Προς το περιεχόμενο

Sabayon and mint boot pro-blem


andreas_g

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα laptop χθες(επιτελους) και εβγαλα τα svista(εννοοιτε)..........

Λοιπον, εβαλα πρωτα το mint και μετα το Sabayon αλλα μετα την εγκατασταση του Sabayon στο boot δεν εβλεπα καθολου το mint........τι παιχτικε παλι??????????

Δηλαδη, βαζω πρωτα το mint, φτιαχνω τα partitions που θελω και μετα την εγκατασταση μπαινω κανονικα, το βλαιπω λιγο και μετα παω για το Sabayon............

Αλλα τζιφος.............το "εδειωξε" το mint!!!!!!!!!!!!!

Δοκημασα με το supergrub να κανω επαναφορα του mint αλλα τοτε μου "δειωχνει" το Sabayon................. και ετσι με τον supergrub παλι εβαλα το Sabayon στην εκκινηση................

Κοιταξα το grub.conf στο partition του Sabayon και το menu.lst στο partition του mint και ειδα οτι το καθε αρχειο εχει μονο τις αναφορες στο δικο του συστημα, δηλαδη το Sabayon μονο τα δικα του και το mint μονο τα δικα του παλι!!!!!!!!!!!!!

Δεν μπορω να καταλαβα πως οταν παω να το κανω dual-boot με m$ γινεται μονο του και τωρα με πεδευει!!!!!!!!!!!!:shock::shock::shock::shock::shock:

 

Δειχνω και τι μου δειχνει το fdisk -l μηπως και βοηθησει!!!!!!!!!!!!!!:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

 

 

>
Disk /dev/sda: 160.0 GB, 160041885696 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 19457 cylinders
Units = cylinders of 16065 * 512 = 8225280 bytes
Disk identifier: 0xe8000000

  Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *           1       10339    83047986   83  Linux
/dev/sda2           10340       16418    48829567+  83  Linux
/dev/sda3           16419       19093    21486937+   5  Extended
/dev/sda4           19094       19457     2923830   82  Linux swap / Solaris
/dev/sda5           16419       19093    21486906   83  Linux

 

Ευχαριστω και sorry για τι μεγαλο μηνυμα!!!!!!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εφόσον έχεις βάλει τον grub του sabayon για εκκίνηση,τότε πολύ απλά πάρε τις εγγραφές του /boot/grub/menu.lst απο το mint και πρόσθεσε τις στο grub.conf του sabayon.

 

Σε περίπτωση που κατα την εκκίνηση ο grub του sabayon αριθμεί διαφορετικά τα partitions και δεν bootarei τo mint,δοκίμασε με "e" (edit) να αλλάξεις το root (hd1,0) και "b" για boot.To 0 δείχνει ποιο partition θα bootarei, κάνε δοκιμές μέχρι να το βρείς και μετά γράψτο και στο grub.conf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τελικα αυτο ηταν ολο, δουλεψε κανικα...........Αλλα μου πεταξε ενα μηνυμα κατα την εκκινηση του mint οτι το filesystem χαλασμενο η κατι τετοιο και οτι πρεπει να το φτιαξω χειροκινητα..........αλλα οταν ανοιξε κανονικα στο desktop δεν μου φανικε να παει κατι λαθος!!!!!!!!!!!!

Τι να πω, thanks παντως................:-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...