Προς το περιεχόμενο

Programs Shortcut


ntg_net

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω κανει εγκατασταση (με πολυ κοπο) το PC-BSD και το Arch σε ενα PC.

Και τα 2 εχουν τον καινουριο KDE , γινεται μετα απο καθε εγκατασταση να βαζει συντομευση στο Start menu ?

 

Δηλαδη πχ απο Arch δινω

pacman -S gimp

οκ το εκανα εγκατασταση , τωρα κα8ε φορα πρεπει να πηγαινω απο console or launcher και να γραφω gimp ? δεν γινεται να το κανω συντομευση ?

 

Επισης με τον ηχο στο Arch εχω προβλημα.

εκανα

pacman -S alsa-lib alsa-utils alsa-oss

αλλα δεν παιζει καλα (σαν παρασιτα).

 

Και το πιο σημαντικο ...

Πως δουλευετε ολοι σας στα Linux

για να στησετε το μηχανιμα εχετε ενα πακο σημειωσεις με τις εντολες και τις διαφορες ονομασιες των προγραμματων ?

Τα εχετε σε ενα flash ολα αποθηκευνα σε scripts ?

Γιατι εγω για να τα βαλω τα 2 OS εγραψα 1000 εντολες. Συνολικα κυριως στο Αrch κανεις τοση ωρα για ενα pc οσο 8α εκανα να βαλω 50 XP ή να στησουμε ενα server με ολα τα comfor

 

Δεν τα λεω κακοπροαιρετα απλα ετσι ειναι.

 

Τα παραπανω τα 2 OS τα εχω στο 1ο Δισκο του PC και στο 2ο εχω XP και 2003 Server.

Και το PC-BSD και το Arch σερνονται σε σχεση μετα τα XP και τα 2003. Πρεπει να απενεργοποιησω τιποτα στο KDE ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης με τον ηχο στο Arch εχω προβλημα.

εκανα

pacman -S alsa-lib alsa-utils alsa-oss

αλλα δεν παιζει καλα (σαν παρασιτα).

 

Arch Beginners Guide, το διάβασες?

 

Και το πιο σημαντικο ...

Πως δουλευετε ολοι σας στα Linux

για να στησετε το μηχανιμα εχετε ενα πακο σημειωσεις με τις εντολες και τις διαφορες ονομασιες των προγραμματων ?

 

Προσωπικά έχω τυπωμένο το installation guide, και ειδικά την πρώτη φορά που έκανα εγκατάσταση με πήρε αρκετή ώρα.

Σημειώσεις κρατάω μερικές φορές. Αλλά δεν είναι τραγικά τα πράγματα.

Π.χ. Άν θέλεις έναν torrent client και δε θυμάσαι πώς λέγεται, μπορείς να εκτελέσεις pacman -Ss torrent

 

Γιατι εγω για να τα βαλω τα 2 OS εγραψα 1000 εντολες. Συνολικα κυριως στο Αrch κανεις τοση ωρα για ενα pc οσο 8α εκανα να βαλω 50 XP ή να στησουμε ενα server με ολα τα comfor

 

Δεν τα λεω κακοπροαιρετα απλα ετσι ειναι.

έτσι είναι βέβαια. Όταν κάτι το κάνεις για πρώτη φορά είναι χρονοβόρο και δύσκολο.

Άν στήσεις 40 φορές το arch θα σου φαίνεται παιχνίδι.

 

Τα παραπανω τα 2 OS τα εχω στο 1ο Δισκο του PC και στο 2ο εχω XP και 2003 Server.

Και το PC-BSD και το Arch σερνονται σε σχεση μετα τα XP και τα 2003. Πρεπει να απενεργοποιησω τιποτα στο KDE ?

 

To KDE 4 εκτός του ότι δεν έχει ωριμάσει πλήρως ακόμη, είναι το πιο βαρύ DE. Δοκίμασε το KDEmod του Arch αν θες οπωσδήποτε KDE.

 

Πάντως στην παρούσα φάση το Gnome είναι πολύ πιο stable και ελαφρύ.

 

Φυσικά μπορείς να δοκιμάσεις και Xfce, Lxde, σκέτο openbox, xmonad, awsome, κλπ. κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το kde4 εχει σε καποιο υπομενου μια εφαρμογη που λεγεται "menu updater", δοκιμασε την.

Αυτο που λες το κανει και με kde εφαρμογες, ποσο μαλλον με gnome.

 

2) Αναλογα με την καρτα που εχεις, μηπως πρεπει να κανει blacklist καποιο module?

 

3) Το arch δεν ειναι σε καμια περιπτωση διανομη που σου δινει τα παντα ετοιμα. Αυτο ειναι που σου επιτρεπει να κανεις τα παντα οπως θες.

 

4) Δοκιμασε να απενεργοποιησεις το nepomuk και το strigi απο το να τρεχουν μαζι με το kde4 για να το κανεις πιο σβελτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και το πιο σημαντικο ...

Πως δουλευετε ολοι σας στα Linux

για να στησετε το μηχανιμα εχετε ενα πακο σημειωσεις με τις εντολες και τις διαφορες ονομασιες των προγραμματων ?

Τα εχετε σε ενα flash ολα αποθηκευνα σε scripts ?

Γιατι εγω για να τα βαλω τα 2 OS εγραψα 1000 εντολες. Συνολικα κυριως στο Αrch κανεις τοση ωρα για ενα pc οσο 8α εκανα να βαλω 50 XP ή να στησουμε ενα server με ολα τα comfor

Στην αρχή έτσι είναι, όμως όταν εξοικειωθείς αρκετά θα δεις ότι η εγκατάσταση του Linux είναι πιο ευέλικτη, μπορεί να γίνει πολύ πιο γρήγορα και επιτρέπει διάφορες ενδιαφέρουσες ευκολίες (π.χ. θα μπορούσες να εκκινήσεις 100 headless μηχανήματα μέσω bootp και να πραγματοποιήσεις την εγκατάσταση ταυτόχρονα και στα 100, φτιάχνοντας την ίδια ώρα raid arrays, logical volumes, encryption layers και καφέ, και περνώντας αυτόματα έπειτα κάποια configuration templates).

 

Επίσης η εγκατάσταση είναι κάτι που κανονικά γίνεται μια φορά. Αφού εξοικειωθείς, είναι μάλλον απίθανο να συμβεί κάτι τόσο αδιόρθωτο ώστε να είναι πιο συμφέρον να κάνεις νέα εγκατάσταση από το να διορθώσεις το πρόβλημα.

 

Αυτή τη στιγμή έχω 2 εγκαταστάσεις ~5 ετών (up-to-date, όχι παρατημένα μηχανήματα που απλά παίζουν). Η μία μάλιστα εκτός από -δε ξέρω κι εγώ πόσα- major upgrades και rebuilds της glibc, του gcc και των άλλων βασικών υποσυστημάτων, έχει υποστεί εγκαταστάσεις/απεγκαταστάσεις αμέτρητων εφαρμογών, πολλές από τις οποίες beta ή development snapshots και migrations σε διάφορα filesystems -ακόμη και σε reiser4-. Έχει χρειαστεί βέβαια να εκκινήσω από bootable cds για να λύσω κάποιο πρόβλημα, αλλά όχι να κάνω νέα εγκατάσταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Το kde4 εχει σε καποιο υπομενου μια εφαρμογη που λεγεται "menu updater", δοκιμασε την.

 

Δεν τα περναει ολα , γινεται χειροκινιτα ? πως ?

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

 

Προσωπικά έχω τυπωμένο το installation guide, και ειδικά την πρώτη φορά που έκανα εγκατάσταση με πήρε αρκετή ώρα.

Σημειώσεις κρατάω μερικές φορές. Αλλά δεν είναι τραγικά τα πράγματα.

Π.χ. Άν θέλεις έναν torrent client και δε θυμάσαι πώς λέγεται, μπορείς να εκτελέσεις pacman -Ss torrent

 

 

Το ιδιο εχω κανει ,εχω τυπωσει 5-6 sticky απο διαφορα forums και βλεπω απο κει και κανω. Απλα ειναι χρονοβορα διαδικασια αν και το Arch το εχω κανει 10-15 φορες (την πρωτη φορα 6 ωρες , την τελαυταια 20 λεπτα και τωρα παω για νεα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα 2 εχουν τον καινουριο KDE , γινεται μετα απο καθε εγκατασταση να βαζει συντομευση στο Start menu ?

 

Δηλαδη πχ απο Arch δινω

pacman -S gimp

οκ το εκανα εγκατασταση , τωρα κα8ε φορα πρεπει να πηγαινω απο console or launcher και να γραφω gimp ? δεν γινεται να το κανω συντομευση ?

Και σε μένα δεν ανανεώνει αυτομάτως το μενού σε όσα πακέτα δεν είναι του kde4. Δοκίμασε να δώσεις "kbuildsycoca4" στην κονσόλα. Πληροφορίες με "man kbuildsycoca4".

Αν δεν ανανεωθεί έτσι, τότε logout - re-login.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα αλλο χαζο που μου κανει ειναι :

Δινω πχ pacman -S nvidia

και βγαζει error: 'nvidia' not found in sync db

οχι μονο για nvidia γενικα

δικτυο εχω κανονικα εκανα παρολα αυτα και ενα /etc/rc.d/network restart

την αλλη μερα ολα καλα , αλλες παλι τπτ.

Ειναι down ο server ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>pacman -Suy

(συγχρονισμο δηλαδη) κανιε κανονικα?

Βασικα εκανα -pacman sy εκανε ενα upgrade - pacman su δεν κανει βγαζει error

 

tnx μετα απο αυτο εστρωσε αλλα πηγε σε αλλο προβλημα.Ειχα μια ATI και εβαλα μια nvidia 6200 , κανω τωρα pacman -R libgl και δεν το κανει. Αν παλι κανω pacman -S nvidia μου ζηταει να κανω remove το libgl

 

Eπισης κατεβασα και το kde & gnome , πως ξεκιναω το κα8ενα απο console ?

και για auto το βαζω στο /etc/rc.conf -> daemons (syslog-ng !hotplug hwd network netfs crond dbus hal ???) (στην αρχη στα ??? = kdm)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για gnome πως ενημερωνω τις συντομευσεις ? (επειδη αντικατεστησα το Arch με το Ubuntu κατα την αναζητηση)

 

Μπορω να το κανω οπως θελω οπως στα windows ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...