Προς το περιεχόμενο

auth-OpenVPN σε Ubuntu?


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδιά,

για όσους έχουν υπόψη το VPN του Α.Π.Θ., έχω εγκαταστησει το auth-OpenVPN από τη σελίδα του NOC και λειτουργεί άψογα και στα 2 pc μου με WinXP. Θέλω να κάνω σύνδεση και από Ubuntu και δυστυχώς το NOC δεν έχει έτοιμες οδηγίες για linux, και μέσω email δεν μπορούν να βοηθήσουν, οπότε ή θα το κάνω μετα χεράκια μου ή καθόλου. Το άλλο κακό είναι ότι το OpenVPN για linux δεν έχει γραφικό περιβάλλον και από κονσόλα δεν ξέρω και τόσα πολλά.

Καμιά βοήθεια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχή στην κονσόλα sudo apt-get install openvpn. Στον φάκελο που έκανε το openvpn στα ΧΡ πρέπει να έχει ένα αρχείο με την κατάληξη ovpn, λογικά θα το βρείς στο \Openvpn\config. Πάρτο και βάλτο στο ubuntu στον ίδιο φάκελο με το certificate, αν έχει κι άλλα αρχεία στον φάκελο config πάρτα κι αυτά καλού κακού. Στο Ubuntu πάνε στον φάκελο που έβαλες τα αρχεία και δώσε sudo openvpn τάδε.ovpn

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Λοιπόν έκανα τα εξής, εγκατέστησα το vpn, έφτιαξα έναν φάκελο μέσα στο home folder μέσα στον οποίο έβαλα ό,τι βρήκα στο config folder του OpenVPN των XP, μαζί με το προσωπικό πιστοποιητικό μου. Το αρχείο ρυθμίσεων του ΑΠΘ είναι το auth-vpn.ovpn. Με την εντολή που λές (sudo openvpn auth-vpn.ovpn) μου δίνει μήνυμα λάθους:

Options error: In [CMD-LINE]:1: Error opening configuration file: auth-vpn.ovpn

Use --help for more information.

Στο μεταξύ κατέβασα το KVpnc για να έχω γραφικό περιβάλλον, και έκανα εισαγωγή τα certificates και το αρχείο ρυθμίσεων. Όταν πάω να συνδεθώ με το KVpnc, ξεκινάει και μου δίνει πάλι error:

info: Trying to connect to server "vpn.auth.gr" with ...

debug: "openvpn" started.

error: OpenvpnManagementHandler: Got no greeting within 3 seconds from management interface, retrying.

και συνεχίζει να προσπαθεί με λούπα.

Τα πιστοποιητικά και οι ρυθμίσεις πρέπει να έχουν εισαχθεί σωστά, γιατί όταν έκανα εισαγωγή κάποιο πιστοποιητικό ή το αρχειο ρυθμίσεων σε λάθος σημείο μου έβγαζε error "missing certificate", το οποίο τώρα δεν το βγαζει, οπότε αλλού πρέπει να είναι το πρόβλημα.

 

Μην πω τώρα πόσο τα'χω πάρει που το μεγαλύτερο πανεπιστήμιο των Βαλκανίων δεν έχει ένα έτοιμο config και οδηγίες για linux......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστώ για την απάντηση φίλε. Λοιπόν έκανα τα εξής, εγκατέστησα το vpn, έφτιαξα έναν φάκελο μέσα στο home folder μέσα στον οποίο έβαλα ό,τι βρήκα στο config folder του OpenVPN των XP, μαζί με το προσωπικό πιστοποιητικό μου. Το αρχείο ρυθμίσεων του ΑΠΘ είναι το auth-vpn.ovpn. Με την εντολή που λές (sudo openvpn auth-vpn.ovpn) μου δίνει μήνυμα λάθους.

 

Για το πρώτο σκέλος, επειδή είχα κάνει κι εγώ ένα λάθος, το sudo openvpn auth-vpn.ovpn το έτρεξες μέσα από τον φάκελο που έιχες βάλει όλα τα αρχεία ή από το root του χρήστη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@antonis_wrx:

εμένα θέλει και ένα --config. δηλαδή

>
#openvpn --config foo.ovpn

 

Μπορεις να διευκρινήσεις λίγο σε παρακαλώ?

 

@angmar:

Για το πρώτο σκέλος, επειδή είχα κάνει κι εγώ ένα λάθος, το sudo openvpn auth-vpn.ovpn το έτρεξες μέσα από τον φάκελο που έιχες βάλει όλα τα αρχεία ή από το root του χρήστη;

 

Δοκίμασα μέσα από τον φάκελο του χρήστη και μου δίνει νένο error:

>Options error: Unrecognized option or missing parameter(s) in auth-vpn.ovpn:7: cryptoapicert (2.1_rc11)

 

, Αν έχει κάποια σημασία, στο σημείο που βρίσκει σφάλμα (7η σειρά στο αρχείο config) είναι η φράση

>cryptoapicert "SUBJ:Aristotle University of Thessaloniki"

την οποία αντικατέστησα πριν πολύ καιρό με ένα αλφαριθμητικό κωδικό που μου έδωσε το NOC γιατί δεν μπορούσα να συνδεθώ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Επαναφέρω το thread γιατί σήμερα που αποφάσισα να ξαναασχοληθώ (λόγω...Σεπτέμβρη) βρήκα τη λύση εδώ και δούλεψε μια χαρά. Ευχαριστώ πολύ τον hikiko που έδωσε λύση στο blog του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...