Προς το περιεχόμενο

OS για torrentbox/seedbox?


Biull

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 63
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Ό,τι διανομή και να βάλει για αυτό που το θέλει δε θα δει διαφορά. Χωρίς γραφικό περιβάλλον και μόνο τα βασικά πόσο να θέλει... 300-500MB; Το δικό μου κατεβαστήρι λέει 700ΜΒ αλλά πραγματικά δε θυμάμαι πλέον τί πακέτα ακριβώς του έχω φορτώσει.

 

Ο torrent client που κάνει αυτά που θες είναι ο rtorrent. Τρέχει από κονσόλα, πετάς τα torrent αρχεία σε ένα φακέλο και παίρνεις τα κατεβασμένα σε έναν άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DEBIAN με κλειστα ματια...Σταθεροτατο,ταχυτατο,πανευκολο(μετα απο λιγη εξοικοιωση) και ακομη APT.Οχι μονο ευκολια στην εγκατασταση πακετων αλλα και τεραστια ποσοτητα πακετων.Μια βολτα στο site θα σε πεισει..Πρoτεινω Lenny.Αυτα..

 

APT -- Debian package management tool is a leader among all GNU/Linux tools to manage packages. Installing software in Debian is easy and effortless, and much more pleasant than in most distribution that use RPM format.

 

Mini-install απλα και ομορφα και μετα οπως ειπε ο φιλος cassidy ριχνεις rtorrent και καθαρισες.Και αστο 600 χρονια ανοιχτο μετα....(ΛΟΛ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DEBIAN με κλειστα ματια...Σταθεροτατο,ταχυτατο,πανευκολο(μετα απο λιγη εξοικοιωση) και ακομη APT.Οχι μονο ευκολια στην εγκατασταση πακετων αλλα και τεραστια ποσοτητα πακετων.Μια βολτα στο site θα σε πεισει..Πρoτεινω Lenny.Αυτα..

 

Mini-install απλα και ομορφα και μετα οπως ειπε ο φιλος cassidy ριχνεις rtorrent και καθαρισες.Και αστο 600 χρονια ανοιχτο μετα....(ΛΟΛ)

 

Ε ναι κι εγώ σε lenny είμαι και

 

>12:15:11 up 40 days, 19:34,  2 users,  load average: 0.08, 0.02, 0.01

:-):-):-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι κι εγώ σε lenny είμαι και

 

>12:15:11 up 40 days, 19:34,  2 users,  load average: 0.08, 0.02, 0.01

:-):-):-)

 

Eχεις δηλαδη ψωμι μεχρι τα 600 χρονια LOL!:-):-):-)

 

Eδω αναστησα τον πεθαμενο...!!!(Δες την υπογραφη μου!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Installing software in Debian is easy and effortless, and much more pleasant than in most distribution that use RPM format.

ORLY? Στο Ubuntu ο APT εσπασε τρις ενω ο yum στο Fedora καμια... RPM FTW!

 

(sorry for the offtopic)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που το quote μιλάει για Debian και οχι για Ubuntu. Και η αλήθεια είναι πώς, ναι, όταν θέλεις να έχεις ένα σύστημα με development και debug πακέτα και έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις από τις εκδόσεις του software που θέλεις να έχεις εγκατεστημένα, τότε το apt(itude) κάνει πολύ καλύτερα τη δουλειά από το rpm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ORLY? Στο Ubuntu ο APT εσπασε τρις ενω ο yum στο Fedora καμια... RPM FTW!

 

(sorry for the offtopic)

 

Aλλο ubuntu αλλο Debian.(στον τομεα σταθεροτητα εννοω..)

Αnayway ας βαλει ο φιλος οτι τον βολευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να συγκρινεις το apt με το rpm. Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.

 

Aλλο ubuntu αλλο Debian.
Μόνο που το quote μιλάει για Debian και οχι για Ubuntu.

Και σε αυτο ακριβως θελω να καταληξω. Αν μια rpm-based διανομη εχει προβλημα, δεν σημαινει οτι ο,τι ειναι rpm-based ειναι επισης προβληματικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να συγκρινεις το apt με το rpm. Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.

 

Και σε αυτο ακριβως θελω να καταληξω. Αν μια rpm-based διανομη εχει προβλημα, δεν σημαινει οτι ο,τι ειναι rpm-based ειναι επισης προβληματικο.

 

offtoptic μολις κατεβασα την 10 θα της ριξω μια ματια στο laptopaki offtoptic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορεις να συγκρινεις το apt με το rpm. Ειναι δυο διαφορετικα πραγματα.

Και σε αυτο ακριβως θελω να καταληξω. Αν μια rpm-based διανομη εχει προβλημα, δεν σημαινει οτι ο,τι ειναι rpm-based ειναι επισης προβληματικο.

 

ο βασικος εγκαταστατης (default installer )των RPM files ηταν ο RPM ο οποιος ειχε προβλημα με τις εξαρτησεις (dependencies )

μονο που οι rpm-based διανομες χρησιμοποιουν τους δικους τους διαχειριστες εγκαταστασης (Package managers )οπως urpmi που ειναι Package manager της mandriva και ειναι το ιδιο αποτελεσματικοι με το apt

 

The default installer for RPM files, aptly named rpm, does not follow dependency information automatically, requiring the user to manually download various RPM-files. This leads to what is known as 'dependency hell', particularly for packages with many dependencies, each of which has its own large set of dependencies, and so on. For this reason, wrappers around the rpm tool have been created to help ameliorate the problem; urpmi and yum are two such wrappers

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπιζω να μη λες για αυτο στην υπογραφη σου :shock:

 

Ναι.Σκεφτομαι netintall mini και μετα με το χερι...Τι δεν γινεται??

 

Αυτα ισχυουν

 

Minimal hardware requirements For text mode: 200 MHz Pentium-class, 64MB RAM, 620MB HDD

For graphical mode: 400 MHz Pentium-class, 192MB RAM, 620MB HDD ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.Σκεφτομαι netintall mini και μετα με το χερι...Τι δεν γινεται??

Ναι, με το AOS Respin -νομιζω.

http://spins.fedoraproject.org/torrents//Fedora-10-i686-AOS.torrent

η απο το dvd (επιλογη http/ftp)

Αλλα εισαι σιγουρος οτι υπαρχει χωρος για δυο OS σε αυτο το laptop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, με το AOS Respin.

http://spins.fedoraproject.org/torrents//Fedora-10-i686-AOS.torrent

Αλλα εισαι σιγουρος οτι υπαρχει χωρος για δυο OS σε αυτο το laptop?

 

Εxω φτιαξει recovery cd με το debian οπως το εχω ρυθμισει και με δυο κλικ εχω ξανα τα παντα..απλα θελω να δοκιμαζω και αλλα...

 

Με το netinst iso δεν γινεται?? Fedora-10-i386-netinst?? Μιλαω για mini install..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...