Προς το περιεχόμενο

dual boot Debian-Ubuntu share /home


Lamiwtis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.go2linux.org/dual-boot-two-linux-distros-debian-and-mandriva

 

Ψάχνοντας βρήκα αυτό το άρθρο , αν και για να είμαι ειλικρινής δεν περίμενε να γίνεται , το ερώτημά μου είναι τι προβλήματα μπορεί να προκείψουν ; Σκεφτόμουνα να εγκαταστήσω το debian lenny stable και ubuntu έτσι έστω να έχω ένα σταθερό σύστημα και να πειράζω ότι θέλω στο ubuntu . Αλλά στο /home δεν αποθηκεύονται .dc .nautilus2 . amule κ.α. ; δε θα υπάρχει σοβαρό πρόβλημα ασυμβατότητας ;

Ευχαριστώ πολύ όλο το community

 

 

ΥΓ : κάτι τελευταίο , αν "στήσω" ένα οποιοδήποτε λειτουργίκο κάτω από virtual box (sun) μετά μπορώ με κάποιο τρόπο να χρησιμοποιήσω ή σαν κανονικό σύστημα στο ίδιο υπολογιστή ή σε όλους 3ους ; μπορώ να το περάσω μήπως σαν live-usb με τα settings που το έφτιαξα στο v.b. και να είναι bootable ;

 

ευχαριστώ πολύ ξανά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται να εχεις κοινο /home και για τις 2 διανομες, ωστε να εχεις κοινες ρυθμισεις κλπ.

Το κακο ειναι οταν ενα προγραμμα θα ειναι στην εκδοση x στο debian και στο ubuntu στην x+1, και εχει λιγο διαφορετικες ρυθμισεις που ομως δεν θα μπορουνε να εφαρμοστουν στο αλλο.

 

Πχ gnome 2.22 (debian) vs gnome 2.24 (ubuntu) και εστω μια ρυθμιση στο gnome-panel οπως το media applet που απαιτει gnome 2.24 για να παιξει.

Οταν εισαι σε ubuntu το applet θα φορτωνει κανονικα, σε debian ομως θα βγαλει σφαλμα.

Καλα δεν συζηταμε για kde3 του debian και kde4 του ubuntu...

 

Μπορεις να κανεις (μετατρεψεις) μια οποιαδηποτε εγκατασταση μιας debian-based διανομης σε live cd με το remastersys.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...