Προς το περιεχόμενο

Νέκρωμα πληκτρολογίου και ποντικιού στο ubuntu 8.10....


kostaspd

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω πρόβλημα με το ασύρματο usb σετ πληκτρολογίου-ποντικιού και μετά από κάποια ώρας χρήσης μου "νεκρώνει".......Το θέμα βρίσκεται εδώ http://forum.ubuntu-gr.org/viewtopic.php?f=16&t=3195 .....Άν έχετε την διάθεση ρίξτε μια ματιά...Δεν έχω βγάλει άκρη ακόμη...(θα χρειαστείτε υπομονή,είναι μεγάλο....)

 

 

-----Προστέθηκε 6/2/2009 στις 11 : 46 : 35-----

 

 

:idea::idea::idea::?::?::?:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν το διάβασα όλο.

 

 

Intel Pentium4 3.2GHz

Με παρόμοια "αντίκα"... ↓

 

 

...είχα παρόμοιο πρόβλημα τόσο με fedora, όσο και με το sidux που εγκατέστησα προχθές.

Με boot options "nohz=off" & "nolapic" κανένα κόλλημα. Αν θες κάνε μιά δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν ανοίγεις τον υπολογιστή, σου εμφανίζει το μενού του grub με highlighted μία επιλογή (αυτήν που έχεις ορίσει στο menu.lst.)

Πάτα "e" (=edit) και πήγαινε μα τα βελάκια στη γραμμή του kernel (που μοιάζει κάπως έτσι: /boot/vmlinuz-2.6.28-3.slh.3-sidux-686 root=uuid=<κάποιο νούμερο> ro quiet )

 

Στο τέλος της πρόσθεσε τις παραμέτρους που προανέφερα ώστε να μοιάζει κάπως έτσι

/boot/vmlinuz-2.6.28-3.slh.3-sidux-686 root=uuid=<κάποιο νούμερο> ro quiet nohz=off nolapic

με προσοχή στα ενδιάμεσα κενά. Πάτα enter και "b" (=boot).

 

Αν δε σου εμφανίσει το κόλλημα με αυτές τις παραμέτρους, τότε πέρασέ τες μόνιμα στο menu.lst σου. Το αρχείο το ανοίγεις με

sudo gedit /boot/grub/menu.lst

και το κάνεις edit κατά βούληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το παρουσίασε πριν λίγο και πήγα στα logs στην κατηγορία auth.log και είδα κάτι ύποπτο και σχετικό......Δείτε το κι εσείς και πείτε μου..........

 

Feb 9 00:17:01 kostas-ubuntu CRON[12576]: pam_unix(cron:session): session opened for user root by (uid=0)

Feb 9 00:17:01 kostas-ubuntu CRON[12576]: pam_unix(cron:session): session closed for user root

Feb 9 01:17:01 kostas-ubuntu CRON[22876]: pam_unix(cron:session): session opened for user root by (uid=0)

Feb 9 01:17:01 kostas-ubuntu CRON[22876]: pam_unix(cron:session): session closed for user root

Feb 9 02:17:01 kostas-ubuntu CRON[425]: pam_unix(cron:session): session opened for user root by (uid=0)

Feb 9 02:17:01 kostas-ubuntu CRON[425]: pam_unix(cron:session): session closed for user root

Feb 9 03:17:01 kostas-ubuntu CRON[10704]: pam_unix(cron:session): session opened for user root by (uid=0)

Feb 9 03:17:01 kostas-ubuntu CRON[10704]: pam_unix(cron:session): session closed for user root

Feb 9 03:37:05 kostas-ubuntu gdm[5632]: pam_unix(gdm:session): session opened for user kostas by (uid=0)

Feb 9 03:37:05 kostas-ubuntu gdm[5632]: pam_ck_connector(gdm:session): nox11 mode, ignoring PAM_TTY :0

Feb 9 03:37:05 kostas-ubuntu gdm[5632]: gnome-keyring-daemon: couldn't lookup keyring component setting: Αποτυχία επικοινωνίας με τον εξυπηρετητή ρυθμίσεων; μερικές πιθανές αιτίες είναι ότι θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε τη δικτύωση TCP/IP για το ORBit, λη ότι έχετε παραμένοντα κλειδώματα NFS λόγω κολλήματος του συστήματος. Για πληροφορίες δείτε το http://www.gnome.org/projects/gconf/.'>http://www.gnome.org/projects/gconf/.'>http://www.gnome.org/projects/gconf/. ΙΛεπτομέρειες - 1: Failed to get connection to session: dbus-launch failed to autolaunch D-Bus session: Invalid MIT-MAGIC-COOKIE-1 keyAutolaunch error: X11 initialization failed.

Feb 9 03:37:05 kostas-ubuntu gdm[5632]: )gnome-keyring-daemon: couldn't lookup ssh component setting: Αποτυχία επικοινωνίας με τον εξυπηρετητή ρυθμίσεων; μερικές πιθανές αιτίες είναι ότι θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε τη δικτύωση TCP/IP για το ORBit, λη ότι έχετε παραμένοντα κλειδώματα NFS λόγω κολλήματος του συστήματος. Για πληροφορίες δείτε το http://www.gnome.org/projects/gconf/. ΙΛεπτομέρειες - 1: Failed to get connection to session: dbus-launch failed to autolaunch D-Bus session: Invalid MIT-MAGIC-COOKIE-1 keyAutolaunch error: X11 initialization failed.

Feb 9 03:37:05 kostas-ubuntu gdm[5632]: )gnome-keyring-daemon: couldn't lookup pkcs11 component setting: Αποτυχία επικοινωνίας με τον εξυπηρετητή ρυθμίσεων; μερικές πιθανές αιτίες είναι ότι θα χρειαστεί να ενεργοποιήσετε τη δικτύωση TCP/IP για το ORBit, λη ότι έχετε παραμένοντα κλειδώματα NFS λόγω κολλήματος του συστήματος. Για πληροφορίες δείτε το http://www.gnome.org/projects/gconf/. ΙΛεπτομέρειες - 1: Failed to get connection to session: dbus-launch failed to autolaunch D-Bus session: Invalid MIT-MAGIC-COOKIE-1 keyAutolaunch error: X11 initialization failed.

Feb 9 03:37:05 kostas-ubuntu gdm[5632]: )

Feb 9 03:37:19 kostas-ubuntu gnome-keyring-daemon[5922]: adding removable location: volume_label_My_Movie_2 at /media/cdrom0

Feb 9 03:37:42 kostas-ubuntu polkit-grant-helper[6280]: granted authorization for org.freedesktop.hal.storage.mount-fixed to pid 6271 [uid=1000] [auth=kostas]

Feb 9 03:49:58 kostas-ubuntu sudo: root : TTY=unknown ; PWD=/ ; USER=kostas ; COMMAND=/usr/bin/gconftool --get /system/http_proxy/use_http_proxy

Feb 9 03:49:59 kostas-ubuntu sudo: root : TTY=unknown ; PWD=/ ; USER=kostas ; COMMAND=/usr/bin/gconftool --get /system/http_proxy/host

Feb 9 03:50:00 kostas-ubuntu sudo: root : TTY=unknown ; PWD=/ ; USER=kostas ; COMMAND=/usr/bin/gconftool --get /system/http_proxy/port

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου το ξαναπαρουσίασε μετά από μία ώρα χρήσης!!!!!..................Και ακούστηκε κι εκείνο το μακρόσυρτο "τσάφ" στα ηχεία.....Αυτή την φορά έβαλα το πληκτρολόγιο της microsoft.Ο επεξεργαστής δεν είχε ιδιαίτερο φόρτο εκείνη την στιγμή.Δοκίμασα όλους τους πιθανούς συνδυασμούς πλήκτρων και δεν δούλεψε κανένας!Το άφησα για ώρες έτσι και ξαναδοκίμασα αλλά μάταια......Όταν έκανα hard reset και μπήκα στην login screen του ubuntu το ποντίκι συντόνιζε ενώ το πληκτρολόγιο όχι,δοκίμασα 3-4 φορές να συντονίσω το πληκτρολόγιο και μόλις είπα δεν πάω να φέρω το set της logitech να δω αν θα συμπεριφερθεί ανάλογα?Ε εκείνη την στιγμή συντόνισε το microsoft και δεν πρόλαβα να δοκιμάσω το logitech....Επίσης έκανα και ένα έλεγχο στα βύσματα της μονάδας και ήταν όλα οκ.......Ουφ..................:confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Μετά από κάποιο διάστημα ήρθε η στιγμή να ξαναποστάρω σε αυτό το θεματάκι που έχω ανοίξει αφού δεν έχω βρει την άκρη ακόμη....Μέχρι πριν λίγες μέρες δούλευα κυρίως το Debian και του είχα προσθέσει την εντολή irq=poll acpi=off noapic nolapic στον πυρήνα.Για ένα μήνα περίπου είχα ανοιχτό το pc συνεχόμενα και δεν το είχε παρουσιάσει και έλπιζα ότι είχα βρει την λύση...Από εκεί και πέρα το ξαναπαρουσίασε σε διάστημα πολύ μικρότερο του ενός μηνός και με πιο τακτική συχνότητα.Τώρα έχω εγκατεστημένο Ubuntu και Kubuntu 9.04 και δουλεύω κυρίως το Kubuntu στο οποίο παρουσιάστηκε πάλι το πρόβλημα αλλά χωρίς να έχω προσθέσει την εντολή irq=poll acpi=off noapic nolapic στον πυρήνα.

 

 

 

Κάποια στιγμή το πληκτρολόγιο της microsoft με καινούργιες μπαταρίες δεν ανταποκρινόταν καθόλου ενώ το ποντίκι ναι.Το βάζω σε άλλο pc με windows και δεν ανταποκρινόταν επίσης.Συνδεώ το σετάκι της logitech και όλα καλά μέχρι που μου έκανε το γνωστό πάγωμα.Δοκιμάζω πάλι το σετάκι της microsoft στο pc με τα windows και δούλεψε και στην συνέχεια το συνδέω πάλι στο kubuntu στο pc μου και όλα καλά μέχρι που ξαναπαρουσίασε το γνωστό πάγωμα.

 

 

 

Κάτι παράξενο που παρατήρησα στο Kubuntu και όχι στο Debian είναι πως και με τα 2 πληκτρολόγια logitech και microsoft τα αριθμητικά πλήκτρα δεν δουλεύουν όταν έχω ενεργοποιημένο το numlock και γίνεται το ανάποδο,δουλεύουν όταν έχω το numlock απενεργοποιημένο....

 

 

 

Χέρια ψηλά....Θέλω άλλο πληκτρολόγιο?Δεν με πάει το Linux?Δεν με πάει το pc μου?Δεν πάει το pc μου το Linux?Κάτι απ'όλα αυτά ή όλα μαζί....?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεφτηκες να βαλεις το παρακατω κομματι στο xorg.conf, ωστε να αποτρεψεις το hal και τ xorg να παιρνουν πρωτοβουλιες για το hardware σου?

 

>Section "ServerFlags"
[b]Option 		"AutoAddDevices" 		"False"[/b]
Option 		"DontZap"	 		"False"
EndSection

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι δεν το σκέφτηκα γιατί απλά δεν γνώριζα να το κάνω...Το θέμα είναι πρέπει να αγοράσω πληκτρολόγιο ή να συνεχίζω να δοκιμάζω εντολές?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη, δοκιμασε καμια διανομη που να εχει ακομα τον xorg 1.4 ο οποιος δεν κρεμεται απο το hal και τις πρωτοβουλιες του, αρα δεν χρειαζεται την παραπανω προσθηκη.

 

Τετοιες ειναι:

- debian stable και testing

- sidux (προσοχη γιατι με το 1ο update θα παει σε xorg 1.6)

- ubuntu 8.04

- fedora 9

- opensuse 11.0

και αλλες λιγοτερο δημοφιλεις.

 

Τετοιες ΔΕΝ ειναι:

- debian unstable

- ubuntu 8.10 και 9.04

- fedora 10

- opensuse 11.1

- archlinux

 

Η αντικατασταση του hardware πρεπει να ειναι η τελευταια επιλογη παντα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για αρχη, δοκιμασε καμια διανομη που να εχει ακομα τον xorg 1.4 ο οποιος δεν κρεμεται απο το hal και τις πρωτοβουλιες του, αρα δεν χρειαζεται την παραπανω προσθηκη.

 

Τετοιες ειναι:

- debian stable και testing

- sidux (προσοχη γιατι με το 1ο update θα παει σε xorg 1.6)

- ubuntu 8.04

- fedora 9

- opensuse 11.0

και αλλες λιγοτερο δημοφιλεις.

 

Τετοιες ΔΕΝ ειναι:

- debian unstable

- ubuntu 8.10 και 9.04

- fedora 10

- opensuse 11.1

- archlinux

 

Η αντικατασταση του hardware πρεπει να ειναι η τελευταια επιλογη παντα!

debian stable έχω δοκιμάσει για μεγάλο διάστημα και είχα το ίδιο πρόβλημα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάλι μου κόλλησε το σετάκι πληκτρολογίου...Τι να κάνω?Να πάρω πληκτρολόγιο?το κάνει και στα 2 πληκτρολόγια...Να φταίει η μητρική?Το υποσύστημα με τις usb?Το Linux?Να κάνω κάτι που δεν μου αρέσει καθόλου-να το δουλέψω πολύ καιρό με Windows?Όταν το παρουσίασε σύνδεσα το flashaki μου στις πίσω usb και άναβε το ledaki...

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 23:22 ----------

 

Μου κόλλησε πάλι και δοκίμασα όλες τις θύρες πριν κάνω hard reset δοκίμασα ένα PS2 ποντίκι τίποτα και πάλι...Δοκίμασα και στις μπροστινές θύρες επίσης τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα βάλω το PS2 ποντίκι θα κάνω restart και θα παροκολουθήσω πληκτρολόγιο δέκτη και PS2 ποντίκι όταν το παρουσιάσει πάλι....Λογικά αν τότε δουλεύει το PS2 ποντίκι και το πληκτρολόγιο είναι νεκρό κάτι θα παίζει με τις θύρες usb?

 

---------- Το μήνυμα προστέθηκε στις 01:03 ----------

 

Μόλις σύνδεσα το PS2 ποντίκι και δούλεψε χωρίς restart,άρα σημαίνει κάτι αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ταλαιπωρήσε άδικα και βασανιζεσε βγάλε τα bluetooth που έχεις και βάλε ένα φτηνό πληκτρολόγιο πάνω μαζί με ένα ποντίκι η usb η το ps2 που έχεις και δούλεψε λίγο καιρό με αυτά. Αν σου παρουσιαστούν τα ίδια προβλήματα τότε είναι πρόβλημα hardware αν και..

Για να είναι πρόβλημα hardware τότε θα πρέπει να σου παρουσιάζετε και το ίδιο πρόβλημα με τα freezes και σε άλλα λειτουργικά όπως τα windows.

Δεν υπάρχει άλλη λύση και αν δεν κάνεις σύντομα ότι σου προτείνω θα κάθεσε κάθε μέρα να ψάχνεις τι προκάλεσε το πρόβλημα χωρίς ποτέ να μπορείς να το εντοπίσεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...