Προς το περιεχόμενο

προβλημα με ubuntu 8.10!!!!


nikosk22

Προτεινόμενες αναρτήσεις

@iant

Δεν ειμαι τοσο σιγουρος για το ποσο αναγκαιος ειναι ενας πυρηνας νεοτερος του 2.6.24 για εναν επεξεργαστη, αλλα για να σου δουλευει κανονικα, τοτε δεν πρεπει να παιζει και μεγαλο ρολο. Για το chipset ομως ειναι αναγκαιος γιατι αλλιως δεν βλεπει σκληρους να προχωρησει την εγκατασταση κλπ.

 

Κατι ακομα που ενισχυει το γεγονος οτι εχει μεγαλυτερη σημασια το chipset απο τον επεξεργαστη, αλλα ειναι ψιλοασχετο με linux.

Σε μητρικη με P35 chipset (gigabyte P35-DS3L) εβαλα εναν E7300 και περιμενα με αγωνια να δω πως θα αντιδρασει και τι θα ζητησει. Ουτε "press f1 to continue", ουτε "upgrade bios", ουτε τιποτα. Η μητρικη τον δεχτηκε κανονικοτατα και δεν εκανε το παραμικρο σε κανενα λειτουργικο.

 

Σε ένα άλλο PC πρόσφατα έβαλα 8.04 . Δεν είδε το LAN ...

Ήταν με E5300 , P45 (ASUS P5Q SE) . Δεν είχα χρόνο για το ψάξιμο , αλλά μετά είδα πως υπάρχει θέμα με το ASUS P5Q ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μητρικες της asus εχουν συνηθως καποιο τσιπακι της atheros για το δικτυο. Δες μηπως ειναι αυτο. Ειχα περασει τα πανδεινα για να κανω να δουλεψει το lan σε ενα server με debian. Τελικα πηρα μια αλλη καρτα δικτυου με realtek τσιπακι και ησυχασα.

 

Για το p45 της μητρικης...

Μηπως ειχες απενεργοποιησει το achi mode για το sata καναλι?

Γιατι εκει εμπλεκεται το ich10.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναλεω για 6η φορα αυτο το μηνα...

 

xorg 1.5 (που εχει το ubuntu 8.10) + fglrx (ο driver κλειστου κωδικα απο την ati) = προβλημα!

 

Εχω εισηγηθει και να γινει sticky.

ΔΕΝ βαζουμε ubuntu 8.10 αν εχουμε ati. ΔΕΝ δουλευει.

 

@nikosk22

Αν εχεις το χρονο, δες τα διαφορα posts μου πανω σε παρομοια θεματα με ati και ubuntu 8.10.

 

Μην τα κανουμε και τραγικά, με τους τελευταίους catalyst μια χαρά δουλευεί. Μόνο το switch user module κρεμαεί τον x αλλά, ολά τα αλλά μια χαρά δουλευουν.

 

Το ιδίο και με τους αμέσως προήγουμενους catalyst.

 

Το πρόβλημα ήταν στους drivers από τα repository του ubuntu.

 

οπότε βάζουμε και ubuntu 8,10 με ati και amd latest catalyst drv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...