Προς το περιεχόμενο

linux + xp -προεπιλεγμένο λειτουργικο ???


panoos3162

Προτεινόμενες αναρτήσεις

έχω δύο δίσκους,στον ενα ειχα xp κ τώρα στον αλλο εγκατέστησα linux.

οταν ανοίγω το pc μου έχει σαν προεπιλογή να ανοιγει linux (kernel klp) k πιο κατω λέει "other os:microsoft xp home edition"

θέλω να έχει σαν προεπιλογή τα windows.πως μπορώ να το κάνω?

 

κ κάτι άλλο,όταν επιλέγω εκεί που σας λέω το "windows xp"

η επόμενη σελίδα που ανοιγει έχει σαν προεπιλογή

"windows xp home edition" και απο κάτω λέει επι λέξη "kubuntu"

to οποίο πρέπει να έχει μείνει από την εγκατάσταση linux γιατί άμα το επιλέγω ανοίγει τη πρώτη σελίδα ποθ εμφανίζεται στην εγκατάσταση.

τελος πάντων,θέλω να το σβήσω από εκεί.

 

θυμάμαι κάποιος από το φορυμ με μια σφηκα στο avatar είχε πει παλία που πήγαινες για να το σβησεις,αλλα δεν βρησκω το thread

ευχαριστώ πολύ

post-55259-129062988832_thumb.jpg

post-55259-129062988841_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν είσαι σε linux, /boot/grub/menu.lst, αλλάζεις το default απο 0 σε 4.

Το menu σου (image 1) έχει 5 γραμμές, ξεκινώντας απο 0 την πρώτη γραμμη, για να ξεκινάει η πέμτη που θέλεις βάζεις το 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν είσαι σε linux, /boot/grub/menu.lst, αλλάζεις το default απο 0 σε 4.

Το menu σου (image 1) έχει 5 γραμμές, ξεκινώντας απο 0 την πρώτη γραμμη, για να ξεκινάει η πέμτη που θέλεις βάζεις το 4.

 

και για τη δευτερη εικόνα τι κάνω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλλον στο αρχείο boot.ini των windows πρέπει να ψάξεις για κάποια σειρά που θα αναφέρει το kubuntu, και να την διαγράψεις

 

αλλά δεν ξέρω πολλά απο win

θυμάμαι κάποιος από το φορυμ με μια σφηκα στο avatar είχε πει παλία που πήγαινες για να το σβησεις,αλλα δεν βρησκω το thread

πες να σου κάνει ενα avatar με πιγκουϊνο

.:mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ανοιγεις το /boot/grub/menu.lst και αλλαζεις την τιμη "default" απο 0 σε 4 οπως ειπε και ο Yang.

Υποψη σου οτι οταν εγκατασταθει καποιος νεος πυρηνας, το 4 θα δειχνει παλι linux για εκκινηση, και θα χρειαστει να το αλλαξεις σε 6 πχ.

 

2) Εναρξη > Εκτελεση > notepad C:\boot.ini > σβηνεις μια γραμμη που λεει στο τελος της "Kubuntu" > σωζεις και κλεινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Ανοιγεις το /boot/grub/menu.lst και αλλαζεις την τιμη "default" απο 0 σε 4 οπως ειπε και ο Yang.

Υποψη σου οτι οταν εγκατασταθει καποιος νεος πυρηνας, το 4 θα δειχνει παλι linux για εκκινηση, και θα χρειαστει να το αλλαξεις σε 6 πχ.

 

ok.πήγα εκεί,άλλαξα την τιμή αλλά δεν μποτούσα να αποθηκεύσω το αρχείο.πώς μπορώ να το αποθηκεύσω?

 

μπορώ μηπως αντί να γράψω 4,να το αφησω 0,αλλα να κάνω αποκοπή όλο αυτο που λέει για"other operation systems-windows xp etc." k να το επικολήσω πάνω από την πρώτη επιλογή για linux?

 

αυτό που μου βγάζει είναι το εξής

post-55259-129062989264_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να το ανοιξεις με δικαιωματα root για να σε αφησει να το αποθηκευσεις.

>sudo kate /boot/grub/menu.lst

 

Μπορεις επισης να μεταφερεις το κομματι για τα xp πανω πανω ωστε να ειναι εκεινο το 0 entry.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να το ανοιξεις με δικαιωματα root για να σε αφησει να το αποθηκευσεις.

>sudo kate /boot/grub/menu.lst

 

Μπορεις επισης να μεταφερεις το κομματι για τα xp πανω πανω ωστε να ειναι εκεινο το 0 entry.

 

και που το βαζω το

>sudo kate /boot/grub/menu.lst

?

ειμαι άσχετος από linux kai epipleon anoigv ta windows gia na mpv sto internet γιατι στο λινουξ μου λεει οτι δεν εχω internet αν κ ειναι συνδεδεμενος με ethernet

 

A,ok. το βρήκα.γράφειw τον κώδικα στο "terminal"

μπήκα δυναμικά στο linux... :-) xaxa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...