Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα εγκατάστασης κάρτας γραφικών


BluEDr4g0n

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Kαλησπέρα παιδιά πρόσφατα εγκατέστησα το ubuntu στον υπολογιστή μου. Είμαι καινούριος στα linux αλλά ενδιαφέρομαι να μάθω. Έχω πρόβλημα στην εγκατάσταση της κάρτας γραφικών μου διάβασα κάπου ότι γίνετε να έχει αυτόματα μέσα τούς drivers αλλά από ότι έψαξα μετά δεν τούς υποστηρίζει έτσι έψαξα και τούς κατέβασα. Έχω τούς drivers αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω χειροκίνητα. Εδώ χρειάζομαι και την βοήθεια σας αν μπορείτε να μου δώσετε μια αναλυτική κατάσταση εντολών η το τη πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας περιμένω απαντήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπέρα παιδιά πρόσφατα εγκατέστησα το ubuntu στον υπολογιστή μου. Είμαι καινούριος στα linux αλλά ενδιαφέρομαι να μάθω. Έχω πρόβλημα στην εγκατάσταση της κάρτας γραφικών μου διάβασα κάπου ότι γίνετε να έχει αυτόματα μέσα τούς drivers αλλά από ότι έψαξα μετά δεν τούς υποστηρίζει έτσι έψαξα και τούς κατέβασα. Έχω τούς drivers αλλά δεν ξέρω πως να το κάνω χειροκίνητα. Εδώ χρειάζομαι και την βοήθεια σας αν μπορείτε να μου δώσετε μια αναλυτική κατάσταση εντολών η το τη πρέπει να κάνω. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας περιμένω απαντήσεις.

 

 

 

καλησπερα φιλε μου!!!

κοιταξε στο θεμα [video drivers?????] μηπωσ σε βοηθησει!!!!!!

κ γω το ιδιο προβλημα εχω?τι καρτα γραφικων εχεισ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα φιλε μου!!!

κοιταξε στο θεμα [video drivers?????] μηπωσ σε βοηθησει!!!!!!

κ γω το ιδιο προβλημα εχω?τι καρτα γραφικων εχεισ?

 

δεν θυμάμαι καλά είμαι σε ίντερνετ cafe τώρα και δεν μπορώ να το δω αλλά νομίζω ati radeon mobility x 1300

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις ubuntu 8.10 ΚΑΙ ati καρτα γραφικων, οι drivers που κατεβασες ΔΕΝ κανουν γιατι οι ati εχουν γνωστο προβλημα με τον xorg 1.5 του ubuntu 8.10 ._

 

Δοκιμασε τον opensource radeon driver για την καρτα σου και αποφυγε τον fglrx (τον κλειστου κωδικα driver απο την ati) και την εγκατασταση του με οποιοδηποτε τροπο.

 

Αν κανεις μια αναζητηση στο forum θα δεις οτιεχω πει 5-6 φορες τον προηγουμενο μηνα περι αυτου, και 2-3 αυτο το μηνα. Δεν τα ξαναλεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν εχεις ubuntu 8.10 ΚΑΙ ati καρτα γραφικων, οι drivers που κατεβασες ΔΕΝ κανουν γιατι οι ati εχουν γνωστο προβλημα με τον xorg 1.5 του ubuntu 8.10 ._

 

Δοκιμασε τον opensource radeon driver για την καρτα σου και αποφυγε τον fglrx (τον κλειστου κωδικα driver απο την ati) και την εγκατασταση του με οποιοδηποτε τροπο.

 

Αν κανεις μια αναζητηση στο forum θα δεις οτιεχω πει 5-6 φορες τον προηγουμενο μηνα περι αυτου, και 2-3 αυτο το μηνα. Δεν τα ξαναλεω.

 

Ναι αυτό μόλις έβλεπα και όταν είδα να μου γράφεις μήνυμα τρόμαξα λέω θα μου τα χώσει και εμένα που ξαναρωτάω.. θα το ψάξω επειδη δεν έχω εμπειρία στο linux δεν τα πολυκατάλαβα αυτά π μου είπες αλλά ευχαριστώ για το help :D

 

να αυτο εχω κατευασει λαθος ε?? ATI Catalyst™ 9.2 Proprietary Linux x86 Display Driver --> http://support.amd.com/us/gpudownload/linux/Pages/radeon_linux.aspx?type=2.4.2&product=2.4.2.3.8&lang=English

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά οι ΑΤΙ κάρτες δεν έχουνε και την καλύτερη συμπεριφορά κάτω από το Linux. Επειδή δε καμία από τις 2 εταιρίες (ATI και Nvidia) δεν γνωστοποιούν τον κώδικα για τους drivers που γράφουν σου μένουν 2 επιλογές: Είτε εγκαθιστείς τα εκτελέσιμα που δίνουν αυτές οι δυο εταιρίες (τα οποία όμως, εκτός ότι δεν ανανεώνονται το ίδιο συχνά όσο στα Windows, έχουν να αντιμετωπίσουν και τις διαφοροποιήσεις από διανομή σε διανομή πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί π.χ. να δουλεύει σε Fedora αλλά όχι σε Ubuntu), είτε χρησιμοποιείς drivers γραμμένους από χρήστες με ότι αυτό συνεπάγεται. Όλα αυτά εγκυκλοπαιδικά. Στο δία ταύτα ισχύει ότι σου είπε ο jim_p.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτο που κατεβασες απο την ati θα σου βαλει τον fglrx.

Βεβαια, μπορεις παντα να κανεις μια δοκιμη για να δεις και να κρινεις ιδιοις ομασι. Οδηγιες εδω

 

Και δεν τα χωνω σε κανεναν :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, αυτο που κατεβασες απο την ati θα σου βαλει τον fglrx.

Βεβαια, μπορεις παντα να κανεις μια δοκιμη για να δεις και να κρινεις ιδιοις ομασι. Οδηγιες εδω

 

Και δεν τα χωνω σε κανεναν :)

 

ευχαριστώ φίλος θα ψάξω και θέλω να πιστεύω πως θα βγάλω άκρη! προς το παρών θέλω αρκετό διάβασμα από ότι κατάλαβα. Αλλά αφου υπάρχει θελισει.... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...