Προς το περιεχόμενο

Πρωτοφανής σύγκρουση αμερικανικού και ρωσικού δορυφόρου στο διάστημα


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
Παιζει να ειμαστε και οι πιο βρωμιαριδες ολου του Γαλαξια... (Aliens exists...:P)

 

δεν πειράζει φοράμε κολώνια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μου θυμιζει το ανεκδοτο με τον αμερικανο και τον ρωσο στο διαστημα που συζητανε για το οτι κοστισε 2 εκ $ να φτιαχτει στηλο που εγραφε σε μηδενική βαρύτητα.... και ο ρωσος απλα εγραφε με μολυβι.

 

Ετσι κι εδω, Αμερικη και Κινα κανουν επιδείξεις αντι-δορυφορικών οπλικων συστηματων εκατονταδων εκ $ και η Ρωσια τους λεει

"Πληρωνετε μαλακες, εγω απλα στελνω εναν παλιο μου πανω στον δικο σας, ειναι και τσαμπα, φενετε και σαν ατυχημα"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια φωτό από πάνω μας να δεις τι παίζει....

satellites_wideweb__470x331,0.jpg

υπολογίζονται στις 2500 τα διαφορα (δορυφόροι και σκουπίδια) που είναι σε τροχιά γύρο από τι γη.

αυξάνονται κατά περίπου 100 κάθε χρόνο

 

Τσου κοντα στις 5000 ειναι ;)

Παντως η εικονες ειναι γραφικα και δεν αντιπροσοπευουν την πραγματικότητά ακομα και 50χιλιαδες δορυφόρους να ειχαμε δεν θα φαινονται ετσι :P

 

Και plz μην λετε οτι θελετε περι κινας αμερικης και ρωσιας ολοι αυτοι αμα γνωριζετε συνεργάζονται για να στειλουν τους 1τους ανθρωπους στον πλανητη αρη ;)

 

Η θα εγινε αυτο που λενε η πολυ απλα κατι θα περασε ufo θες οπως θελεις πες το και τα μαμισε :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμιζει το ανεκδοτο με τον αμερικανο και τον ρωσο στο διαστημα που συζητανε για το οτι κοστισε 2 εκ $ να φτιαχτει στηλο που εγραφε σε μηδενική βαρύτητα.... και ο ρωσος απλα εγραφε με μολυβι.

 

Ετσι κι εδω, Αμερικη και Κινα κανουν επιδείξεις αντι-δορυφορικών οπλικων συστηματων εκατονταδων εκ $ και η Ρωσια τους λεει

"Πληρωνετε μαλακες, εγω απλα στελνω εναν παλιο μου πανω στον δικο σας, ειναι και τσαμπα, φενετε και σαν ατυχημα"

 

 

χ0α0χ0αχ0α0χ0χ0α...Καλό καλό!!

http://www.youtube.com/watch?v=3drPgq-0VH0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στο 2ο post υπάρχει link που περιγράφει αναλυτικά την κατάσταση και το τι δείχνουν αυτές οι εικόνες.

 

 

 

Και σαν να μην έφταναν οι επιπτώσεις από την μόλυνση στον πλανήτη, άρχισαν τα παρατράγουδα από τα διαστημικά σκουπίδια

 

 

 

The debris objects shown in the images are an artist's impression based on actual density data. However, the debris objects are shown at an exaggerated size to make them visible at the scale shown.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά στο 2ο post υπάρχει link που περιγράφει αναλυτικά την κατάσταση και το τι δείχνουν αυτές οι εικόνες.

 

Έτσι, δεν διαβάζουμε κλασικά εικονογραφημένα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως η εικονες ειναι γραφικα και δεν αντιπροσοπευουν την πραγματικότητά ακομα και 50χιλιαδες δορυφόρους να ειχαμε δεν θα φαινονται ετσι :P

Σωστά, αλλιώς θα χε κάθε δορυφόρος μήκος γύρω στα 500 km... και 50.000 να ήταν δε θα φαινόταν απολύτως τίποτα.

Επίσης αν αναλογιστούμε ότι ο αριθμός των αεροπλάνων που πετούν ταυτόχρονα είναι πολύ μεγαλύτερος, δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα αυτή τη στιγμή όσο λένε κάποιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να κανω ενα σεναριο?οι αμερικανοι ριξανε εναν κατασκοπευτικο δορυφορο και οι ρωσοι κατεριψαν με τη σειρα τους εναν αμερικανικο.star war begin.:P

 

Μπα εχω καλυτερο,

απλα ο αμερικανικος δορυφορος ετρεχε windows και κρασαραν :-)

 

(ελα να αρχισει η μαχη, μερες εχουμε... :-))

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα εχω καλυτερο,

απλα ο αμερικανικος δορυφορος ετρεχε windows και κρασαραν :-)

 

(ελα να αρχισει η μαχη, μερες εχουμε... :-))

 

 

γιατί winblows? επειδή είναι αμερικάνικα? δεν μπορούσε να φορά apple os ...και να κράσαρε? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί winblows? επειδή είναι αμερικάνικα? δεν μπορούσε να φορά apple os ...και να κράσαρε? :P

 

οτιδήποτε apple είναι τέλειο.... τέλος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω φαίνεται η τροχιά των 2 δορυφόρων

 

http://i39.tinypic.com/2vbk75z.gif

 

Στο μεταξύ όταν συμβαίνει αυτό η περιοχή εκείνη μαρκάρεται για πολλά χρόνια σαν off για την τοποθέτηση νέων δορυφόρων στο ίδιο τόξο. Επίσης πολλοί φοβούνται πως τα προιόντα της κρούσης θα δημιουργήσουν ένα ντόμινο effect και σε άλλους δορυφόρους που είναι ενεργοί. Στη ζώνη των γεωστατικών δορυφόρων υπάρχουν ήδη φόβοι για κάποιους που αποκλείνουν και έχουν εγκαταληφθεί, που θα μπορούσαν να δημιουργήσουν ζημιές σε άλλους. Παράδειγμα οι Astra 5A , Eutelsat W2M και DSP-23 που βρίσκονται όλοι στις 15 μοίρες και σιγά σιγά αποκλείνουν.

 

Και εδώ είναι μια ακόμα ανάλυση της κρούσης:

 

http://www.youtube.com/watch?v=_o7EKlqCE20

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...