(Not Connected)

 

και πιο κατω:

 

kernel device not present (eth0, wlan0). Probably missing firmware for wlaν devices. See dmesg for details.

 

Το modem/router μου ειναι το BAUDTEC ANNEX A που δινει ο ΟΤΕ.

 

Επισης να αναφερω οτι σε παλιοτερη μου εγκατασταση (openSUSE 11.1 εκεινη τη φορα) και με router το speedtouch 536 συνδεομουν κανονικοτατα.

 

 

Αν μπορουσε καποιος να με παραπεμψει σε καμια σελιδα που να βρω μερικες πληροφοριες γι'αυτο το θεματακι θα ηταν ευπροσδεκτο. Εναν γρηγορο ελεγχο στο google που εκανα δεν βρηκα κατι σχετικο, αν και, οπως προανεφερα, λογω της ασχετοσυνης μου μπορει και να το προσπερασα αν το βρηκα.

 

Ξανα ευχαριστω για οποιαδηποτε βοηθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν πω οτιδηποτε, ξεκαθαριζω οτι δεν εχω opensuse, αρα δεν ξερω πως μπαινει ενα πακετο και που μπορει να το βρεις.

 

Το πακετο που θες για να παιξει μια Atheros L2 ειναι το atl2-modules (ή κατι παρομοιο). Λιγες διανομες το δινουν προεγκατεστημενο.

 

Και μια απορια.

Εχεις ασυρματο? Γιατι το wlan0 interface απο καπου πρεπει να ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα αδερφέ.Θυμάμαι παλιώτερα είχα αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα με τα Suse 10. Για κάποιο λόγο όταν έκανες dual booting με XP έπρεπε να κλείσεις το μηχάνημα, να βγάλεις το pc απο την πρίζα ή να κλείσεις το διακόπτη του τροφοδοτικού και να μπείς στα Suse χωρίς να έχεις μπεί πρώτα στα XP. Εάν έμπαινες στα XP έπρεπε να κάνεις την ίδια διαδικασία. Με άλλη διανομή Suse έφτιαχνε το πρόβλημα. Δυστυχώς αυτό που σου λέω δεν είναι κάτι που θα σου λύσει το πρόβλημα, αλλά εάν συμβαίνει μπορείς να περιορίσεις λίγο την έρευνα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...