Προς το περιεχόμενο

OS για torrentbox/seedbox?


Biull

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συμφωνώ με την πλειοψηφία.

 

Κάνε debian minimal install (όταν βγει η οθόνη που σου ζητάει τι μετα-πακέτα να εγκαταστήσει, πχ desktop, server, etc απεγκατέστησε τα όλα ακόμα και το basic system).

 

Μετά δώσε

apt-get install openssh-server rtorrent screen

και κάνε google για:

1. πως να ασφαλίσεις τον ssh server (κατά προτίμηση με key)

2. πως να κάνεις setup τον rtorrent (στο http://libtorrent.rakshasa.no/ θα βρεις αναλυτικές πληροφορίες)

3. πως να εγκαταστήσεις και να κάνεις setup samba για δικτύωση με τα windows μηχανήματά σου.

 

Το αποτέλεσμα είναι να έχεις ένα headless server, θα συνδέεσαι μέσω ssh από το windows desktop σου για να κάνεις ότι ρυθμίσεις θες, θα έχεις ένα φάκελο στο windows μηχάνημα που το rtrorrent θα παρακολουθεί και όταν δει καινούργιο .torrent αρχείο θα κάνει αυτόματα download. (Στο δικό μου σύστημα ο φάκελος που παρακολουθεί το rtorrent είναι στο debian μηχάνημα, και δεν χρησιμοποιώ samba οπότε δεν ξέρω αν θα βλέπει τον samba φάκελο το rtorrent).

 

Επίσης με το debian θα μπορείς να κάνεις συντήρηση αυτού του συστήματος πάρα πολύ εύκολα.

 

Καλό googling, καλό διάβασμα και υπομονή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ με την πλειοψηφία.

 

Κάνε debian minimal install (όταν βγει η οθόνη που σου ζητάει τι μετα-πακέτα να εγκαταστήσει, πχ desktop, server, etc απεγκατέστησε τα όλα ακόμα και το basic system).

 

Μετά δώσε

apt-get install openssh-server rtorrent screen

και κάνε google για:

1. πως να ασφαλίσεις τον ssh server (κατά προτίμηση με key)

2. πως να κάνεις setup τον rtorrent (στο http://libtorrent.rakshasa.no/ θα βρεις αναλυτικές πληροφορίες)

3. πως να εγκαταστήσεις και να κάνεις setup samba για δικτύωση με τα windows μηχανήματά σου.

 

Το αποτέλεσμα είναι να έχεις ένα headless server, θα συνδέεσαι μέσω ssh από το windows desktop σου για να κάνεις ότι ρυθμίσεις θες, θα έχεις ένα φάκελο στο windows μηχάνημα που το rtrorrent θα παρακολουθεί και όταν δει καινούργιο .torrent αρχείο θα κάνει αυτόματα download. (Στο δικό μου σύστημα ο φάκελος που παρακολουθεί το rtorrent είναι στο debian μηχάνημα, και δεν χρησιμοποιώ samba οπότε δεν ξέρω αν θα βλέπει τον samba φάκελο το rtorrent).

 

Επίσης με το debian θα μπορείς να κάνεις συντήρηση αυτού του συστήματος πάρα πολύ εύκολα.

 

Καλό googling, καλό διάβασμα και υπομονή.

Thanks a lot για την απάντηση!

Αυτό θα κάνω και μάλιστα βρήκα το wtorrent το οποίο γαμεί κατά την γνώμη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks a lot για την απάντηση!

Αυτό θα κάνω και μάλιστα βρήκα το wtorrent το οποίο γαμεί κατά την γνώμη μου.

 

Nαι αλλα αποτι βλεπω το wtorrent θελει web browser με javascript οποτε πρεπει να σηκωσεις gui για να το δεις και αυτο σημαινει σηκωμα Xorg.Aν θες να παραμεινεις light θα προτεινα CLI torrent client οπως ο rtorrent.

 

You decide!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nαι αλλα αποτι βλεπω το wtorrent θελει web browser με javascript οποτε πρεπει να σηκωσεις gui για να το δεις και αυτο σημαινει σηκωμα Xorg.Aν θες να παραμεινεις light θα προτεινα CLI torrent client οπως ο rtorrent.

 

You decide!

 

Μπα, δεν χρειάζεται, web interface για το rtorrent είναι, όπως και το ntorrent. Για να σε διευκολύνει στην απομακρυσμένη διαχείριση.

 

Έχει κι οδηγίες για εγκατάσταση debian (χωρίς Xorg)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tritonas00: το web interface είναι για να το βλεπεις από το network σου!Είναι ότι καλύτερο υπάρχει για 1000000% headless seedbox!

 

@cassidy:Είσαι απίστευτος!Δεν το είχα δεί αυτό το tutorial!Εκπληκτικό!

THANKS A LOT!!!!!

 

@NoD: Φίλε μου δεν δουλεύει το link.;)

Πρέπει όμως να αφορά κάποιο File hosting?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok τώρα δουλεύει!

Να ρωτήσω κάτι, υπάρχει εντολή που να βλεπεις τα system resources σου σαν τον task manager των windows? (cpu/ram/pagefile/network etc)!

Σε terminal ετσι γιατί δεν έχω gui!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρήκα αυτό:

http://htop.sourceforge.net/index.php?page=downloads

Νομίζω είναι το καλύτερο!

Θέλω όλες τις πληροφορίες που μπορεί να σου δώσει ένασ task manager!

Ασχετο: Firewall antivirus και τέτοια θα χρειαστώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok τώρα δουλεύει!

Να ρωτήσω κάτι, υπάρχει εντολή που να βλεπεις τα system resources σου σαν τον task manager των windows? (cpu/ram/pagefile/network etc)!

Σε terminal ετσι γιατί δεν έχω gui!

 

top για τα processes.

 

Kαι free για να δείς τη χρήση ram/swap file

 

Για κάποια καλά monitoring tools τσέκαρε αυτό, εκεί που λέει για console.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...