Προς το περιεχόμενο

Απορίες για dual boot με ubuntu


remalis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω έναν asus φορητό με τα εκής χαρ.:

 

Intel® Core™2 Duo Processor T5250

ATI Mobility™ Radeon® XPRESS 1100

1Gb DDR2 667 MHz SDRAM

 

με svista και θέλω να κάνω dual - boot. Να βάλω τα 64bita καλύτερα ε??

 

Και επίσης αν μπορεί κανείς να μου πει πόσο χώρο να αφήσω για το partition που θα περάσω Ubuntu. Επειδή ο σκληρός είναι 160 σκέφτομαι 15-20Gb. Είναι αρκετά?

Και να κάνω guided partition ή μπορεί κάποιος να μου πει ακριβώς πόσο swap κλπ??

 

ευχαριστώ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλη:

Το να βαλεις ubuntu 8.10 (που εχει τον xorg 1.5) με ati σαν καρτα γραφικων δεν ειναι καλη ιδεα. Θα ταλαιπωρηθεις πολυ για να δουλεψει κανονικα, και αν δουλεψει.

Βαλε 8.04 να δεις αν σου αναγνωριζει ολο το hardware με την μια. Αυτο αν θες να μεινεις σε ubuntu παντα, αλλιως υπαρχουν και αλλες διανομες.

 

Και ναι, 20GB ειναι υπεραρκετα για linux.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασες κανένα LiveCD και σου παίζει κανονικά;

Επειδή έχεις ATI ρωτάω ..

 

Ρίξε μια ματιά εδώ : Δημιουργία dualboot Ubuntu-Windows

Εκεί τα νούμερα είναι πλασματικά. Λέω για το swap να βάλεις κανένα 2Gb.

Θα φτιάξεις χωριστά Home (/home) και Root (/);

Συνολικά θα έλεγα κανένα 25-30 Gb...

Αν χώρια τα κάνεις :

/ - 10 Gb

/home - 20 Gb

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

swap μπορεις και να μην φτιαξεις, αλλα βαλε οσο 1- 1.5 φορες οσο η μνημη σου

 

Προσωπικά σε όλα τα installations μου χρησιμοποιώ swap dedicated partition με μέγεθος 2x RAM size.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχήν καλά , ευχαριστώ για τις πολλές και γρήογορες απαντήσεις..

Βασικά έχω ξαναπεράσει ubuntu σε άλλα 2 pc (7.04 και 8.10) αλλά με nvidia.

 

καλυτερα να βαλεις τα 32bit. Ποσο μαλλον αν ειναι και η πρωτη φορα που ασχολεισαι με διανομη Linux

 

γενικά τι προβλήματα μπορεί να αντιμετωπίσω σε σχέση με τα 32??

 

Συμβουλη:

Το να βαλεις ubuntu 8.10 (που εχει τον xorg 1.5) με ati σαν καρτα γραφικων δεν ειναι καλη ιδεα. Θα ταλαιπωρηθεις πολυ για να δουλεψει κανονικα, και αν δουλεψει.

Βαλε 8.04 να δεις αν σου αναγνωριζει ολο το hardware με την μια. Αυτο αν θες να μεινεις σε ubuntu παντα, αλλιως υπαρχουν και αλλες διανομες.

Δοκίμασες κανένα LiveCD και σου παίζει κανονικά;

Επειδή έχεις ATI ρωτάω ..

Γενικά ξέρω ότι με ΑΤΙ παίζουν πρόβλημα και γιαυτο όταν έψαχνα φορητό το 2ο πράγμα που κοίταζα (μετά τον επεξεργαστή) ήταν να έχει nvidia αλλά βρήκα προσφορά και ετσι πήρα με ΑΤΙ. Λέτε να έχω πρόβλημα γενικά ? γιατί ότι δεν θα χρησιμοποιώ effects το έχω δεδομένο.

Πως μπορώ να το τεστάρω σίγουρα πριν κάνω εγκατάσταση. Από live cd πως θα το δω ακριβώς??

είδα και αυτό

http://ubuntuforums.org/showthread.php?t=906288

Προσωπικά σε όλα τα installations μου χρησιμοποιώ swap dedicated partition με μέγεθος 2x RAM size.

Δλδ να κάνω manual το partinioning έτσι? Γιατί τις προηγούμενες 2 φορές τοχα κάνει guided και δεν είχα πρόβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οταν ειχα πρωτοχρησιμοποιησει linux ειχα ρωτησει ακριβως την ιδια ερωτηση, η απαντηση αφορουσε προβληματα με το flash player.

 

Καλυτερα να κανεις manual partitioning καθως θα καταλαβεις καλυτερα καποια πραγματα και αφου δεν ειναι η πρωτη φορα σου ειναι μια καλη ευκαιρια να προχωρησεις παρακατω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά γενικά επειδή η ταχύτητα που θα κερδίζεις από 64bit είναι αρκετά μεγάλη (έτσι νομίζω τουλάχιστον) δεν είναι καλύτερα να βάλω 64? Ή θα έχω πολύ μεγάλα προβλήματα??

 

Από τι κατάλαβα να βάλω τα 8.04 καλύτερα ε?? Για να είμαι σίγουρος ότι θα μάλλον θα τρέχει με την ΑΤΙ.

 

Άρα αν κατάλαβα καλά για τα partition να κάνω τα εξής:

1)Απο τα windows να μικρύνω το 1 partition τόσο όσο θέλω να περάσω τα linux (20Gb)

2)Βάζω το cd, κάνω εγκατάσταση και όταν φτάσω στα partitions να φτιάξω 2 από τον αδιάθετο χώρο.

1 swap (με 4γιγα , γιατί σκοπέυω να βάλω άλλο 1 γιγα μνήμη) και τον υπόλοιπο χώρο ext3 με /.

Σωστά?

Θα φτιάξεις χωριστά Home (/home) και Root (/);

Τώρα το ξαναείδα. Τι διαφορά έχει αν θα τα βάλω όλα σε Root ή σε Home και Root???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τον ιδιο λογο που κρατας τα αρχεια σου σε διαφορετικο partition απο τα windows

 

οσον αφορα για τα πλεονεκτηματα των 64bit περα απο το να εχεις μεγαλυτερη απο 4GB Μνημη καλυτερα να σου πει καποιος που τα χρησιμοποιει γιατι εγω μονο θεωριες μπορω να σου πω για την ωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α δλδ το root είναι εκεί που θα εγκαθιστώνται(!) τα πάντα και Home κάτι σαν Τα έγγραφά μου κλπ.?

 

Για τα 64bit πάντως έτσι όπως το σκέφτομαι , το πιο απλο:

κάνω ένα simulation στο simulink άμα ο επεξεργαστής κάνει πολύ παραπάνω πράξεις το δευτερόλεπτο , το simulation θα γίνεται σε αντίστοιχα λιγότερο χρόνο. Έτσι δεν είναι. Θέλω να πω ότι εκεί που χρειάζεται ισχύ επεξεργαστή θα βοηθάει πολυ ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα αν κατάλαβα καλά για τα partition να κάνω τα εξής:

1)Απο τα windows να μικρύνω το 1 partition τόσο όσο θέλω να περάσω τα linux (20Gb)

2)Βάζω το cd, κάνω εγκατάσταση και όταν φτάσω στα partitions να φτιάξω 2 από τον αδιάθετο χώρο.

1 swap (με 4γιγα , γιατί σκοπέυω να βάλω άλλο 1 γιγα μνήμη) και τον υπόλοιπο χώρο ext3 με /.

Σωστά?

Τώρα το ξαναείδα. Τι διαφορά έχει αν θα τα βάλω όλα σε Root ή σε Home και Root???

 

1. ΣΩΣΤΑ !!

2. ΣΩΣΤΑ !! Αλλα το swap φτιάξε τελευταίο ! Για το μελλοντικό resize...

Και σύνολο (RAM+swap) παίζει ρόλο !!!

Μην το κάνεις πολύ μεγάλο - θα μείνει αχρησιμοποίητο...

 

Και όπως είπαν, για την ευκολία σου να βάλεις χωριστά Home (/home) & Root (/).

Στο Home θα κρατάει ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις και στο Root το σύστημα!

Παίρνοντας μετά copy το Home παίρνεις μαζί και ΟΛΕΣ τις ρυθμίσεις!!!!

 

Καταλήγουμε στη εξής σειρά τον partitions:

1. windows

2. Home (/home)

3. Root (/)

4. swap - 2 G αρκετό θα είναι...

 

Από τι κατάλαβα να βάλω τα 8.04 καλύτερα ε?? Για να είμαι σίγουρος ότι θα μάλλον θα τρέχει με την ΑΤΙ.

Δες και το Kubuntu 8.04 .

Ubuntu --> Gnome

Kubuntu --> KDE

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ωραία ευχαριστώ

 

έχει διαφορά για το αν θα έχω αν θα έχω προβλημα με την κάρτα γραφικών τον αν θα είναι gnome ή KDE? Ή το λες γενικότερα για τα προτερήματα που έχει το καθένα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την κάρτα γραφικών το ίδιο είναι - τον ίδιο κορμό έχουν!

Διαφέρουν σε γραφικό περιβάλλον!!! Επίσης μπορείς να βάλεις τα προγράμματα ενός στον άλλο!!! Π.Χ. εγώ στο Kubuntu το πρώτο που βάζω είναι το synaptic!! Μετά βάζω και το "Add/Remove programs" του Gnome...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...