Προς το περιεχόμενο

Fedora 11: Alpha/Beta/Preview Versions


Αδμιν

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ανοιγω αυτο το νημα για να συζηταμε τα παντα σχετικα με την φαση αναπτυξης της 11ης εκδοσης της διανομης Fedora

(4 ατομα ειμαστε στο insomnia αλλα δε πειραζει :mrgreen: )

 

 

Σημερα, κυκλοφορησε η πρωτη Alpha εκδοση (με καθυστερηση 2 ημερων εξ αιτιας ενος bug στον Anaconda Installer).

 

Θα την βρειτε στον πλησιεστερο mirror, η σε torrent

 

Release Notes φυσικα

Fedora 11 Feature List για να ξερουμε τι να περιμενουμε

Και το shedule

 

f11alpha.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 84
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

(Ναι σε μετρησα :Ρ Αλλα μαλλον τωρα γιναμε 6 στο φορουμ, καπου πηρε το ματι μου καποιον με fedora signature)

 

Λοιπον την 11 Alpha (10.91-rawhide) τη δοκιμασα στο HP laptop του brother μου και βρηκα μερικα προβληματακια (λογικο).

Το πιο κυριο ειναι οτι δεν μπορω να κανω κλικ με το touchpad (μονο με τα πληκτρα που ειναι πιο κατω).

 

Προς το παρον δεν βλεπω κατι συνταρακτικο στην 11 για να κανω upgrade τον Μαη, περα απο το νεο Gnome. Θα περιμενω τη 12.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθότι παντελώς άσχετος από την εν λόγω διανομή, πόσο καιρό θα μπορώ να κρατήσω την 10 χωρίς να χρειαστεί αναβάθμιση? Μέχρι να βγει η 12 ας πούμε?

Κάπου άκουσα πως πιο σταθερές είναι οι ζυγές διανομές. Ισχύει αυτό όντως?

 

Γενικά θα ήθελα να ξέρω τι παίζει με την fedora. Άν έχει εξάμηνο κύκλο κλπ.

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εκδοση ν υποστηριζεται μεχρι ενα μηνα μετα το release της v+2. Δηλαδη η 10 υποστηριζεται μεχρι ενα μηνα μετα το release της 12. Νεο release εχουμε καθε 6 μηνες.

 

Απο τη δικη μου εμπειρια, οντως οι ζυγες ειναι πολυ σταθεροτερες απο τις μονες. Κυριως επειδη στις μονες εκδοσεις υπαρχει εντονη καινοτομια. Πχ τωρα στην 11 ετοιμαζονται να πεταξουν το HAL για χαρη του DeviceKit. Σιγουρα στην αρχη θα εχει προβληματα μια τοσο μεγαλη αλλαγη.

 

Αλλα και οι ζυγες, τον πρωτο μηνα εχουν αρκετες πιθανοτητες να "σπασουν". Μετα απο τον πρωτο μηνα ομως ειναι solid as rock.

 

Και ενα ασχημο νεο απο την αναπτυξη της 11

Μετα το Μπουμπουντου 9.04 και η F11 θα ερχεται με disabled το συνδιασμο CTRL+ALT+BACKSPACE για το restart του Χ. Θα ηθελα να ηξερα και τον λογο...

Για να το κανουμε ξανα enable πρεπει να προσθεσουμε ενα option στο xorg.conf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μπορώ να κρατήσω την 10 και μετά να κάνω αναβάθμιση απ΄ ευθείας στην 12 έτσι δεν είναι?

 

 

-----Προστέθηκε 9/2/2009 στις 02 : 59 : 15-----

 

 

Νομίζω πως έχεις επιλογή να το ενεργοποιήσεις εάν το θέλεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα μπορώ να κρατήσω την 10 και μετά να κάνω αναβάθμιση απ΄ ευθείας στην 12 έτσι δεν είναι?

Ναι. Υπαρχει και ενα εργαλειο για αυτο το σκοπο, το preupgrade (δεν το εχω δοκιμασει αλλα λενε οτι δεν παρουσιαζει προβληματα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι θα δουλεύει καλά, αλλιώς γιατί να σου λένε για ενημερώσεις ασφαλείας εάν δεν μπορείς μετά να πας απευθείας στην 12? Θα έλεγαν πως ενημερώσεις μέχρι και την 11 τότε. Άν περιμένεις και κανά δυό μήνες μετά την 12 μάλλον θα είναι καλύτερα γιατί θα έχουν κάνει και διορθώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Αφορα οσους εχουν ξεμεινει με παλιες -unsupported- nvidia και θελουν να βαλουν Fedora (οπως εγω πριν αλλαξω για μια πιο νεα nvidia) η θελουν ανοικτους drivers για τις σχετικα νεες nvidia τους (οπως εγω τωρα)

Η Fedora 11 θα ερχεται με τον Nouveau ως Xorg driver αντι του nv. Τα πλεονεκτηματα ειναι

 

  • Supports a few chipsets that nv does not.
  • RANDR 1.2 support available across all card families.
  • Accelerated XRENDER supported from NV10 (GeForce 3) onwards
  • NV40 onwards (Geforce 6/7/8/9) accelerate the majority of XRENDER that is exposed by EXA
  • Textured video supported on all chipsets from NV30 onwards.
    Nv doesn't support any form accelerated XVIDEO on G80 and above

 

http://fedoraproject.org/wiki/Features/NouveauAsDefault

***αυτόματη ένωση μηνυμάτων***

Ο PackageKit μας φερνει ενα ακομη πολυ καλο feature.

Αυτοματος εντοπισμος του προγραμματος που χρειαζεται για να ανοιξει ενα αγνωστο αρχειο και εγκατασταση του αν υπαρχει στα repos. Επισης υποστηριζει και εγκατασταση fonts που απαιτουνται για τη σωστη προβολη ενος εγγραφου

 

http://fedoraproject.org/wiki/Features/AutoFontsAndMimeInstaller

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Deepsky-fedora11-beta-banner_2d.png

 

Βγηκε και η Beta της επομενης εκδοσης.

 

Για να μη γραφω πολλα

https://fedoraproject.org/wiki/Fedora_11_Beta_release_notes

https://fedoraproject.org/wiki/Releases/11/FeatureList

https://fedoraproject.org/wiki/Releases/11/Schedule

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...