Προς το περιεχόμενο

Fedora 11: Alpha/Beta/Preview Versions


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση
το youtube-dl τρεχει απο τερματικο.

 

Που σημαίνει....???? Πως το χρησιμοποιώ???

 

Α,μήπως ξέρεις τι είναι το gcc? Εχω μια εργασία για τη σχολή οπου πρέπει να γράψω ενα πρόγραμμα αλλά ούτε αυτό εμφανίζεται πουθενά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφεις σε ενα τερμιναλ κατι σαν

youtube-dl http://www.youtube.com/watch?v=αβγδεζ

και θα κατεβει το αρχειο .flv στο home σου.

 

Ο gcc ειναι ο compiler της c/c++

man gcc για περισσοτερα. Δεν ασχολουμαι πολυ με προγραμματισμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α'ρε παιδες μας εφαγε το Linux, η μαλακια και η βαρεμαρα,τετοια ωρα αντι να'μαστε με 3 γκομενες στο κρεβατι οπως μερικοι μαγκες μιλαμε σε ενα Forum !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πέτυχε η προσπάθεια μου με youtube-dl!! Τώρα μένει μόνο να κάνω mp3 το βίντεο που κατέβασα!!!

Μήπως έχετε υπόψη κάποια εφαρμογή που να μπαίνει στον πίνακα εφαρμογών(ή οπουδήποτε αλλου) για να παρακολουθω σε πραγματικό χρόνο τη θερμοκρασία του υπολογιστή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Α,μήπως ξέρεις τι είναι το gcc? Εχω μια εργασία για τη σχολή οπου πρέπει να γράψω ενα πρόγραμμα αλλά ούτε αυτό εμφανίζεται πουθενά..

 

Ανοίγεις ένα τερματικό.. applications --> accessories --> terminal. Πας στο directory που θες. Μετά δίνεις gedit filename.c (όπου filename το όνομα του αρχείου που θες να γράψεις τον κώδικα σου). Όταν τελειώσεις gcc -o exercise filename.c για να το κάνεις compile και το εκτελέσιμο θα λέγεται exercise. Μετά το τρέχεις ./exercise

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει ενα προγραμμα system monitor το οποίο εχει και επιλογή server για την παρακολούθηση άλλων συστημάτων στο τοπικό δίκτυο (και θερμοκρασίας)

http://members.dslextreme.com/users/billw/gkrellm/gkrellm.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά θα τρελαθώ σήμερα!!!

Ολα στραβά πάνε!!Κατέβασα ενα βίντεο απο youtube,αποθηκεύτηκε σαν flv.Μπαίνω στο avidemux,το φορτώνω με σκοπό να το αποθηκεύσω ως mp3 (audio -> save) αλλά όταν πάω να παίξω το βίντεο με το avidemux, μου λέει πως δεν υπάρχει ήχος..Απο άλλα προγράμματα ανοιγει κανονικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Avidemux δεν μας τα λεει καλα τελευταια, γενικοτερα.

Παμε στο πιστο μας τερματικο που δεν μας απογοητευει ποτε και γραφουμε

 

mplayer -dumpaudio -dumpfile output.mp3 path/to/file/input.flv

 

Το bold το αλλαζεις αναλογα με το που εχεις το αρχειο και πως ειναι ονομασμενο (αν ειναι στο home, δεν χρειαζεται πληρες path, μονο filename). Το output θα αποθηκευει στο ~/ (στο home σου)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Avidemux δεν μας τα λεει καλα τελευταια, γενικοτερα.

Παμε στο πιστο μας τερματικο που δεν μας απογοητευει ποτε και γραφουμε

 

mplayer -dumpaudio -dumpfile output.mp3 path/to/file/input.flv

 

Το bold το αλλαζεις αναλογα με το που εχεις το αρχειο και πως ειναι ονομασμενο (αν ειναι στο home, δεν χρειαζεται πληρες path, μονο filename). Το output θα αποθηκευει στο ~/ (στο home σου)

 

Εμεινα χαζός!!!!Εγραψα αυτό που μου είπες και άραξα πίσω γιατί στα windows ηθελε ωρα...

Τωρα,κυριολεκτικα,μολις πάτησα το πλήκτρο Enter,ήταν ετοιμο!!Νόμιζα πως έγινε λάθος και το εκανα 5 φορές!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γινεται αμεσως γιατι δεν υπαρχει καποιο transcode. "αρπαζει" το mp3 stream μεσα απο το flv και το βαζει σε mp3 container χωρις μετατροπη. Αν θελαμε να κανουμε καποια μετατροπη (πχ mp3 <-> wav), θα χρησιμοποιουσαμε το mencoder (παιδι του mplayer) και φυσικα θα επαιρνε απο μερικα δευτερολεπτα μεχρι ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...