Προς το περιεχόμενο

Bios και Linux


nikolakis25

Προτεινόμενες αναρτήσεις

λοιπον οταν κανει βοοτ το pc στα ubuntu8.10 λεει οτι κατι κακο γινετε στο bios

κατι οτι 8ελει update η κατι τετοιο τεσπα δεν προλαβαινω ομωσ να το διαβασω

μπορουμε να το κανουμε pause οπωσ στα win [πληκτρο pause] ωστε να σασ πω τι ακριβωσ γραφει!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το boot του bios πρίν να φορτωθεί ο grub

μάλλον δεν μπορείς να το βρείς

ότι βλέπεις εκείνη την στιγμή

 

απο εκεί και μετά μιά σειρά μηνύματα

καταγράφονται στο directory

/var/log/

 

είναι απλά αρχεία κειμένου

χάζεψε λίγο με το gedit (ίσως πρέπει να είσαι root)

μέχρι να σου απαντήσει κάποιος guru

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε συμβαίνει πριν εμφανιστεί η οθόνη επιλογής λειτουργικού συστήματος (grub ή lilo) είναι ανεξάρτητο με το λειτουργικό σύστημα οπότε μπορείς με pause να σταματήσεις το scroll. Αν αυτό που λες γίνεται αφού επιλέξεις λειτουργικό, τότε μόλις κάνεις login, τρέξε σε μια κονσόλα sudo dmesg > bootmsg.txt και μετά άνοιξε το bootmesg.txt για να δεις όλα τα μηνύματα που βγήκαν κατά το boot.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλημέρα guru !

 

@firewalker

Προσέχετε τους τίτλους που βάζετε. Να είναι περιγραφικοί. Αν το δουν μάλλον θα κλειδωθεί.

εντολή για κονσόλα είναι !

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μερικές μητρικές διαβάζουν την ημερομηνία του bios και αν δουν ότι έχει περάσει κάποιος προκαθορισμένος χρόνος ζητούν να ψάξεις για κάποιο update. Το είχα δει σε μία μητρική. Δεν ήταν γνωστή μάρκα. Είχε έντονα κίτρινο, μοβ και πορτοκαλί χρώμα.

 

 

Υστερόγραφο.

 

Προσέχετε τους τίτλους που βάζετε. Να είναι περιγραφικοί. Αν το δουν μάλλον θα κλειδωθεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε συμβαίνει πριν εμφανιστεί η οθόνη επιλογής λειτουργικού συστήματος (grub ή lilo) είναι ανεξάρτητο με το λειτουργικό σύστημα οπότε μπορείς με pause να σταματήσεις το scroll. Αν αυτό που λες γίνεται αφού επιλέξεις λειτουργικό, τότε μόλις κάνεις login, τρέξε σε μια κονσόλα sudo dmesg > bootmsg.txt και μετά άνοιξε το bootmesg.txt για να δεις όλα τα μηνύματα που βγήκαν κατά το boot.

 

πωσ ανοιγω το bootmesg.txt

δεν ξερω αν ειναι χαζη ερωτηση αλλα ειμαι τελειωσ αρχαριοσ!!!!

 

καλημέρα guru !

 

@firewalker

 

εντολή για κονσόλα είναι !

.

 

sorry αν το λα8οσ το εκανα εγω!!!

αλλα μπορειτε να εξηγησετε τι ακριβωσ εκανα???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επαναλαμβάνω την ερώτηση: Υπάρχει κάτι που δε λειτουργεί σωστά όταν γίνει το boot?

 

μονο το προβλημα με τα γραφικα μου κ την αναλυση τησ οθονησ![εχω ανοιχτο θεμα: video drivers?????]τωρα δεν εχω βρει κατι αλλο νομιζω τουλαχιστον!!!!συγνωμη για την καθηστερηση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πωσ ανοιγω το bootmesg.txt

 

Κατ' αρχάς δεν υπάρχουν χαζές ερωτήσεις, μην αγχώνεσαι :-)

Το bootmest.txt είναι text αρχείο και ανοίγει με οποιονδήποτε editor. kate/gedt/vi/gvim/nano όποιος σε βολεύει. Αν τρέχεις KDE δοκίμασε την εντολή kate bootmesg.txt ενώ αν είσαι σε gnome αντικατέστησε το kate με το gedt.

Η εντολή dmesg εμφανίζει τα μηνύματα που παράγινται από τον πυρήνα και τα modules του κατά το boot αλλά και κατά τη διάρκεια της λειτουργίας του συστήματος. Η εντολή που σου είπα ουσιαστικά στέλνει το output της εντολής dmesg σε ένα text αρχείο για να μπορείς να το διαβάσεις πιο εύκολα και να το κάνεις post εδώ αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...