Προς το περιεχόμενο

Fedora 11: Alpha/Beta/Preview Versions


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά να προστεθώ και 'γω στους χρήστες Fedora με Fedora 10 όσο για την 11 θα περιμένω την επίσιμη έκδοση στης 29/5 αν δεν κάνω λάθος. Το preupgrade το δοκίμασα από 9 σε 10 άλλα αρκετά προγράμματα από 9 σε 10 ήθελαν επανεγκατάσταση κάτι για το οποίο σε προοιδοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Δεν θα σου προτινα να κανεις αναβαθμιση στην 11, αν δεν περασει τουλαχιστον 1 μηνας απο το release. Οι μονες εκδοσεις ειναι αρκετα ασταθεις στην αρχη γιατι εχουν καμια 20ρια νεα features. Στην 11 σχεδον καταργηται ο HAL για να φανταστεις.

Οι ζυγες ειναι for production use.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Προς το παρον δεν βλεπω κατι συνταρακτικο στην 11 για να κανω upgrade τον Μαη, περα απο το νεο Gnome. Θα περιμενω τη 12.

Μεγάλη μπουκιά φάε...

>$ cat /etc/redhat-release
Fedora release 10.93 (Leonidas)

 

 

Το "παλιο" συστημα ειναι σε F10 ακομη, κι ετσι θα μεινει, αφου το θελω για σοβαρες χρησεις, αλλα στο νεο θα κρατησω τη Rawhide, οσο αντεξει.

Μεχρι στιγμης, ολα καλα.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρωτη εντυπωση ειναι οτι ο yum εσπασε το φραγμα του ηχου (μη πω και του φωτος). Δεν προλαβαινω να πατησω y και το πακετο εγκαταστηθηκε.

 

Ο Παρθενωνας ηταν στη F11 Beta, αλλα στο Rawhide εχουμε ενα αφηρημενο μπλε wallpaper για default.

Fedora-11-Preview-Launched-3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω ποιους μέτρησες αλλά fedora ενώ δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα, σκοπεύω (cross fingers να τα καταφέρω στο eee) και αφου ήρθα και σε επαφή με τα παιδιά της κοινότητας στο συνέδριο θα κάνω μια προσπάθεια αυτές τις μέρες για κάποιες μεταφράσεις που χρειάζονται για την ερχόμενη έκδοση.

 

(άντε αμα δεν τα καταφέρω με το eee μπορεί να δοκιμάσω σε κάνενα virtual box για τον καημό, αλλά debian δεν προδίδω :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ μπερδεμενα τα λες βρε soturin αποψε, να τη δοκιμασεις θες, η να τη μεταφρασεις; Καλη τυχη με το eee παντως.

 

Για να μη ξεχνιομαστε :P

あの…今晩, soturinさんは混乱した. 何しろ, EEEがんばって!

ano... konban, soturin-san wa konran shi ta. nanishiro, EEE ganbatte!

(Ελπιζω να βγαζει νοημα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και ξαναήρθε στην επιφάνεια το τόπικ για την fedora,ας κανω μερικές ερωτησούλες σαν παιδί κι εγώ!!!

Πρώτον,γιατί επιλέξατε αυτή τη διανομή και όχι κάτι άλλο?

Δεύτερον,στη f10,έχω εγκαταστήσει το kde αλλά δεν το χρησιμοποιώ γιατί είχα κάνει μερικές βλακείες όταν το άνοιξα πρώτη φορα και τώρα δε μ'αρέσει..Τέλος πάντων,πως μπορώ να το αφαιρέσω εντελώς ώστε να το ξαναπεράσω για να έχει τις αρχικές ρυθμίσεις?

Τρίτον,που μπορώ να βρω ενα καλό manual για το wine?To έχω περάσει αλλά δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς λειτουργεί..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρις να εχω fedora...

 

1) Καθαρα υποκειμενικοι λογοι. Εγω επελεξα debian γιατι μου αρεσε το απαλο ροζ σε συνδιασμο με το ανοιχτο γκρι που εχει ο gui installer του .

 

2) Επειδη δεν εισαι πλεον σε windows, βγαζοντας το kde4 και ξαναβαζοντας το, ΔΕΝ ξεφορτωνεσαι τις οποιες λαθος ρυθμισεις εχεις κανει και επαναφερεις στις αρχικες. Αυτο το κανεις σβηνοντας τον κρυφο φακελο .kde ή .kde4 που υπαρχει μεσα στο home σου.

 

3)

>man wine

Απλα πριν ξεκινησεις για πρωτη φορα το wine, τρεξε απο το τερματικο ενα winecfg για να φτιαξει τις αρχικες ρυθμισεις του στο ~/.wine.

Κατα τα αλλα, σε οποια προγραμματα δουλευει κανονικα το wine, δουλευει κανοντας απλα διπλο κλικ πανω στο .exe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την προσωπικη μου εμπειρια με το wine, εχω να προτεινω το εξης αλλα δεν ειμαι και σιγουρος κατα που και ποτε ειναι αποτελεσματικο :

 

Εγκαταστήστε το ie4linux πριν, γιατι βαζει πολυ χρησιμα αρχεια που τα χρειαζονται τα προγραμματα για να τρεξουν στο wine και πολλες φορες λοιπουν οποτε δεν τρεχουν. Δεν λέω οτι ισχυει για όλα αλλα βοηθαει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά, flash στους web browsers έχετε? Εγώ δοκιμάζω τα επίσημα πακέτα από τα repo, τίποτα, δοκιμάζω από την Adobe, τίποτα...

 

Με το flash απο το repo της Adobe εχω Flash σε ολους τους browsers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την προσωπικη μου εμπειρια με το wine, εχω να προτεινω το εξης αλλα δεν ειμαι και σιγουρος κατα που και ποτε ειναι αποτελεσματικο :

 

Εγκαταστήστε το ie4linux πριν, γιατι βαζει πολυ χρησιμα αρχεια που τα χρειαζονται τα προγραμματα για να τρεξουν στο wine και πολλες φορες λοιπουν οποτε δεν τρεχουν. Δεν λέω οτι ισχυει για όλα αλλα βοηθαει.

 

Συγνώμη για το μπέρδεμα...Το wine απλά εκτελεί αρχεία τύπου exe,σωστά?

Εγω χρειάζομαι ενα virtual machine ώστε να δουλεύω με τα xp για κάποιες συγκεκριμένες εργασίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειαζεσαι:

1. Sun Virtualbox

2. Πανω απο 1GB ram, για να διαθεσεις τουλαχιστον 512MB στην εικονικη μηχανη

3. Μια αδεια χρησης Windows

4. Ενα cd των Windows

 

ΥΓ. λετε το νημα να το κανουμε γενικα για τη Fedora, μιας και τα τελευταια μηνυματα δεν εχουν σχεση με την αναπτυξη της F11? Αλλωστε με τον ρυθμο αναπτυξης της διανομης, καθε 5 μηνες, θα θελουμε νεο νημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ. λετε το νημα να το κανουμε γενικα για τη Fedora, μιας και τα τελευταια μηνυματα δεν εχουν σχεση με την αναπτυξη της F11? Αλλωστε με τον ρυθμο αναπτυξης της διανομης, καθε 5 μηνες, θα θελουμε νεο νημα.

 

Πρώτον,ευχαριστώ για τις συμβουλές!!

Δεύτερον,θεωρώ πως θα ήταν πολύ πιο ωφέλιμο και πρακτικό να έχουμε ενα thread αφιερωμένο αποκλειστικά στη fedora,ετσι ώστε να λαμβάνονται αμέσως απαντήσεις στις όποιες απορίες κτλ..

Αποψή μου πάντα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...