Προς το περιεχόμενο

Τεχνικος Η/Υ, ενα αποτυχημενο επαγγελμα


aledjo

Προτεινόμενες αναρτήσεις

O aledjo εχει δικιο στο εξης (που ισως δεν το δινει σωστα να το καταλαβουμε) :

Ενας πολ μηχανικος, διαβασε, σπουδασε, και καποια στιγμη "πουλαει" τη γνωση του.

Ενας γιατρος , διαβασε, σπουδασε, και καποια στιγμη "πουλαει" τη γνωση του.

Ενας δικηγορος, διαβασε, σπουδασε, και καποια στιγμη "πουλαει" τη γνωση του.

Κλπ κλπ κλπ.

Ενας τεχνικος Η/Υ επειδη, δυστυχως δεν υπαρχει νομικο πλαισιο, και ουτε καποιο πανεπιστημιο-σχολη, που να βγαζει τεχνικους με χαρτι, ο τεχνικος λοιπον αυτος, τα περισσοτερα τα εμαθε στον προσωπικο του χρονο, και μεσα απο την κα@λα του, με αποτελεσμα, αν παει για δουλεια σε μια αλυσιδα η σε ενα σχετικα μεγαλο καταστημα, θα πληρωθει (μιας κι ετσι ειναι ο νομος οτι πληρωνεσαι με βαση τα πτυχια), με το ελαχιστο μιας και αυτα που εμαθε δεν τα εχει κατοχυρωμενα με καποιο πτυχιο, οποτε θα παρει το βασικο.Απο την αλλη αν αποφασισει να κανει ενα μικρο συνοικιακο μαγαζακι με επισκευες και μεσα απο αυτες, καποιες πωλησεις μιας καρτας γραφικων, η ενος σκληρου κλπ), εκει παλι (απο προσωπικη πειρα που πονεσε πολυ), θα αντιμετωπισει πελατες που θα θεωρουν τα 30 η τα 40ευρω υπερβολικο ποσο σε σχεση με τα ιδια που θα πληρωσουν χαμογελωντας σε καποιο υπερκαταστημα (εκει η γνωση ειναι δεδομενη, παλι βεβαια απο καποιον ιδιο, που τον πελατη δεν τον ενδιαφερει).

 

συμφωνω αλλα ακομα χειροτερα ο "τεχικος η/υ" ειναι αναγκασμενος να συνεχιζει να χανει χρονο απο τη προσωπικη του ζωη καθημερινα χωρις να πληρωνεται.

οσο για τα πτυχια κτλ, οπως λεει και ο liopyr, χρειαζεται να ξερεις τα στοιχειωδη πραγματα!

ΑΜ ΔΕ.. ηρθαν και ατομα με χαρτια απο ΙΕΚ ή οτιδηποτε αλλο, αλλα ξερανε μονο τα στοχειωδη και οχι τα πραγματα που θελει ο καθε καμμενος...

ετσι φυσικα κανεις δε παρεμεινε στη δουλεια παραμονο αυτοι που ξερανε και τα παραπερα απο τις υποχρεωσεις τους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγώ αγοράζω απο σούπερμαρκετ και ο μπακάλης απο mediamarket, εκεί είναι το πρόβλημα.

 

α ναι. και η έλλειψη εξασφάλισης εργασιακών δικαιωμάτων και η έλλειψη επαγγελματικού επιμελητιρίου.

 

Σε δύο προτάσεις ο Lomar είπε περισσότερα απ'όσα παλεύετε σε όλο το μέχρι τώρα thread.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εδωσα 4λινκς με τιμοκαταλoγους...

το 50-60 ειναι σιγουρο σε καθε επισκεψη(ειτε ειναι αλυσιδα,ειτε απλα μαγαζακια)...

κ καποιες εταιριες που στελνουν κατευθειαν τεχνικο εχουν ακομη μεγαλυτερες τιμες..

δεν ξερω ποσα παιρνει το μαγαζι κ ποσα αυτοι που τρεχουν στα σπιτια δουλειες.αλλα τα λεφτα ειναι καλα...

-----------------------------

για να καταλαβετε κ την κοροιδια της καταστασης.γνωστος μου που ηταν ασχετος με pc ηθελε να κανει μεταφορα 2 pc απο το γραφειο στο σπιτι+να βαλει κ ενα παιχνιδι να παιζει.ζητησε τιμες...(με δικο του αυτοκ.οι μεταφορες)

ο 1ος λεει εγω κανονικα ζηταω 600ε αλλα για σενα 300ε.

ο 2ος 70ε.

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[...]

ο 1ος λεει εγω κανονικα ζηταω 600ε αλλα για σενα 300ε.

ο 2ος 70ε.

 

 

 

600ευρά για να αποσυνδέσει τα περιφεριακά απο 2 κεντρικές μονάδες, να τα μεταφέρει όλα μαζί στο αυτοκίνητο του πελάτη και να τα συναρμολογήσει πάλι στο γραφείο του, εγκαθιστόντας 1 παιχνίδι;

 

και "συνήθως" για τέτοιες δουλειές έχει "προϋπολογίσει" οτι χρειάζονται 600 ευρώ;

 

*και τα 300 το ίδιο αδικαιολόγητα είναι, αλλά τα 600 δεν γίνεται καν, δεν το λές καν για πλάκα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ρε παιδια αφηστε το τι ειναι λογικο κ τι οχι...

το θεμα ειναι τι παιζει στην αγορα...Κ ποσο μαλλον αν επειγει να γινει η δουλεια..

κ ο 2ος που τελικα πηγε,συντηρει-επισκευαζει 2-3 μικρες εταιριες οπως του ειπε...

-----

τα παιδια που λετε του πλαισιου,μουλτιραμα κτλ. τουλ.δεν τρεχουν περα δωθε σε εξωτερικες δουλειες...εχουν συγκεκριμενες δουλειες που πρεπει να βγαλουν.

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι, το αλλο που λεει 70ευρω σου φαινεται λογικο?

Ναι τα 70€ είναι απόλυτα λογικά για μια τέτοια δουλειά, ειδικά αν φας πάνω από 4-5 ώρες.

Όσο περίεργο και αν σου φαίνεται aledjo.

 

 

αν ηταν τοσο απλο και ολοι περνανε 70 ευρω, τοτε ολοι θα γινοντουσαν τεχνικοι η/υ

 

Όπως και ο ψυκτικός σου τσακώνει ένα 60άρι στην ξεφτύλα για μία δουλειά 20λεπτών (τραβηγμένα από τα μαλλιά).

Βρίσκεις εύκολα ψυκτικό στην ανάγκη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια αφηστε το τι ειναι λογικο κ τι οχι...

το θεμα ειναι τι παιζει στην αγορα...Κ ποσο μαλλον αν επειγει να γινει η δουλεια..

κ ο 2ος που τελικα πηγε,συντηρει-επισκευαζει 2-3 μικρες εταιριες οπως του ειπε...

-----

τα παιδια που λετε του πλαισιου,μουλτιραμα κτλ. τουλ.δεν τρεχουν περα δωθε σε εξωτερικες δουλειες...εχουν συγκεκριμενες δουλειες που πρεπει να βγαλουν.

 

Στα μουλτιραμα που ξερεις εσυ, γιατι σε αυτα που ξερω εγω, οι ντελιβεραδες βαρανε λιγοτερα χιλιομετρα τη μερα :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα 70€ είναι απόλυτα λογικά για μια τέτοια δουλειά, ειδικά αν φας πάνω από 4-5 ώρες.

Όσο περίεργο και αν σου φαίνεται aledjo.

 

 

 

 

Όπως και ο ψυκτικός σου τσακώνει ένα 60άρι στην ξεφτύλα για μία δουλειά 20λεπτών (τραβηγμένα από τα μαλλιά).

Βρίσκεις εύκολα ψυκτικό στην ανάγκη?

 

 

α μπραβο, τωρα ερχεσαι στα λογια μου.

ειναι απολυτα λογικα γι'αυτη τη δουλεια αλλα ΚΑΝΕΙΣ δε τα δινει! ουτε πελατης ουτε αφεντικο...

 

καταλαβες που θελω να καταληξω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α μπραβο, τωρα ερχεσαι στα λογια μου.

ειναι απολυτα λογικα γι'αυτη τη δουλεια αλλα ΚΑΝΕΙΣ δε τα δινει! ουτε πελατης ουτε αφεντικο...

 

καταλαβες που θελω να καταληξω?

 

Όχι. Εσένα δεν στα δίνει.

 

Από τον πελάτη φυσικά είναι στο χέρι σου να ζητήσεις ακριβώς αυτά που δικαιούσαι.

Δεν νομίζω να πήγες σε πελάτη και να σου είπε "όχι δεν σε πληρώνω".

 

Από τον εργοδότη, αλλάζει το πράγμα, γιατί δουλεύεις με δικό του πελατολόγιο.

Αναλόγως την δουλειά, πρέπει να παίρνεις εσύ τουλάχιστον τα ~μισά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@liopyr κι'ομως ακου πως εχει η κατασταση.

 

ξεχνα τις λεξεις "πρεπει" και "λογικα".

 

γι'αυτη τη δουλεια δε θα επερνα ποτε 70 ευρω γιατι τα θεωρουν πολλα.

μετα απο συνεννοηση με το βοςς, και αφου εχουν γινει τα καταλληλα παζαρια καθοτι σαν τακτικος πελατης ή γνωστος, καποιος ζηταει καλη τιμη ΑΛΛΙΩΣ υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που κανουν πορτοκαλια με πιο λιγα λεφτα.

αφoυ λοιπον εχει γινει το παζαρι και εχουν κανονισει πως και με ποσα θα γινει η δουλεια, τοτε γινεται με οσα λεφτα συμφωνησανε.

 

σε αλλη περιπτωση που εγω κρινω ποσα λεφτα πρεπει να πληρωσει ο πελατης, εχω ακουσε πολλες φορες "οχι εγω δε πληρωνω τοσα" και "θα μιλησω με το αφεντικο σου και θα τα κανονισω"

 

αποτελεσμα ολων αυτων που λεω ειναι για μαγαζια τις γειτονιας που προκειμενουν τα αφεντικα να εξασφαλισουν πελατες γινονται ΓΛΥΦΤΕΣ!

ετσι ακριβως, αλλιως ειπαμε... υπαρχουν και αλλου πορτοκαλιες που παντα για να κερδισουν εναν πελατη, χτυπανε τις τιμες.

 

να σας πω μια συμβουλη που μου ειχε δωσει το βοςς και να μου πειτε πως σας φαινεται.

"κοιτα να κανεις τη δουλεια και να πουλησεις σε οποιαδηποτε τιμη, οσο πιο φτηνα μπορεις ακομα και προιοντα πιο φτηνα απο το eshop γιατι μπορει σημερα να μη κερδισουμε τοσα λεφτα απο το προιον αυτο αλλα θα τον εχουμε πιασει πελατη..."

 

 

οσο για το ποσα πρεπει να περνω εγω, εκει ειναι μια ιστορια για κλαμματα.

για παραδειγμα αν εκανα αυτο που περιγραφετε, δε θα επερνα 70 ευρω αλλα το πολυ 40.

και αυτο επειδη ετσι θα το ειχε συμφωνησει το βοςς.

 

ΕΓΩ οχι μονο τα μισα δε θα επερνα αλλα θα ετρεχα παραπανω ωρες για να γινουν πιο πολλες δουλειες

γιατι με τοσα λιγα λεφτα δε βγαινει ουτε το βοςς.

Αλλα ακομα και 70ευρω παιδια να εβγαζα απο αυτη τη δουλεια, εγω δε θα επερνα τιποτα.

αν υπολογισουμε το ποσο αξιζει η δουλεια που κανει ο τεχνικος η/υ για το αφεντικο, τα λεφτα που περνει δεν ειναι αντιστοιχουν ουτε στο 1/4.

 

 

στις εποχες που ζουμε το μονο οπλο για να επιζησουν αυτα τα μαγαζια ειναι να εχουν πιο χαμηλες τιμες απο τους αλλους αλλα οι τεχνικος και οι υπαλληλοι την "πληρωνουν"....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μακαρι elven να ηταν ετσι αλλα ολα τα αφεντικα ετσι ειναι για το λογο που λεω στο τελος....

 

πχ. ο μονος τροπος για να παρω εναν πελατη απο το βοςς μου, ο μονος τροπος ειναι να ζητησω πιο λιγα λεφτα.

 

οι "πελατες" που εχω τωρα ηδη, ειναι γνωστοι μου και φιλοι φιλων. τα λεφτα που περνω ειναι συμβολικα ετσι για να βγαζω κανενα φραγκο.

δε γινεται να ζητησω οσα λεφτα αξιζει η δουλεια γιατι πολυ απλα δε τα δινουν.

 

μη ξεχνατε οτι οι περισσοτεροι που εχουν τωρα υπολογιστη ειναι επειδη εχουν πεσει πολυ οι τιμες... αλλιως θα ηταν ενα ακριβο χομπυ για λιγους οπως καποτε.

 

 

-----Προστέθηκε 9/2/2009 στις 10 : 55 : 24-----

 

 

@liopyr βρε αυτο που ειπα για το βοςς ειναι ενα απ'ολα τα βοςς που υπαρχουν. ολα ετσι ειναι.

 

εκτος απο αυτο, σε μεγαλες εταιριες κτλ, γιατι παραιτουνται και δεν αντεχουν αλλο? το ιδιο αφεντικο εχουν?

Επεξ/σία από aledjo
Αυτόματη ένωση μηνυμάτων
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...