Προς το περιεχόμενο

Laser printer Samsung ML-1640. Χρειάζεται reset chip;


timekeeper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα τον Samsung ML-1640 σε χώμα τιμή και πρόκειται να τον αγοράσω. Δεν μπορώ όμως να βρω reset chip πουθενά... Τον έχει δοκιμάσει κανείς; Από τιμές στο ξαναγέμισμα πως τα πάει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 39
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Λοιπόν, έφαγα τα λυσσιακά μου με αυτόν τον εκτυπωτή. Τελικά απαιτεί resetter και επειδή τα τσιπάκια στα νέα toner της Samsung είναι κρυπτογραφημένα, η μόνη λύση είναι τσιπάκι στην μητρική που σβήνει σε κάθε εκκίνηση τον μετρητή εκτυπώσεων. Επίσης, το συγκεκριμένο μοντέλο, δουλεύει και με άλλο toner (το οποίο δεν αναφέρει η εταιρία) και τραβάει για +500 σελίδες (είναι το toner για τον ML-1610)... Ο εκτυπωτής έχει παραγγελθεί από το Plus4u στα 49 ευρώ και θα επιστρέψω με εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτό:

 

https://www.tximedia.co.uk/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=65_227_373&products_id=1150&zenid=93e62003eeaffe6116e8cfa6a02a9386

 

Κι εγώ παράγγειλα τον ίδιο.

 

Μήπως το είδος του μελανιού δεν είναι ακριβώς το ίδιο με τον 1610; Για ποιό λόγο η παραπάνω εταιρία έβγαλε ξεχωριστό προϊόν για τον 1640;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει και αυτό:

 

https://www.tximedia.co.uk/shop/index.php?main_page=product_info&cPath=65_227_373&products_id=1150&zenid=93e62003eeaffe6116e8cfa6a02a9386

 

Κι εγώ παράγγειλα τον ίδιο.

 

Μήπως το είδος του μελανιού δεν είναι ακριβώς το ίδιο με τον 1610; Για ποιό λόγο η παραπάνω εταιρία έβγαλε ξεχωριστό προϊόν για τον 1640;

 

O 1640 χρησιμοποιεί τσιπάκι με κωδικοποίηση πάνω στο toner του. Επομένως μένουν δύο λύσεις.Η πρώτη: ριπάρεις με κάποιον programmer το λογισμικό από το τσιπάκι του toner πριν κάνεις την πρώτη εκτύπωση και μετά από κάθε γέμισμα το ξαναπερνάς ώστε να δείχνει καινούργιο. Η δεύτερη: περνάς ένα τσιπάκι στην μητρική του εκτυπωτή (όπως στις κονσόλες δηλαδή) που παρακάμπτει τον έλεγχο για τσιπ πάνω στο toner. Όπως καταλαβαίνεις το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με τον τύπο του μελανιού. Περιμένω από εξωτερικό το τσιπάκι για την μητρική και θα επανέλθω με εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, εμένα μόλις μου ήρθε ο εκτυπωτής. Καλές οι εντυπώσεις, αν και λίγο πιο ογκώδης από τους αντίστοιχους της κλάσης του (ειδικά με τις υποδοχές για τα χαρτιά ανοιχτές...

 

Φτιάξε ένα HowTo... Θα ενδιαφέρει αρκετούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

OK, εμένα μόλις μου ήρθε ο εκτυπωτής. Καλές οι εντυπώσεις, αν και λίγο πιο ογκώδης από τους αντίστοιχους της κλάσης του (ειδικά με τις υποδοχές για τα χαρτιά ανοιχτές...

 

Φτιάξε ένα HowTo... Θα ενδιαφέρει αρκετούς...

 

To τσιπάκι έφυγε σήμερα από Σιγκαπούρη. Οπότε περιμένουμε και επανέρχομαι. Κυρίως με ενδιαφέρει η συμβατότητα με το toner του ML-1610.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Λοιπόν.. Το τσιπάκι περάστηκε, και ναι δουλεύει! Το αρχικό toner είχε φτάσει στην μέση. Έκανα εγκατάσταση τον εκτυπωτή σε άλλο PC και το toner ήταν πάλι στο ίδιο σημείο... Μετά την εγκατάσταση του τσιπ όμως, ο μετρητής έπαψε να δουλεύει και εμφανίζει το toner συνεχώς γεμάτο... Το επόμενο πράγμα που θα δοκιμάσω είναι να βάλω toner από ML-1610. Αν όντως δουλέψει τότε έχουμε τα εξής από κόστος εκτύπωσης:

Καινούργια συμβατό toner ML-1610: 35 euro

+ 6 refills : 20 euro

Σύνολο 55 ευρώ. Το toner του 1610 εκτυπώνει 2.000 σελίδες με 5% επικάλυψη, οπότε 2.000 σελίδες οι αρχικές + 6*2.000 με τα refills = 14.000 με κόστος εκτύπωσης (χωρίς το χαρτί) 55 ευρώ. Με απλή διαίρεση έχουμε: 55/14.000 = 0,0039 δηλαδή 0,40 ευρώ οι 100 σελίδες! Πάρα πολύ καλά... Θα επανέλθω με φωτογραφίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας χρήστης από το εξωτερικό αναφέρει ότι κατάφερε να κάνει τον εκτυπωτή να κάνει reset κάθε φορά που ξεκινάει, απλώς βραχυκυκλώνοντας ένα τσιπάκι (στο ίδιο τσιπάκι κολλάει και το chip reseter που έχω εγώ). Εδώ είναι η φωτογραφία:

 

reset.jpg

 

Αφαιρώντας λέει το καλωδιάκι, ο μετρητής συνεχίζει να μετράει. Ουσιαστικά πλέον, το μόνο πλεονέκτημα που έχει το δικό μου τσιπάκι σε σχέση με τον νέο τρόπο, είναι η συμβατότητα με τα τονερ του 1610, τα οποία είναι φτηνά και γεμίζουν πανεύκολα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι τόσο σημαντικό το τόνερ του 1610.

Αρχικά έδειχνε καλή σκέψη γιατί ήταν φτηνότερα τα refills.

 

Σιγά σιγά όμως βλέπω πως φτηναίνουν και τα αντίστοιχα μελάνια για τον 1640. Μονο που θα χρειάζεται πιο γρήγορα να μπαίνεις στη διαδικασία του ξαναγεμίσματος.

 

Από ό,τι διαβάζω, μέχρι να φτάσει τις 4000 εκτυπώσεις δεν "κλειδώνει", απλώς σου βγάζει μήνυμα πως τελειώνει το μελάνι, αλλά τη σελίδα τη βγάζει. Έφτασες στο σημείο να το διαπιστώσεις αν ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν είναι τόσο σημαντικό το τόνερ του 1610.

Αρχικά έδειχνε καλή σκέψη γιατί ήταν φτηνότερα τα refills.

 

Σιγά σιγά όμως βλέπω πως φτηναίνουν και τα αντίστοιχα μελάνια για τον 1640. Μονο που θα χρειάζεται πιο γρήγορα να μπαίνεις στη διαδικασία του ξαναγεμίσματος.

 

Από ό,τι διαβάζω, μέχρι να φτάσει τις 4000 εκτυπώσεις δεν "κλειδώνει", απλώς σου βγάζει μήνυμα πως τελειώνει το μελάνι, αλλά τη σελίδα τη βγάζει. Έφτασες στο σημείο να το διαπιστώσεις αν ισχύει;

 

Τα τόνερ του 1610 δεν είναι μόνο φθηνότερα. Τ ο κυριότερο προσόν τους είναι ότι μπορείς να τα γεμίσεις μόνος σου για πλάκα! Τα αντίστοιχα του 1640 είναι σαφώς πιο μπελαλίδικα... Αυτό για τις 4000 σελίδες δεν μπορώ να το επαληθεύσω καθώς ούτε έχω κάνει ακόμη τόσες εκτυπώσεις, αλλά όπως ίσως διάβασες παραπάνω, μετά το τσιπάκι, ο μετρητής έχει απενεργοποιηθεί...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θα σε απογοητεύσει. Καλορίζικος!

 

EDIT: 60 ευρώ;;; Πριν λίγες μέρες τον είχαν στα 53 (εγώ τον αγόρασα 49 από το plus4u.gr).

 

2ο EDIT: Ξέχασα να αναφέρω ότι ο εκτυπωτής δουλεύει εξίσου απροβλημάτιστα και σε Windows αλλά και σε Linux (μέχρι και σε BSD...).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμάν ρε παιδιά , έπαθα την πλάκα μου...!!! :-D

 

Το εργαλείο πετάει !!!

Σχεδόν αθόρυβος , πραγματικά πολύ γρήγορος , φανταστική ποιότητα εκτύπωσης για την τιμή του , και πολύ όμορφος και συμμαζεμένος !!! :-)

 

Τζάμπα.... , για 60 ευρά !!! :-)

 

Τον προτείνω ανεπιφύλακτα !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω έναν εκτυπωτή για ημιεπαγγελματική χρήση δηλαδή για ένα ινστιτούτο μιας γνωστής μου , έχετε να προτείνετε κανέναν εως 200 ευρώ ; Ευχαριστώ πολύ !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω έναν εκτυπωτή για ημιεπαγγελματική χρήση δηλαδή για ένα ινστιτούτο μιας γνωστής μου , έχετε να προτείνετε κανέναν εως 200 ευρώ ; Ευχαριστώ πολύ !!

 

Εάν θέλει Laser color :

 

http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%C5%CA%D4%D5%D0%D9%D4%C5%D3&category2=COLOR%20LASER

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...