Προς το περιεχόμενο

Format στο Ubuntu???


Bill_cs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Θα ήθελα την πολύτιμη βοήθεια σας σε ένα δύσκολο για μένα θέμα που με ταλαιπωρεί καιρό...Στον υπολογιστή μου έχω κάνει εγκατάσταση τα Ubuntu (8.10 intrepid ibex) και θέλω να κάνω fοrmat για να εγκαταστήσω τα Windows Xp.Δυστυχώς,όμως,για κάποιον παράξενο λόγο δεν γίνεται να κάνω format καθώς δεν εμφανίζεται ο σκληρός μου δίσκος(maxtor 6B160mo).Tί μπορώ να κάνω γι'αυτό??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μας λίγες πληροφορίες παραπάνω...Στον υπολογιστή σου υπάρχει μόνο το ubuntu? Ο σκληρός δίσκος είναι ενιαίος ή τον έχεις χωρίσει σε partitions?

Για εμένα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις αντίγραφα από όσα αρχεία χρειάζεσαι και να κάνεις το format από Dos αφού εισάγεις το cd με την έκδοση των windows που θες να εγκαταστήσεις...

Έχεις εγκαταστήσει πάλι Windows?

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

http://support.microsoft.com/kb/316941

 

ρίξε μια ματιά στο 4!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δώσε μας λίγες πληροφορίες παραπάνω...Στον υπολογιστή σου υπάρχει μόνο το ubuntu? Ο σκληρός δίσκος είναι ενιαίος ή τον έχεις χωρίσει σε partitions?

Για εμένα αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να πάρεις αντίγραφα από όσα αρχεία χρειάζεσαι και να κάνεις το format από Dos αφού εισάγεις το cd με την έκδοση των windows που θες να εγκαταστήσεις...

Έχεις εγκαταστήσει πάλι Windows?

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

http://support.microsoft.com/kb/316941

 

ρίξε μια ματιά στο 4!

 

 

Ναι,στον υπολογιστη μου εχω πλεον μονο Ubuntu.Οταν ειχα και Windows,ειχα κανει partition στον δισκο μου σε δυο μερη :ενα που περιειχε τα Windows και ενα που περιειχε τα Ubuntu.Το 4 που μου επισημανατε ειναι αυτο που ακολουθησα και μου εμφανισε το προβλημα...Στον πινακα των διαμερισματων εμφανιζει πως δεν υπαρχουν διαμερισεις και αν πατησω Enter εμφανιζει μπλε οθονη με απειρα συμβολα που δεν βγαζουν νοημα και δεν μπορω να κανω κατι αλλο απο εκει και περα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τα windows ήταν προεγκατεστημένα στον υπολογιστή σου;

Αν ναι, τότε μάλλον η εγκατάσταση των XP δεν αναγνωρίζει τον controller του δίσκου που 99% είναι sata. Δοκίμασε με το nlite να περάσεις μέσα στην εγκατάσταση των XP του drivers και να δημιουργήσεις ένα νέο cd. Αν θες λεπτομέρεις μπορείς να ανατρέξεις ψάχνοντας στα αντιστοιχα threads των windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τα windows ήταν προεγκατεστημένα στον υπολογιστή σου;

Αν ναι, τότε μάλλον η εγκατάσταση των XP δεν αναγνωρίζει τον controller του δίσκου που 99% είναι sata. Δοκίμασε με το nlite να περάσεις μέσα στην εγκατάσταση των XP του drivers και να δημιουργήσεις ένα νέο cd. Αν θες λεπτομέρεις μπορείς να ανατρέξεις ψάχνοντας στα αντιστοιχα threads των windows.

 

 

 

Μπορειτε να με βοηθησετε λιγο περισσοτερο ?Δεν μπορω στα Ubuntu να εγκαταστησω το nlite δυστυχως...Λογικα αυτο ειναι το προβλημα,δηλαδη οτι μαλλον ηταν προεγκατεστημενα τα windows.Μπορειτε να μου πειτε λιγο πιο αναλυτικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχών θα πρέπει να βρείς κάποιον που να έχει windows xp και μέσω αυτού να κάνεις την όλη διαδικασία. Εγκατάσταση nlite προσθήκη drivers κλπ.

Εναλλακτικά κοίτα στο bios του υπολογιστή ίσως υπάρχει κάποια επιλογή για τον sata controller που να τον προσωμοιώνει με IDE ή κάπως έτσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς,όμως,για κάποιον παράξενο* λόγο δεν γίνεται να κάνω format καθώς δεν εμφανίζεται ο σκληρός μου δίσκος(maxtor 6B160mo).Tί μπορώ να κάνω γι'αυτό??

 

προσοχή ακολουθεί επικύνδινη διαδικασία

*τα windows δεν "βλέπουν" τα partitions του Linux

βάλε το live cd του ubuntu και "τρέξε" το Linux

βρές το πρόγραμμα gparted σε κάποιο menu ή τρέξτο απο τερματικό

 

άν ξέρεις σε ποιό patition θέλεις να περάσεις windows, τότε διαγράφεις αυτό το partition, αφού σώσεις οτι αρχεία σ' ενδιαφέρουν

 

βγαίνεις απο το Linux και ξεκινάς το pc με το (νόμιμο) cd των xp

πιστεύω θα "βλέπει" το μέρος του δίσκου που έχει απελευθερωθεί και επομένως θα πρέπει να γίνεται η εγκατάσταση των xp

 

αισιόδοξο σενάριο (για τα windows, όχι για το Linux:mrgreen:)

εφ' όσον όλος ο δίσκος έχει ubuntu, και θέλεις να το σβήσεις

δεν υπάρχει πρόβλημα

διαγράφεις απο το gparted όλα τα partitions

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχών θα πρέπει να βρείς κάποιον που να έχει windows xp και μέσω αυτού να κάνεις την όλη διαδικασία. Εγκατάσταση nlite προσθήκη drivers κλπ.

Εναλλακτικά κοίτα στο bios του υπολογιστή ίσως υπάρχει κάποια επιλογή για τον sata controller που να τον προσωμοιώνει με IDE ή κάπως έτσι

 

Μήπως μπορεί να βάλει τα XP μέσω VirtualBox και να κάνει την δουλεία του από εκεί;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσοχή ακολουθεί επικύνδινη διαδικασία

*τα windows δεν "βλέπουν" τα partitions του Linux

βάλε το live cd του ubuntu και "τρέξε" το Linux

βρές το πρόγραμμα gparted σε κάποιο menu ή τρέξτο απο τερματικό

 

άν ξέρεις σε ποιό patition θέλεις να περάσεις windows, τότε διαγράφεις αυτό το partition, αφού σώσεις οτι αρχεία σ' ενδιαφέρουν

 

βγαίνεις απο το Linux και ξεκινάς το pc με το (νόμιμο) cd των xp

πιστεύω θα "βλέπει" το μέρος του δίσκου που έχει απελευθερωθεί και επομένως θα πρέπει να γίνεται η εγκατάσταση των xp

 

αισιόδοξο σενάριο (για τα windows, όχι για το Linux:mrgreen:)

εφ' όσον όλος ο δίσκος έχει ubuntu, και θέλεις να το σβήσεις

δεν υπάρχει πρόβλημα

διαγράφεις απο το gparted όλα τα partitions

.

 

 

Μια ερώτηση πάνω σε αυτό: Τα partitions του σκληρού δεν διαγράφονται καθώς εμφανίζουν το σημαδάκι του κλειδωμένου.Υπάρχει κάποια ιδέα για το πως θα τα διαγράψει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σηματακι της κλειδαριας που εμφανιζεται αριστερα απο το καθε partition στο gparted δηλωνει οτι το partition ειναι mounted εκεινη τη στιγμη, οχι οτι εχει καποιο προβλημα!

 

Για προβληματα και προειδοποιησεις υπαρχει το >>:shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...