Προς το περιεχόμενο

Laser printer Samsung ML-1640. Χρειάζεται reset chip;


timekeeper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν τα έχεις παραλάβει, γράψε εντυπώσεις σε παρακαλώ. Χρησιμοποιώ ήδη toner από 1610. Ορίστε και 2 σχετικά videos:

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=e2p0oHX0iNk[/ame]

 

[ame]http://www.youtube.com/watch?v=LnO1ZIAgqHQ&feature=related[/ame]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Τα παρέλαβα πριν αρκετό καιρό (ήρθαν γρήγορα) και πριν λιγες μερες είχα ευκαιρία να τα δοκιμάσω, αλλα τα αποτελέσματα ήταν λίγο inconclusive:

 

Είχα ένα cartridge που τύπωνε αχνά και ακανόνιστα. Του έβαλα με χαρά το καινούργιο drum που παρέλαβα (πολύ εύκολη διαδικασία), και τύπωνε πάλι αχνά , καμιά βελτίωση :( .

Καθάρισα όλες τις επιφάνειες, και τον roller που είναι πάνω από το drum, χωρίς αποτέλεσμα.

Τελικά φαντάστηκα ότι έχει γενικότερη φθορά το cartridge και ότι δεν αρκεί η αλλαγή του drum.

Μετά όμως διάβασα κάπου ότι η αχνή εκτύπωση μπορεί να οφείλεται σε ανάμειξη διαφορετικών τύπων toner, οι οποίοι δένουν με το χαρτί σε διαφορετική θερμοκρασία και δημιουργούν πρόβλημα.

Μόλις άδειασα το toner και έβαλα από καινούργιο μπουκάλι, τύπωνε μια χαρά, ένα ωραίο έντονο μαύρο :)

Το θέμα είναι ότι τώρα δεν ξέρω αν βοήθησε η αλλαγή του drum. Θα πρέπει να βάλω πάλι το παλιό να κάνω μια δοκιμή να δω αν έχει διαφορά, και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα παρέλαβα πριν αρκετό καιρό (ήρθαν γρήγορα) και πριν λιγες μερες είχα ευκαιρία να τα δοκιμάσω, αλλα τα αποτελέσματα ήταν λίγο inconclusive:

 

Είχα ένα cartridge που τύπωνε αχνά και ακανόνιστα. Του έβαλα με χαρά το καινούργιο drum που παρέλαβα (πολύ εύκολη διαδικασία), και τύπωνε πάλι αχνά , καμιά βελτίωση :( .

Καθάρισα όλες τις επιφάνειες, και τον roller που είναι πάνω από το drum, χωρίς αποτέλεσμα.

Τελικά φαντάστηκα ότι έχει γενικότερη φθορά το cartridge και ότι δεν αρκεί η αλλαγή του drum.

Μετά όμως διάβασα κάπου ότι η αχνή εκτύπωση μπορεί να οφείλεται σε ανάμειξη διαφορετικών τύπων toner, οι οποίοι δένουν με το χαρτί σε διαφορετική θερμοκρασία και δημιουργούν πρόβλημα.

Μόλις άδειασα το toner και έβαλα από καινούργιο μπουκάλι, τύπωνε μια χαρά, ένα ωραίο έντονο μαύρο :)

Το θέμα είναι ότι τώρα δεν ξέρω αν βοήθησε η αλλαγή του drum. Θα πρέπει να βάλω πάλι το παλιό να κάνω μια δοκιμή να δω αν έχει διαφορά, και θα επανέλθω.

 

Μπράβο φίλε mezger, πολύ σημαντικές οι πληροφορίες σου, ειδικά αυτή για την ανάμειξη. Δεν το ήξερα. Καλή χρονιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλησπέρα... Έχω κι εγώ εναν ml1640 και ήρθε η ώρα που μου τέλειωσε για πρώτη φορά το toner... θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής: αν μπορούμε να βρούμε σε κάποιο κατάστημα εδώ στην αθήνα το τσιπάκι για να φοράει τα toner του 1610 και πόσο δύσκολη η εύκολη είναι η διαδικάσία να βάλει κανέις ένα τσιπακι... δεν το εχω ξανακανει το ομολογώ...

 

---------- Προσθήκη στις 19:27 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 19:02 ----------

 

Μετά από αρκετό googlarisma βρηκα αυτό το Link το δοκίμασα και δούλεψε χωρίς καν να χρειαστεί να ξεβιδώσω καμία βιδα για ττο μηδενισμό του μετρητή.... Ελπίζω να κρατήσει..

http://www.4shared.com/file/149520536/3cc409b4/ML-1640_V1010066.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γεια χαρα σε ολους ειμαι νεος στο insomnia και θα θελα να σας πω τα εξης.

ο καλυτερος τροπος για τον 1640 ειναι να παρεις ενα καινουργιο δοχειο γραφιτη και απλα να αποσυνδεσεις το CN5 και το CN9 και τα 2 pin απο το CN9 (που ειναι πανω στην πλακετα οχι τα καλωδια) να τα βραχυκυκλωσεις).

οσο για το τονερ του 1640 με τον 1610 ειναι ακριβως το ιδιο η διαφορα ειναι στα γραμμαρια.

Η αχνη εκτυπωση οφειλεται στο drum που χανει την ιδιοτητα να μαγνητιζει τον γραφιτη οπου ειναι φορτισμενος αρνητικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Λοιπόν έχω ένα σχετικά χρήσιμο update.

Είχα ένα cartridge A που τύπωνε γενικώς αχνά και ένα cartridge B που τύπωνε αχνά μόνο στη μία άκρη, σε συγκεκριμένες λωρίδες (σαν barcode ένα πράγμα).

'Έβαλα καινούργια drum και στα 2 χωρίς κανένα απολύτως αποτέλεσμα. Μετά ξεκοίλιασα το Α, το ξεχαρβάλωσα μέχρι και τον roller που βάζει toner στο drum, τα καθάρισα όλα, άδειασα και το waste, και τα ξανάκλεισα. Αποτέλεσμα: τώρα εξακολουθούσε να τυπώνει αχνά, αλλά με αρκετές ανομοιογενείς λωρίδες, δηλαδή χειρότερα από πριν. Στο Β έκανα έναν κάπως πιο συντηρητικό καθαρισμό, δεν του έβγαλα δηλαδή τον roller που tonαρει το drum, απλά τον σκούπισα όσο μπορούσα. Αποτέλεσμα μηδέν, τυπώνει με ακριβώς το ίδιο pattern.

Η αλήθεια είναι ότι δεν έβαλα και ηλεκτρική σκούπα για να τα κάνω λαμπίκο μέσα, αλλα το αποτέλεσμα ήταν τόσο αποθαρρυντικό (και το τονερ που σκόρπισε παντού τόσο αηδιαστικό) που δε με βλέπω να ξανανοίγω cartridge.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: το cartridge B (που τύπωνε σε μια άκρη με αχνες λωριδες) έχει βελτιωθεί δραματικά με τη χρήση μετά τον καθαρισμό που του έκανα - δεν έγινα χάλια για το τιποτα τελικά :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Update: το cartridge B (που τύπωνε σε μια άκρη με αχνες λωριδες) έχει βελτιωθεί δραματικά με τη χρήση μετά τον καθαρισμό που του έκανα - δεν έγινα χάλια για το τιποτα τελικά :D

 

Οι πληροφορίες σου είναι σταθερή αξία φίλε mezger... Να είσαι καλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γέμισα για πρώτη φορά, με χύμα σκόνη, το cartridge που είχε αρχικά ο εκτυπωτής. Αν και τα έκανα λίγο !@#$% κάτω (και αναγκάστηκα να βάλω σκούπα) ο εκτυπωτής δουλεύει άψογα! Για όσους βέβαια δεν θέλουν να μπουν σε τέτοιες ανακατωσούρες, έχω βρει third party cartridge (προσοχή, όχι αναγομωμένο) με 30 ευρώπουλα, μαζί με τα ταχυδρομικά: http://www.amazon.co.uk/gp/product/B0035GSZZ8/ref=ord_cart_shr?ie=UTF8&m=A3MJSFTRVTO1HM Είναι για τον 1610 αλλά, όπως είπαμε, δουλεύει άψογα με τον τσιπαρισμένο ML-1640. Αν το αγοράσει κάποιος, ας γράψει εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Νέος στο insomnia.

καλησπέρα!

θα ταλαιπωρήσω τα pins και εγώ :)

Μια διευκρίνηση θέλω να μην κάνω κάτι λάθος...

Το CN5 το αποσυνδέω τελείως και το βραχυκυκλώνω με το CN9?

Ή απλά ενώνω τα CN5 και CN9 χωρίς να κόψω τίποτα?

(στη φωτό δεν είναι ξεκάθαρο γι'αυτό ρωτάω!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...