Προς το περιεχόμενο

nvidia drivers 180.35 και "κροπάρισμα" στην οθόνη


poscaman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα.

 

εχω συνδεσει το htpc που στηνω μεσω hdmi με την τηλεοραση μου.το pc εχει την GeForce 7100/nForce 630i GPU και τους τελευταιους drivers της nvidia (180.35).Η τηλεοραση ειναι HD Ready, υποστηριζει 1080i.

 

Το προβλημα ειναι το εξης.Με vesa drivers στην tv εχω μαυρες μπαρες στις 4 διαστασεις (πανω-κατω-δεξια-αριστερα).Αντιθετως με nvidia drivers συμβαινει το αντιθετο.Μου "τρωει" απο την εικονα περιπου 1,5 εκ. παλι και στις 4 διαστασεις.δεν εχει καμμια σχεση με αναλυση, γιατι το ιδιο προβλημα εμφανιζεται και στις 2 περιπτωσεις σε ολες τις δυνατες αναλυσεις.

 

Υποψιαζομαι οτι εχει να κανει με το

HorizSync 47.0 - 47.7

VertRefresh 60.0 - 60.1

που βρισκεται στο xorg.conf. Δεν μπορω να βρω ομως edid για την τηλεοραση μου.Χαος...

 

 

επισυναπτω το xorg.conf μου

xorg.conf.txt

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν χρησιμοποιήσεις την HDMI αλλά την DB-15 (ή την DVI) κάνει το ίδιο; Από το DB-15 νομίζω ότι μεταφέρονται και πληροφορίες για την οθόνη. Οπότε κάνε backup το υπάρχον xorg.conf και μετά φτιάξε ένα νέο με κάποιο tool.

 

Επίσης δοκίμασε να ξεκινήσεις χωρίς καθόλου xorg.conf. Kαι DB-15 και σε HDMI.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κάρτα σου δουλεύει μια χαρά, απλά κάνει λίγο overscan.

Η παρακάτω είναι δοκιμασμένη λύση. Σου δημιουργεί μια custom ανάλυση λίγο μικρότερη από την κανονική.

 

Αν έχεις windows μπορείς με το pwerstrip να τραβήξεις την είκονα όσο θέλεις με τα εργαλεία που έχει. Στη συνέχεια αποθηκεύεις το mode που σε μορφή για linux και το προσθέτεις στο Section "Screen" - SubSection "Display".

 

 

Αν θες απλά το edid για την τηλεόραση σου δοκίμασε το get-edid, read-edit και μετά πές στο driver να χρησιμοποιεί αυτά

ftp://download.nvidia.com/XFree86/Linux-x86/177.78/README/appendix-b.html#CustomEDID

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια σας.

Αν και το προβλημα παραμενει, αποφάσισα να μην ασχοληθω μαζί του... για αυτες τις μερες.Γιατι;

 

Απλούστατα, το πρόβλημα υπήρχε με το htpc μου (δες υπογραφη). Και λύθηκε με εναν πολυ απλο τρόπο. Τo XBMC υποστηρίζει zoom. το έβαλα λοιπόν κι εγώ στο -6% και ησύχασα. Προσωρινα.

 

Θα μαζεψω 3-4 ακόμα προβληματάκια και θα κάνω ένα ντου για φτιαξιμο. Προσωρινα, εχω λιωσει στις ταινιες. :P (ειναι και καρναβαλι εκει εξω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...